Krzysztof Czabański i Jerzy Targalski, prezes i wiceprezes Polskiego Radia, zostają na stanowiskach. Spory proceduralne uniemożliwiły w sobotę głosowanie nad ich zawieszeniem.
Wniosek o zawieszenie Targalskiego i Czabańskiego złożył Piotr Jagiełło - nowy członek rady nadzorczej, który wszedł do niej po rezygnacji Ireny Kleniewskiej. Powód? Obaj nie uzyskali w tym roku absolutorium ze strony ministra skarbu.
Do głosowania jednak nie doszło z powodu sporu proceduralnego. Regulamin organizacyjny rady nadzorczej stanowi, że w sprawach o zawieszenie - tak samo jak w przypadku odwołania członka zarządu - wymagana jest kwalifikowana większość głosów. W przypadku 9-osobowej rady nadzorczej PR jest to sześć osób, a nie jak wcześniej myślano pięć. W tej sytuacji rada nadzorcza nie znalazłaby większości do skutecznego głosowania w sprawie zawieszenia.
"Sprawa nie jest oczywista"
Zdaniem nowego szefa rady nadzorczej Adama Hromiaka kwestia liczby głosów niezbędnych do zawieszenia nie jest oczywista. - Była dziś na ten temat dyskusja, sprawa jest skomplikowana, trzeba to wyjaśnić ze statutem spółki i ustawą o rtv - uzasadniał.
Dodał, że będzie w tej sprawie konsultował się z prawnikami. Hromiak, pytany dlaczego on sam w głosowaniu za odwołaniem lub zawieszeniem dwóch członków zarządu podniósłby rękę za, odpowiedział: "za całokształt". - Za brak absolutorium, za trwający od ponad pół roku konflikt z pozostałymi członkami zarządu - wymieniał.
Hromniak został wybrany szefem rady w piątek. Krytycznego, wobec działań Czabańskiego i Targalskiego, Hromiaka poparło pięciu spośród dziewięciu członków rady.
Czabański: spodziewałem się tego
Krzysztof Czabański przyznał, że nie jest zaskoczony próbą swojego zawieszenia. - Spodziewałem się tego, ponieważ naciski obozu rządowego na media publiczne są kolosalne, a plan PO jest dosyć oczywisty - żeby te media osłabić ekonomicznie, a być może zlikwidować. Zresztą sam minister skarbu Aleksander Grad nie ukrywa, że jego zdaniem rada nadzorcza powinna mnie odwołać - uważa prezes.
Kolejne posiedzenie rady nadzorczej odbędzie się już we wtorek. Wtedy też rada nadzorcza ma dokonać wyboru firmy, mającej przeprowadzić w Polskim Radiu audyt. Jak zapewnia Hromiak, jest to rutynowy audyt, jaki corocznie musi przejść każda spółka.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Arch. TVN24