CBOS: przewaga PiS rośnie

TVN24

Aktualizacja:
Kto liderem poparcia? Sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24 (mat. z 05.06.2017)Fakty TVN
wideo 2/3

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie czerwca, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z 42 procentami poparcia, drugie miejsce zajęłaby Platforma Obywatelska, na którą oddałoby głos 21 procent wyborców. Do Sejmu weszłoby jeszcze ugrupowanie Kukiz'15 z dziewięcioma procentami poparcia - wynika z sondażu CBOS.

Głosowanie na PiS (wraz z Solidarną Polską i Polską Razem) zadeklarowało ponad dwie piąte wybierających się do urn - 42 procent, co oznacza, że notowania tej partii poprawiły się o 3 punkty proc. w porównaniu do badania z maja. Poparcie dla PO - na którą w czerwcu głos oddałoby 21 proc. respondentów - zmniejszyło się o 5 punktów procentowych. Na trzecim miejscu rankingu znalazł się ruch Kukiz’15, poparcie dla którego wyniosło dziewięć procent – o dwa punkty procentowe więcej niż w zeszłym miesiącu.

Nowoczesna, SLD i PSL poniżej progu

Poniżej progu wyborczego plasują się wyniki Nowoczesnej i SLD mających wśród potencjalnych głosujących po cztery procent sympatyków. Od ubiegłego miesiąca poparcie dla Nowoczesnej zmalało o jeden punkt procentowy. Poparcie dla SLD od trzech miesięcy utrzymuje się dokładnie na tym samym poziomie. PSL zdobywając trzy procent poparcia, odnotowało spadek o jeden punkt procentowy w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Po jednym procencie badanych deklaruje chęć głosowania na Partię Razem oraz ugrupowanie Wolność Janusza Korwin Mikkego. Zwolenników w czerwcu nie znalazło ugrupowanie Wolni i Solidarni Kornela Morawickiego. Od maja wzrosła liczba zdeklarowanych uczestników wyborów, którzy jeszcze nie wiedzą, na którą partię oddaliby swój głos (z 10 procent do 13 procent).

Większa frekwencja

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie maja, udział w nich chciałoby wziąć 70 procent uprawnionych do głosowania - o trzy punkty procentowe więcej niż w kwietniu i maju. Chęć udziału w wyborach jest obecnie największa od czasu ostatnich wyborów parlamentarnych. Uczestnictwo w ewentualnych wyborach wykluczyło w czerwcu 17 procent uprawnionych do głosowania, a 13 procent nie jest pewne, czy poszłoby na wybory.

Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 1–8 czerwca 2017 r. na liczącej 1020 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Autor: bpm\mtom / Źródło: PAP, CBOS