Polska

Budżet, rolnictwo, religia. Prezydencja według PiS

Polska

sxc.huPrezydencję w UE obejmujemy 1 lipca

Przyszły, wieloletni budżet Unii Europejskiej, wspólna polityka rolna i energetyczna, polityka prorodzinna, a także działania skierowane do wschodnich i południowych sąsiadów Unii - to priorytety polskiej prezydencji Unii Europejskiej według PiS. Wśród nich znalazła się także kwestia obrony chrześcijan i nauka Jana Pawła II.

Rzecznik PiS Adam Hofman powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że "na miesiąc przed objęciem przez Polskę prezydencji rząd premiera Donalda Tuska nie przedstawił jasno i klarownie celów polskiej prezydencji". W jego opinii "gdyby rząd tworzyło PiS, te priorytety byłyby jasno i precyzyjnie nakreślone".

W priorytetach też religia

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił priorytety, którymi, według PiS, powinna kierować się polska prezydencja.

Obok kolejnego wieloletniego budżetu UE, wspólnej polityki rolnej i energetycznej, działań prorodzinnych, polityki adresowanej do sąsiadów UE na wschodzie i południu, wśród polskich priorytetów powinny znaleźć się - jak powiedział prezes PiS - sprawy wewnętrzne Unii związane z rozszerzeniem strefy Schengen i "nowymi wewnątrzunijnymi strategiami".

Kolejnym priorytetem powinno być - jak mówił szef PiS - rozszerzenie UE. Tu - jak dodał - chodzi o Chorwację i Islandię, a w dalszej perspektywie - o inne państwa Zachodnich Bałkanów.

Wśród priorytetów prezydencji Kaczyński widzi też kwestię obrony chrześcijan w świecie oraz naukę europejską Jana Pawła II.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości