"Czy ja wyglądam na Jamesa Bonda?". Kariera wiceprezesa Trybunału

[object Object]
Kariera Mariusza Muszyńskiego
wideo 2/3

Mariusz Muszyński to "najbardziej mroczna postać" w historii Trybunału - jak stwierdził jeden ze zwolnionych urzędników. Na pewno jest to postać z pewną tajemnicą w życiorysie. Tajemnicą, której on sam nigdy nie zaprzeczył, ale też nigdy jej nie wyjaśnił. Choć miał do tego okazję, gdy kandydował na sędziego Trybunału. Materiał "Czarno na białym" TVN24.

Prawnik, dyplomata, a może agent? Kim jest Mariusz Muszyński? W historii kariery wiceprezesa trybunału są ciągle pytania bez odpowiedzi.

Berlin to miejsce szczególne dla Mariusza Muszyńskiego. To tu pod koniec lat 90. rozpoczął swoją karierę w dyplomacji. To tu splotły się losy jego oraz Julii i Andrzeja Przyłębskich.

- Oni się tam poznali. Tak jak wszyscy przyjezdni poznali ekipę, która była w Berlinie. Ja poznałem pana Muszyńskiego, przenosząc się z Kolonii do Berlina. Przypuszczam, że oni podobnie - mówił Andrzej Byrt, były ambasador RP w Niemczech.

Mariusz Muszyński był szefem działu prawnego, Julia Przyłębska konsulem, a jej mąż odpowiadał za kulturę. Ta znajomość mogła mieć wpływ na późniejszą karierę Mariusza Muszyńskiego.

Agenturalna przeszłość

Według informacji opublikowanych przez "Gazetę Wyborczą", oprócz oficjalnych obowiązków Mariusz Muszyński miał też obowiązki nieoficjalne.

" (...) W 1993 r. (...) został przyjęty do UOP i skierowany na szkolenie w Ośrodku Kształcenia Wywiadu w Kiejkutach Starych. Szkolenie ukończył w 1994 r., po czym przez rok pracował w centrali UOP w Warszawie. Potem w ambasadzie w Berlinie objął funkcję szefa działu prawnego. Zdaniem naszych informatorów była to 'przykrywka' dla drugiego etatu - oficera służb" - napisano w "Gazecie Wyborczej".

Tym doniesieniom do tej pory Mariusz Muszyński nie zaprzeczył. - To może być bardzo duży problem, jeżeli sędzia nie jest niezawisły - ocenia były minister sprawiedliwości Borys Budka. I dodaje, że choć współpraca z demokratycznymi służbami nie jest przestępstwem, to - jeżeli miała miejsce - Mariusz Muszyński musiał ją ujawnić podczas sejmowej debaty nad jego kandydaturą na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Obecny wiceprezes TK jednak nie powiedział nic, a posłowie nie mogli zadawać pytań.

Ówczesny ambasador w Berlinie Andrzej Byrt był zaskoczony doniesieniami o agenturalnej przeszłości Muszyńskiego. - W naszych relacjach nic nie wskazywało na to, że kimś takim miałby być. Zresztą gdyby wskazywało, to nie miałby należytych umiejętności - zauważył Byrt.

Mariusz Muszynski miał zostać w Berlinie zdekonspirowany jako agent i na żądanie Niemców wydalony do kraju. Po ujawnieniu tych informacji koordynator służb specjalnych wydał krótkie oświadczenie, w którym odniósł się tylko do aktualnej sytuacji.

"Oświadczam, że sędzia Trybunału Konstytucyjnego Pan Mariusz Muszyński nie jest funkcjonariuszem ani tajnym współpracownikiem Agencji Wywiadu" - stwierdził Mariusz Kamiński.

Pytany o sprawę wiceminister sprawiedliwości stwierdził, że nie badał przeszłości Muszyńskiego - To jest kwestia w tej chwili subiektywna, a będzie obiektywna, jak zostanie dobrze zbadana. Jest też obszar obiektywny, mianowicie dorobek naukowy pana profesora i pod tym względem jest wybitnym prawnikiem - powiedział Patryk Jaki.

Prawnik i dyplomata

Mariusz Muszyński to doktor habilitowany nauk prawnych i specjalista prawa międzynarodowego. Studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W środowisku akademickim był znany nie tylko z zamiłowania do nauki, ale także z zamiłowania do judo i dorabiania jako bramkarz w studenckim klubie.

- Był dużym facetem i wszyscy się go bali. Zasłaniał całe wejście - wspominał Maurycy Męczekalski, dyrektor klubu studenckiego. Wieloletni szef klubu zapamiętał jeszcze jeden szczegół z życia studenckiego. Muszyński miał pseudonim "Stavros" od nazwiska detektywa z serialu "Kojak" z lat 70.

Po studiach pracował w MSZ, a pod koniec lat 90. wyjechał do pracy w ambasadzie w Berlinie. Z kolei za poprzednich rządów Prawa i Sprawiedliwości, kiedy szefem MSZ była Anna Fotyga, Muszyński odpowiadał za stosunki z Niemcami i był prezesem fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Tyle tylko, że dążył do pojednania w dość nietypowy sposób.

"(...) Niemcy prowadzą politykę narodową, w swojej istocie egoistyczną i usposobioną niezbyt przyjaźnie do Polski. (...) Niemcy nie traktują na serio współpracy z Polską i prowadzą politykę izolacji" - twierdził w 2007 roku.

Bartosz Wieliński z "Gazety Wyborczej" ocenia, że Muszyński nastawiony był na konfrontację. - Zaszkodził Polsce, trzeba było potem to wszystko odkręcać. Był agresywny i był demonstracyjnie niechętny. Wiem o takiej sytuacji, że przyjechała jego odpowiedniczka w rządzie niemieckim i nie wyszedł się z nią nawet przywitać, co było symbolem poważania - stwierdził dziennikarz.

Po przegranych przez PiS wyborach Muszyński skoncentrował się na pracy naukowej na państwowych i prywatnych uczelniach. W 2011 roku z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości został sędzią Trybunału Stanu. Występował również w mediach jako ekspert, np. w zakresie prawa własności. Pisał też opinię dla zespołu Antoniego Macierewicza badającego katastrofę smoleńską. Brał udział w konferencjach smoleńskich.

"Uważam go za złego człowieka"

Najbardziej zasłynął szokującymi i wulgarnymi komentarzami zamieszczanymi w sieci między innymi w trakcie ostatniej kampanii wyborczej do parlamentu. Z tego powodu studenci mieli zbojkotować jego zajęcia na prywatnej uczelni.

- To świadczy o poziomie kultury człowieka. Co to dla niego znaczy albo czy istnieje dla niego kategoria traktowania człowieka z szacunkiem? Szacunek dla funkcji, wieku, osiągnięć? - pyta Ewa Siedlecka, dziennikarka "Polityki".

Wątpliwości do jego kultury osobistej ma również ambasador Andrzej Byrt.

- To jest jedno słowo - po prostu niegodne. W takiej inteligencji emocjonalnej jest mniej powściągliwy, niż należałoby być. Zdarzyło się, że niektórzy z pracowników wspominali o bardzo bezpośrednim sposobie zwracania się do nich - przypomina były ambasador RP w Niemczech.

Muszyński jest wiceprezesem Trybunału Konstytucyjnego. Niektórzy mówią, że rządzi trybunałem. - Charakterologicznie uważam go za złego człowieka, za osobę która albo leczy swoje kompleksy, odnosząc się tak w stosunku do innych, albo osobę dla której ten kawałek władzy stanowi ucieleśnienie największych złych marzeń, aby móc wydawać polecenia i rządzić innymi - podsumował Borys Budka.

Autor: Arkadiusz Wierzuk/md/ / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Nastoletni chłopak i dziewczyna zostali potrąceni na pasach w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) przez 71-letniego motocyklistę - przekazała tamtejsza Komenda Powiatowej Policji. Oboje trafili do szpitala, chłopak jest w ciężkim stanie.

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Źródło:
PAP

30-letni nurek utonął w jeziorze Hańcza (Podlaskie). Policja bada przyczyny jego śmierci. W tym roku to pierwszy przypadek utonięcia nurka w tym najgłębszym polskim jeziorze.

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałem prawie w całej Polsce. Na bardzo dużym obszarze kraju w niedzielę będą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia. Temperatura w cieniu przekroczy 30 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Takie pojedyncze głosy, które od czasu do czasu się odzywają z szeregów Partii Demokratycznej, w sumie to jest już chyba około 30 polityków, na pewno nie są tą masą krytyczną, która by skłoniły Joe Bidena do ustąpienia - mówił na antenie TVN24 Andrzej Kohut, amerykanista, autor książki "Ameryka. Dom podzielony".

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

Źródło:
TVN24

Izrael przeprowadził naloty na cele wojskowe rebeliantów Huti, którzy kontrolują zachodnią część Jemenu - poinformowała w sobotę armia. Naloty były odwetem za ataki Huti wymierzone w Izrael. W ostatnim z nich, w piątek, zginął jeden z mieszkańców Tel Awiwu.

Izrael uderzył w cele wojskowe rebeliantów Huti

Izrael uderzył w cele wojskowe rebeliantów Huti

Źródło:
PAP

Jak dowiedział się nieoficjalnie TVN24, na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jacka Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

64-letnia Sandra Hemme, która została skazana na dożywocie za zabójstwo, którego nie popełniła, po 43 latach opuściła więzienie - pisze w sobotę BBC. W orzeczeniu z czerwca sąd stwierdził, że policja zataiła wyraźne dowody jej niewinności i nie przekazała ich obrońcom podejrzanej.

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Źródło:
PAP

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Po akcji gaśniczej marketu budowlanego w Krośnie pogorszyła się jakość wody w rzece Lubatówka, do której wpływały wody popożarnicze - podał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Do pożaru marketu budowlanego doszło 10 lipca. Akcja gaśnicza trwała ponad dwie doby.

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wjechał na posesję, uszkodził płot oraz dwa samochody. Wjechał również w mężczyznę siedzącego na ławce przy domu. Do zdarzenia doszło we wsi Białorzeczka koło Sejn, a auto prowadził 15-latek.

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Źródło:
PAP

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Internauci oskarżają Billa Gatesa, że finansuje projekt firmy Kodama Systems zakładający masowy wyręb drzew. Tylko że działania tego start-upu w zakresie gospodarki leśnej w USA zostały fałszywie zinterpretowane, co stało się podstawą fake newsa. A powiązanie go z nazwiskiem słynnego filantropa tylko zwiększa zasięgi przekazu. Wyjaśniamy.

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Źródło:
Konkret24

Zarzut zabójstwa i znęcania się nad 40-latką usłyszał o rok młodszy mężczyzna. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Pabianickiej w Łodzi. Jak informuje prokuratura, 39-latek znęcał się nad swoją ofiarą od czterech lat. W momencie zatrzymania był kompletnie pijany.

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

To my zdecydowaliśmy, że po raz kolejny premierem jest Donald Tusk. Stworzyliśmy koalicję, ale to nie znaczy, że nie mamy swojego zdania - mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Odnosząc się do różnicy zdań w koalicji rządzącej, stwierdził, że "PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem". - Nie obawiamy ani biskupów, ani lewaków - dodał.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Źródło:
PAP

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org
Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi thriller "Twisters" o łowcach burz i "Wredne liściki" z oscarową Olivią Colman. Prowadząca program wspomniała również o zbliżającym się festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl