Choć obchody Roku Chopinowskiego trwają w innych miastach już od niemal dwóch miesięcy, w Krakowie ruszyły dopiero w niedzielę. Ich głównymi punktami są odsłonięcie medalionu Fryderyka Chopina w Krypcie Wieszczów Katedry na Wawelu i koncert fortepianowy w Katedrze.
Koncert w katedrze poprzedziła msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. - Chcemy podziękować za dar życia i twórczości Fryderyka Chopina. Chcemy jednocześnie prosić o wrażliwość wobec piękna jego muzyki, by prowadziła nas do źródła piękna, do samego Boga - powiedział przed mszą kard. Dziwisz.
Jak stwierdził, poprzez wmurowanie medalionu w Krypcie Wieszczów "postać Fryderyka Chopina wpisze się symbolicznie w znakomity orszak naszych znakomitych rodaków, których pamięci strzeże katedra". W Krypcie Wieszczów spoczywają: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, jest też urna z ziemią z grobu Cypriana K. Norwida.
Artysta - obraz boży
- Dwusetna rocznica urodzin naszego genialnego kompozytora uświadamia nam, że człowiek obdarzony jest wrażliwością na dobro, prawdę i piękno. Te kategorie otwierają nas na świat ducha i ostatecznie prowadzą do tego, który jest nieskończonym dobrem, pięknem i prawdą. Prowadzą nas do Boga - powiedział metropolita w homilii. Przywołał słowa Jana Pawła II, że w twórczości artystycznej człowiek bardziej niż w inny sposób objawia się jako obraz Boży.
Jak stwierdził kardynał, "Fryderyk Chopin niewiele mówił o Bogu, był człowiekiem, który dyskretnie wyrażał swoją wiarę, ale o Bogu mówi piękno jego utworów, odsłaniających niezwykły bogaty świat jego wnętrza, jego duchowości. - Chopin dotyka najbardziej wrażliwych stron ludzkiego serca, otwartego na miłość, prawdę i piękno. Jego dzieła budzą w nas pragnienie i tęsknoty, które ostatecznie może zaspokoić sam Bóg. Dlatego wprowadzamy go dziś symbolicznie w podwoje Katedry Wawelskiej, stawiamy obok największych synów naszego narodu - niech będzie to znak wdzięczności za jego ogromny wkład w dziedzictwo kultury polskiej i światowej - powiedział kardynał. - Niech jego dzieła uszlachetniają nasze dusze, niech wznoszą nasze serca do krainy odwiecznej harmonii i piękna - dodał hierarcha.
"Wielkiemu artyście, naród"
Uroczystości odsłonięcia medalionu w krypcie dokonał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, medalion poświecił kard. Stanisław Dziwisz. Obecny był także prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz przewodniczący Komitetu Obchodów Roku Chopinowskiego Waldemar Dąbrowski.
Medalion z białego, greckiego marmuru wkomponowano w płytę z wapienia opatrzoną napisem "Wielkiemu artyście, naród". Płyta ta została umieszczona tuż przy wejściu do krypty, naprzeciwko pomnika Norwida. Kopię medalionu wykonał krakowski rzeźbiarz Wojciech Kurdziel. Inicjatorami upamiętnienia kompozytora w Katedrze na Wawelu byli: kompozytor Stanisław Radwan i radna Małgorzata Radwan-Ballada, płytę z popiersiem Chopina ufundowały władze Krakowa.
Listy od prezydenta i premiera
Z okazji odsłonięcia medalionu Chopina listy przysłali: prezydent RP Lech Kaczyński i premier Donald Tusk. Prezydent Kaczyński w swoim liście, odczytanym przez ministra Andrzeja Dudę, podkreślił, że Fryderyk Chopin "łącząc tradycję z nowoczesnością oraz pielęgnowanie tradycji z otwartością na świat był wzorem nowoczesnego patrioty - odważnego i otwartego". Prezydent wyraził radość, że idea symbolicznego włączenia Chopina w poczet wieszczów zmaterializuje się w krypcie Wawelskiej Katedry, miejsca najżywiej "budzącego świadomość, że polskość jest wielką pozytywną wartością, godną kultywowania i stanowiącą powód do dumy".
Z kolei Donald Tusk, w liście odczytanym przez ministra Zdrojewskiego, stwierdził m.in., iż - jego zdaniem - "Rok Chopinowski pozwoli lepiej zrozumieć, jakim narodowym skarbem jest dzieło tego niezwykłego kompozytora". Jak stwierdził min. Zdrojewski, "odsłaniając medalion w krypcie wawelskiej, uczynimy w jakimś sensie tę kryptę kompletną".
Kulminacją uroczystości był koncert fortepianowy Kevina Kennera. Światowej sławy artysta, zwycięzca konkursu chopinowskiego z 1990 roku, wykonał Scherzo nr 4 E-dur op. 54, poprzedzone Andante Spinato op. 22. Był to pierwszy w historii Katedry Wawelskiej koncert fortepianowy.
Uroczystości w Collegium Maius
W niedzielę po południu w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się kolejny koncert muzyki Chopina w wykonaniu Kevina Kennera, zostanie również otwarta wystawa "Chopin w Krakowie i osobiste po nim pamiątki". Część gości wysłucha koncertu na telebimie, siedząc w Auli Jagiellońskiej.
Na wystawie zostaną m.in. zaprezentowane autografy Chopina, złożone w Bibliotece Jagiellońskiej i Wieliczce, oraz rękopisy jego pięciu utworów ze zbiorów "Jagiellonki". Oryginały utworów będą prezentowane tylko przez osiem dni, później zastąpią je kopie. Wieczorem w pawilonie Wyspiańskiego otwarta zostanie wystawa "Weiss - Chopin - Fin de siecle".
Tydzień w Krakowie
Chopin był w Krakowie przez tydzień w lipcu 1829 roku, w drodze na wycieczkę do Wiednia, razem z przyjaciółmi. Zwiedził m.in. Bibliotekę Jagiellońską w Collegium Maius, był w Katedrze Wawelskiej i krypcie Kościuszki, zwiedził kopalnię soli w Wieliczce. Z tych powodów uroczystości krakowskie odbywają się w Katedrze i Collegium Maius UJ.
Organizatorami krakowskich obchodów są: Instytut Fryderyka Chopina, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Miejska Kraków, kuria metropolitarna, Uniwersytet Jagielloński oraz Apella Cracoviensis.
Decyzją Sejmu i Senatu rok 2010 ogłoszono Rokiem Chopina w związku z 200. rocznicą urodzin artysty. Podczas obchodów Roku Fryderyka Chopina zaplanowano ponad 2 tys. wydarzeń artystycznych w Polsce i na świecie. W Polsce obchody Roku Fryderyka Chopina 2010 uroczyście zainaugurowano 7 stycznia koncertem światowej sławy chińskiego pianisty Langa Langa w Filharmonii Narodowej.
Źródło: PAP, tvn24.pl