Całe wystąpienie prezydenta przed wojskiem

Andrzej Duda przywołał historię chwały żołnierza polskiego
Całe wystąpienie prezydenta przed wojskiem
Źródło: tvn24

Nowy prezydent Polski Andrzej Duda przejął w czwartek zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Przemawiając do żołnierzy, przywołał historię chwały żołnierza polskiego. Podreślił, że polscy żołnierze walczyli na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. Mówiąc o czasach współczesnych, położył nacisk na konieczność modernizacji polskiej armii tak, by Polska miała silne wojsko, niezależnie od siły sojuszniczych gwarancji bezpieczeństwa NATO.

Całość przemówienia:

"Panowie marszałkowie, pani premier, panie premierze, ministrze, panowie generałowie, panowie oficerowie, żołnierze

To wyjątkowa dla mnie chwila nie tylko dlatego, że jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który dziś ma swoją inaugurację, objąłem przed momentem zwierzchnictwo nad wojskiem polskim, ale to dla mnie także szczególna data, szczególna osobiście, bo to 101. rocznica wymarszu z Krakowa, z ulicy Oleandry, Pierwszej Kompanii Kadrowej.

W rozkazie, który dla swoich chłopaków napisał wtedy marszałek Józef Piłsudski było krótkie stwierdzenie: nie jesteście już strzelcami ani drużyniakami, wszyscy, jakżeście się tutaj zebrali, jesteście polskimi żołnierzami. Z tym rozkazem ruszyli w swoją długą drogę. Drogę, którą wszyscy uważali wtedy za beznadziejną, bez szans. Oni śpiewali "mówili, żeśmy stumanieli, nie wierząc nam, że chcieć to móc" i zwyciężyli, i zdobyli Polskę niepodległą, i Polska odrodziła się w 1918 roku, z ich krwi. To z pewnością jedne z najlepszych tradycji polskiego żołnierza, było ich później o wiele więcej.

Polscy żołnierze wielokrotnie na całym świecie potrafili pokazać, że są mężni, że są bohaterscy, że są patriotami, że potrafią walczyć także za wolność waszą i naszą. tak się stało nawet nie tak dawno, 11 lat temu daleko od Polski. Polscy żołnierze bohatersko bronili ratusza w jednym z miast i obronili go, chociaż była to długa walka i wykazali się nie tylko męstwem, niezwykłym bohaterstwem i uporem, ale także pokazali, że są dobrze wyszkoleni i że nie działają brawurowo, bo żaden polski żołnierz nie zginął, a przeciwnik poniósł ogromne straty.

Kultywujecie tę tradycję - Pierwszej Kadrowej, Polskich Legionów, tych, co walczyli pod Monte Casino, w powstaniu warszawskim i na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. Wszyscy żołnierze, Ci prości, zwykli żołnierze, gdzie nie byli - czy na froncie wschodnim, czy zachodnim, walczyli o Polskę i za Polskę i za nią ginęli. Jestem tego pewien.

Żołnierze, dziś rozpoczyna się nowa prezydentura. Dziś wita was i wy witacie nowego zwierzchnika Sił Zbrojnych. Sił Zbrojnych, które składają się ze wspaniałych żołnierzy, oddanych polskiemu państwu, oddanych polskiemu narodowi. Żołnierzy, którzy są gotowi w każdej chwili bronić ojczyzny i w każdej chwili im służyć. Nie mam, co do tego żadnych wątpliwości i chcę wam i waszym poprzednikom oddać dzisiaj głęboki szacunek. Chcę oddać głęboki szacunek także waszym rodzinom, waszym bliskim, którzy wiedzą, jak trudna jest to służba i którzy niejednokrotnie długo czekali na powrót do domu - męża, ojca, syna - i dziękuję, że służycie Polsce i chcę, żebyście nadal bohatersko i z oddaniem służyli jej nadal. Jestem przekonany, że tak będzie.

Dziś obowiązkiem polskich władz wobec was i wobec Rzeczypospolitej jest modernizować polską armię, uzbrajać ją w najdoskonalszą broń, tak, żebyście nie tylko mogli walczyć sprawniej, ale żebyście byli też bezpieczniejsi. To wielkie zadania na najbliższe lata, bo my musimy mieć polską armię, naszą, silną. Armię, która będzie w każdej chwili w stanie stanąć w obronie ojczyzny. Oczywiście jesteśmy w Sojuszu Północnoatlantyckim i to dobrze. Dobrze, że możemy mieć w tych siłach oparcie. Dobrze, żeby wspierały nas jeszcze bardziej, ale tak jak każde państwo, które ma ambicje, powinniśmy być państwem, które ma armię silną, sprawną, bardzo dobrze wyposażoną, bo bohaterskich żołnierzy nam nie brakuje.

Mówił tu przed chwilą pan premier, minister obrony narodowej o planie modernizacji polskiej armii. Tak, z całą pewnością panie ministrze, będę z panem w tym zakresie współpracował, nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Będziemy dyskutowali, będziemy rozmawiali, będziemy też omawiali to, co do tej pory zostało zrobione i jakie są plany. Jestem przekonany, że Polska armia zostanie uzbrojona w zgodzie i szybko, chociaż nakłady trzeba będzie poczynić duże, ale Polska jest tego warta i Polska dzisiaj tego wymaga. Jedna jest polska armia i jedno jest polskie wojsko, i jedna jest Polska.

Żołnierze, dziękuję wam bardzo serdecznie za to dzisiejsze spotkanie. Dziękuję wam za wspaniałą służbę. Pozdrawiam serdecznie was, pozdrawiam waszych kolegów. Wszystkiego dobrego i do zobaczenia. Dziękuję".

Inauguracja prezydenta Dudy

Duda: Polska nie jest sprawiedliwym krajem
Źródło: tvn24
Duda: Polska nie jest sprawiedliwym krajem
Duda: Polska nie jest sprawiedliwym krajem
Teraz oglądasz
Przygotowania do wojny prowokują wojnę? "To przepowiednia"
Przygotowania do wojny prowokują wojnę? "To przepowiednia"
Teraz oglądasz
Prezydent Andrzej Duda w Suchej Beskidzkiej
Prezydent Andrzej Duda w Suchej Beskidzkiej
Teraz oglądasz
"Niektórzy ochoczo manipulują moimi słowami. Ja się z żadnych obietnic wyborczych nie wycofuję"
"Niektórzy ochoczo manipulują moimi słowami. Ja się z żadnych obietnic wyborczych nie wycofuję"
Teraz oglądasz
Prezydent na Festiwalu Kaszy. Powitany przez królową Żurawinę i króla Gryczaki
Prezydent na Festiwalu Kaszy. Powitany przez królową Żurawinę i króla Gryczaki
Teraz oglądasz
Duda chce być "orędownikiem polskiej wsi|
Duda chce być "orędownikiem polskiej wsi|
Teraz oglądasz
Prezydent o reelekcji. "Za pięć lat państwo ocenicie"
Prezydent o reelekcji. "Za pięć lat państwo ocenicie"
Teraz oglądasz
Pierwszy dzień urzędowania prezydenta
Pierwszy dzień urzędowania prezydenta
Teraz oglądasz
Andrzej Duda powołał swoją kancelarię
Andrzej Duda powołał swoją kancelarię
Teraz oglądasz
Prezydent Andrzej Duda powołał ministrów w swojej kancelarii 7 sierpnia 2015 roku
Prezydent Andrzej Duda powołał ministrów w swojej kancelarii 7 sierpnia 2015 roku
Teraz oglądasz
Duda w kampanii PiS? "Nie sądzę, by było w tym ziarno prawdy"
Duda w kampanii PiS? "Nie sądzę, by było w tym ziarno prawdy"
Teraz oglądasz
Drużyna Andrzeja Dudy na start
Drużyna Andrzeja Dudy na start
Teraz oglądasz
Zgrzyty podczas orędzia
Zgrzyty podczas orędzia
Teraz oglądasz
Wieczór przed Pałacem Prezydenckim
Wieczór przed Pałacem Prezydenckim
Teraz oglądasz
Msza w intencji Andrzeja Dudy na Jasnej Górze
Msza w intencji Andrzeja Dudy na Jasnej Górze
Teraz oglądasz
Wielki dzień Andrzeja Dudy
Wielki dzień Andrzeja Dudy
Teraz oglądasz
06.08.2015 | Prezydent Andrzej Duda: tak się spełniają polityczne marzenia
06.08.2015 | Prezydent Andrzej Duda: tak się spełniają polityczne marzenia
Teraz oglądasz
06.08.2015 | Czy Andrzej Duda będzie prezydentem politycznej zgody?
06.08.2015 | Czy Andrzej Duda będzie prezydentem politycznej zgody?
Teraz oglądasz
Całe przemówienie Andrzeja Dudy przed Pałacem Prezydenckim
Całe przemówienie Andrzeja Dudy przed Pałacem Prezydenckim
Teraz oglądasz
Duda: mam świadomość obietnic, które złożyłem
Duda: mam świadomość obietnic, które złożyłem
Teraz oglądasz
Całe wystąpienie prezydenta przed wojskiem
Całe wystąpienie prezydenta przed wojskiem
Teraz oglądasz
Siemoniak: deklaruję gotowość do współpracy
Siemoniak: deklaruję gotowość do współpracy
Teraz oglądasz
Prezydent Duda w drodze do pałacu spotkał się z ludźmi
Prezydent Duda w drodze do pałacu spotkał się z ludźmi
Teraz oglądasz
Pieszo z Pl. Piłsudskiego do Pałacu
Pieszo z Pl. Piłsudskiego do Pałacu
Teraz oglądasz
Salut armatni z okazji przejęcia zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi przez Andrzeja Dudę
Salut armatni z okazji przejęcia zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi przez Andrzeja Dudę
Teraz oglądasz
"To wyjątkowa dla mnie chwila"
"To wyjątkowa dla mnie chwila"
Teraz oglądasz
Podniesienie proporca prezydenckiego
Podniesienie proporca prezydenckiego
Teraz oglądasz
Powitanie Andrzeja Dudy na pl. Piłsudskiego
Powitanie Andrzeja Dudy na pl. Piłsudskiego
Teraz oglądasz
Andrzej Duda w drodze na na pl. Piłsudskiego
Andrzej Duda w drodze na na pl. Piłsudskiego
Teraz oglądasz
Przejazd Andrzeja Dudy do Pałacu Prezydenckiego
Przejazd Andrzeja Dudy do Pałacu Prezydenckiego
Teraz oglądasz
"Nie mam dziś poczucia, bym na te ordery zasłużył"
"Nie mam dziś poczucia, bym na te ordery zasłużył"
Teraz oglądasz
Andrzej Duda odebrał odznakę Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski
Andrzej Duda odebrał odznakę Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski
Teraz oglądasz
Andrzej Duda Kawalerem Orderu Orła Białego
Andrzej Duda Kawalerem Orderu Orła Białego
Teraz oglądasz
Wanda Nowicka wręczyła list prezydentowi Andrzejowi Dudzie
Wanda Nowicka wręczyła list prezydentowi Andrzejowi Dudzie
Teraz oglądasz
Prezydent podczas uroczystości na placu Piłsudskiego
Prezydent podczas uroczystości na placu Piłsudskiego
Teraz oglądasz
Prezydent ponownie objął przewodnictwo w kapitułach najważniejszych polskich odznaczeń państwowych
Prezydent ponownie objął przewodnictwo w kapitułach najważniejszych polskich odznaczeń państwowych
Teraz oglądasz
Donald Tusk nie przyjedzie na zaprzysiężenie Dudy
Donald Tusk nie przyjedzie na zaprzysiężenie Dudy
Teraz oglądasz
Obietnice prezydenta Dudy
Obietnice prezydenta Dudy
Teraz oglądasz
Cimoszewicz o decyzji Tuska: powinien być na zaprzysiężeniu Dudy
Cimoszewicz o decyzji Tuska: powinien być na zaprzysiężeniu Dudy
Teraz oglądasz

Inauguracja prezydenta Dudy

Autor: fil\mtom / Źródło: PAP

Czytaj także: