Polska

Były szef KRRiT w PiS

Polska

TVN24Markiewicz w PiS

Były szef KRRiT Marek Markiewicz wstąpił do PiS - poinformował szef łódzkiego okręgu partii Jarosław Jagiełło. - Na razie jest szeregowym członkiem, ale chcemy bardziej wykorzystać jego doświadczenie. Jest naszym kandydatem na kandydata na prezydenta Łodzi - mówi portalowi tvn24.pl Jagiełło.

- Informuję, iż Zarząd Okręgowy PiS Okręg 9 – Łódź na swym ostatnim posiedzeniu w ubiegłym tygodniu przyjął w poczet członków Prawa i Sprawiedliwości Miasta Łodzi, Pana Marka Markiewicza, adwokata, byłego Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Posła na Sejm I i III kadencji - poinformował lakonicznie prezes zarządu łódzkiego PiS, Jarosław Jagiełło.

Pytany, z czyjej inicjatywy Markiewicz dostał legitymację PiS, Jagiełło w rozmowie z tvn24.pl stwierdził, że propozycja padła od niego, ale b. szef KRRiT "bardzo ochoczo, z uśmiechem na ustach" ofertę przyjął.

Jak zapewnia, padła ona jeszcze przed referendum, w którym łodzianie odwołali Jerzego Kropiwnickiego, przyznaje jednak, że nowy członek jest kandydatem na kandydata PiS w wyborach na prezydenta miasta. Pozostała trójka to Halina Rosiak, Marek Michalik oraz Krzysztof Piątkowski.

Kim jest Markiewicz?

Marek Sławomir Markiewicz, 58 lat, z Łodzi. Z wykształcenia prawnik. W 1980 przystąpił do "Solidarności", w wolnej Polsce od razu zajął się telewizją. Od 1989 do 1991 był redaktorem naczelnym łódzkiego ośrodka TVP, następnie do 1993 wiceprezesem Komitetu ds. Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja".

W latach 1991–1993 był też jednocześnie posłem z listy związkowej. Był również - z nominacji Lecha Wałęsy - członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji od początku jej istnienia (od 19 kwietnia 1993 do 23 września 1994), a także jej pierwszym przewodniczącym (do marca 1994).

Po podpisaniu koncesji dla Telewizji Polsat, został przez Wałęsę odwołany z funkcji przewodniczącego. Naczelny Sąd Administracyjny uznał później, że stało się to z naruszeniem prawa (tzw. "falandyzacja prawa").

W polityce w kratkę

W 1995 Markiewicz zgłosił swą kandydaturę w wyborach prezydenckich, jako kandydat popierany początkowo przez Partię Polityczną Republikanie. Zebrał wymagane 100 tysięcy podpisów poparcia i został zarejestrowany przez Państwową Komisję Wyborczą. Wycofał się jeszcze przed I turą wyborów, rezygnując na rzecz kandydatury Lecha Wałęsy.

Po raz drugi zasiadał w Sejmie od 1997 do 2001, z listy AWS z Łodzi. Działał w stowarzyszeniu Nowa Polska i Ruchu Społecznym. W 2001 do Sejmu się nie dostał, w 2004 przystąpił do Partii Centrum, rok później bez powodzenia kandydował do Senatu.

Od lat 90. związany z Polsatem, z którego odszedł w 2009. Ostatnio pracował w jednej z warszawskich kancelarii prawniczych.

Źródło: tvn24.pl, "Dziennik Łódzki"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości