Będzie procent na kulturę

 
Tusk podpisze Pakt podczas inauguracji Nocy MuzeówPAP, materiały promocyjne

W przyszłą sobotę premier Donald Tusk podpisze Pakt dla Kultury, który gwarantuje przekazanie jednego procenta wydatków budżetu na cele kulturalne – dowiedział się portal tvn24.pl. – Pusty, teatralny gest – uważa opozycja. – Przełom, choć to wciąż za mało – odpowiadają aktywiści.

Premier ma podpisać Pakt dla Kultury w Muzeum Narodowym w sobotę, 14 maja, w samo południe. - Mamy taką zapowiedź. Trwają jeszcze ustalenia odnośnie ostatecznego tekstu dokumentu – mówi nam wicedyrektor Muzeum Narodowego, a przy okazji aktywistka ruchu Obywatele Kultury Beata Chmiel. – Decyzja już jest. Rozmowy jeszcze trwają, ale kwestii spornych raczej nie ma – dodaje Witold Przeciechowski, asystent szefa doradców premiera Michała Boniego, który był głównym negocjatorem Paktu.

Przy okazji podpisania Paktu planowana jest inauguracja Nocy Muzeów i drugi dzień Kongresu Obywateli Kultury. PiS nie ukrywa, że taki wybór czasu i miejsca uważa za "propagandową hucpę". – Byłbym bardziej zadowolony, gdyby zamiast kolejnego pustego, teatralnego gestu premier zlikwidował absurdalny przepis, który nakłada na usługi konserwatorskie 23 procent VAT, przez co odbiera ogromne środki na ochronę zabytków. A środki na kulturę spadły dramatycznie za rządów PO – mówi nam członek komisji kultury Zbigniew Girzyński.

Ołdakowski: możliwość europejskiej konkurencji

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego oraz poseł PJN zwraca uwagę, że ta deklaracja padnie na miesiąc przed początkiem polskiej prezydencji. – Premier obiecuje, że państwo stworzy polskim instytucjom kultury możliwość pełnoprawnej rywalizacji z europejskimi. Bo w UE kultura staje się rodzajem dziedziny strategicznej, jak energetyka. Rozumiem, że to oznacza, że zbiór postulatów organizacji pozarządowych uzyska teraz rangę programu rządowego – stwierdził.

Zdaniem Ołdakowskiego sukces Paktu zależy jednak od tego, jak te fundusze będą wydawane i postuluje, żeby ich przyznawanie było uzależnione także od efektów – na przykład w przyciąganiu konsumentów kultury ciekawym programem.

1 procent na kulturę

Najważniejszym postulatem Paktu jest podniesienie poziomu finansowania kultury z budżetu do co najmniej 1% wszystkich wydatków państwa i to poczynając od 2012 roku. Na razie resort kultury zapowiedział, że nakłady na kulturę zostaną zwiększone o 140 mln złotych, do 0,94 proc. budżetu. W 2015 roku mają się zwiększyć łącznie o około 900 mln.

Ponadto Pakt gwarantuje zmianę przepisów skarbowych, dzięki czemu 1 procent podatku CIT będzie mógł być przekazywany na cele kulturalne, podobnie jak obecnie 1 procent PIT można przekazać na organizacje pożytku publicznego. Pakt gwarantuje też, że publiczne instytucje kulturalne przejdą też gruntowny audyt, rząd dofinansuje biblioteki i mediateki, więcej kultury pojawi się w programach szkolnych, a nad wprowadzaniem całości w życie będzie czuwać specjalny, złożony z przedstawicieli rządu, samorządów i środowisk twórczych, Zespół ds. Paktu Kultury.

Na co dokładnie środki budżetowe będą przeznaczone, jak zostaną podzielone i kto będzie o tym ostatecznie decydował, Pakt nie precyzuje.

"Przodujemy w kopalnictwie metali kolorowych"

- W zwiększeniu wydatków na kulturę nie chodzi tylko o zwiększenie budżetu ministerstwa. Powstał dokument, który pokazuje priorytety: inwestycje w rozwój kreatywności, edukację i działania na rzecz zmiany funkcji kultury w państwie. Dziś ponad połowa Polaków nic nie czyta. Nie mamy osiągnięć naukowych, Nobli z fizyki czy chemii, a w Europie przodujemy w… kopalnictwie metali kolorowych. Jeśli w UE chcemy być wyłącznie górnikami, róbmy tak dalej. Ale jeśli nie odwrócimy tego trendu, za 10 lat nasza gospodarka straci napęd – prognozuje Beata Chmiel.

Na razie trend podąża raczej w stronę metali kolorowych, czego dowodzi chociażby ogólnoeuropejskie badanie „Design, Creativity and Innovation” z 2008 roku. Porównano w nim tzw. klimat kreatywności oraz samą kreatywność w 27 krajach Unii Europejskiej. Po zmierzeniu obu Polska znalazła się na 24 miejscu, wyprzedzając jedynie Bułgarię i Rumunię. Jeśli chodzi o sam klimat kreatywności, na który składa się edukacja, artystyczne aktywności ludności oraz otwartość społeczeństwa na inne kultury, to jesteśmy przedostatni w UE.

Niespełna 40 złotych na głowę

Jak przekonują Obywatele dla Kultury, Polska jest szóstą unijną gospodarką, ale nakłady państwa na kulturę sytuują nas na przedostatnim miejscu. W 2008 roku było to 38,98 złotych na obywatela, czyli cena dwóch biletów do kina lub jednego do teatru. Procentowo (według danych GUS) wydatki budżetu państwa i samorządu terytorialnego na kulturę oscylują od kilku lat wokół pół procenta: w 2007 roku było to 0,51, rok później 0,58, a w 2009 – 0,53, z czego około 80 procent pochodzi z samorządów. W 2009 roku ogółem było to 7, 9 mln, z czego niecałe 1,6 mln ze środków budżetowych.

- Ten jeden procent, choć to wciąż za mało, to rzecz absolutnie przełomowa, to się jeszcze nigdy nie udało. A przecież kultura i edukacja to obszary, w których inwestujemy w przyszłość – mówi Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska, który brał udział w negocjacjach ze stroną rządową. - Tekst Paktu jest bardzo dobry, ujmuje wszystkie fundamentalne kwestie. Negocjacje, jak to negocjacje, były ciężkie, ale najważniejsze jest to, że wreszcie usiedliśmy do stołu i zaczęliśmy ze sobą rozmawiać – dodaje.

Podpisanie Paktu dla Kultury premier zapowiedział w marcu w programie „Śniadanie mistrzów” w TVN24. - Uczciwie powiem, jestem za zwiększaniem wydatków tak, aby osiągnęły poziom mniej więcej jednego procenta – deklarował wtedy.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP, materiały promocyjne

Pozostałe wiadomości

Donald Trump stwierdził w niedzielę w mediach społecznościowych, że Kanada powinna stać się "ukochanym 51. stanem", dzięki czemu znikną cła, które prezydent Stanów Zjednoczonych nałożył poprzedniego dnia między innymi na to państwo.

Trump pisze o "ukochanym 51. stanie"

Trump pisze o "ukochanym 51. stanie"

Źródło:
PAP

W wyniku pożaru w Gdańsku-Rudnikach spłonął namiot, w którym znajdowały się meleksy. Na miejsce zdarzenia zostało wysłane siedem zastępów straży pożarnej. Czarne kłęby dymu miały być widoczne z odległości paru kilometrów.

Pożar namiotu z meleksami. Czarny dym nad miastem

Pożar namiotu z meleksami. Czarny dym nad miastem

Źródło:
tvn24.pl

Ogromne głazy osunęły się na część autostrady położonej we francuskim departamencie Sabaudia. Zablokowany został ruch, utworzył się gigantyczny korek. W związku z utrudnieniami ponad 1500 osób, które przebywały w tamtym popularnym wśród narciarzy rejonie, utknęło i trafiło do tymczasowych schronisk. Turyści musieli spędzić w nich minioną noc.

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Źródło:
ENEX, Francebleu

Policjanci zatrzymali trzy osoby, które mogą mieć związek zabójstwem w gdańskim Brzeźnie. Rano na miejscu znaleziono ciało starszego mężczyzny, który miał obrażenia głowy. Wcześniej do służb wpłynęło zgłoszenie o szarpaninie dwóch osób.

Znaleźli ciało mężczyzny, miał obrażenia głowy. Zatrzymano trzy osoby

Znaleźli ciało mężczyzny, miał obrażenia głowy. Zatrzymano trzy osoby

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Kilometr wystarczył, by poczuł się jak mistrz. "Myślałem: muszę przetrwać"

Kilometr wystarczył, by poczuł się jak mistrz. "Myślałem: muszę przetrwać"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przemysław Godyla, pracownik poznańskiego Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych odkrył w siedzibie firmy dziesiątki napisów wykonanych przez więźniów. Inskrypcje pokrywają ściany w piwnicach kamienicy przy ul. Matejki 57. Po wojnie mieścił się tam milicyjny areszt, a zamknięci w nim ludzie wyryli na ścianach wstrząsające świadectwo swojej opresji. "Kiedy te ruskie sługusy będą siedzieć? Kiedy skończy się ich panowanie?", "Boże… zbaw Polskę… od oprawców.. czerwonych…" - to tylko niektóre z wydrapanych gwoździami inskrypcji.

"To kapsuła czasu, zszedłem na dół i oniemiałem". Sensacyjne odkrycie w piwnicy

"To kapsuła czasu, zszedłem na dół i oniemiałem". Sensacyjne odkrycie w piwnicy

Źródło:
Aleksander Przybylski

Dyrektorka Muzeum Luwru Laurence Des Cars zapowiedziała wprowadzenie oddzielnego biletu pozwalającego zobaczyć słynną Mona Lisę. Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił we wtorek, że Gioconda otrzyma własne, dedykowane pomieszczenie w Luwrze. To najsłynniejsze muzeum na świecie czeka gruntowny remont, który potrwa do 10 lat.

Luwr wprowadzi specjalny bilet na oglądanie Mona Lisy

Luwr wprowadzi specjalny bilet na oglądanie Mona Lisy

Źródło:
PAP, CNN

"Latynosi za Trumpem 2024" - koszulkę z takim napisem rzekomo nosi mężczyzna zatrzymany przez amerykańskie służby migracyjne. Sam ma być Latynosem. Zdjęcie, które pokazuje tę sytuację, krąży po platformach społecznościowych. Nie dość, że jest stare, to jeszcze zostało przerobione. Wyjaśniamy.

Latynos głosował na Trumpa, teraz go deportują? Co jest nieprawdą

Latynos głosował na Trumpa, teraz go deportują? Co jest nieprawdą

Źródło:
Konkret24

Dla mnie jest to sytuacja bardzo zaskakująca. W tej chwili mamy bardzo dobre oznakowanie - komentował tragiczny wypadek na A2 Andrzej Janicki, były policjant drogówki. Gość TVN24 mówił też, co należy zrobić w podobnej sytuacji, aby uniknąć zderzenia.

Jechał pod prąd autostradą. Doszło do wypadku. "Ewidentny błąd kierującego"

Jechał pod prąd autostradą. Doszło do wypadku. "Ewidentny błąd kierującego"

Źródło:
TVN24

Rozliczenia idą tak szybko, jak to jest tylko możliwe - przekonywała w niedzielę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Odniosła się w ten sposób do doniesień dziennikarzy tvn24.pl, iż do tej pory jedynie 3,5 miliona złotych z 40 milionów złotych wróciło do Skarbu Państwa z dotacji dla powiązanych z Prawem i Sprawiedliwością organizacji w ramach tak zwanej afery willa plus. Z hasłem jej rozliczenia koalicja rządowa szła do wyborów w 2023 roku.

Wiceministra: procedury trwają, ale to nie oznacza, że ci, którzy dostali pieniądze nielegalnie, będą bezkarni

Wiceministra: procedury trwają, ale to nie oznacza, że ci, którzy dostali pieniądze nielegalnie, będą bezkarni

Źródło:
tvn24.pl

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia stwierdził w niedzielę, że sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa powinna była zaczekać na Zbigniewa Ziobrę. Były minister sprawiedliwości został w piątek doprowadzony przez policję już po tym, jak komisja zamknęła posiedzenie i uchwaliła złożenie wniosku o zatrzymanie Ziobry na 30 dni. Hołownia dodał, że ta "procedura zajmie tygodnie, jeśli nie miesiące".

"Cena niepoczekania na Ziobrę to będzie kilka tygodni, jeśli nie miesięcy"

"Cena niepoczekania na Ziobrę to będzie kilka tygodni, jeśli nie miesięcy"

Źródło:
PAP

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

31-latka z Zabrza poszukiwali policjanci i sądy, wystawiono za nim cztery listy gończe i cztery nakazy doprowadzenia do aresztu. Zgubiły go uczynność i zepsute światło w aucie. Policjanci z Wolsztyna (Wielkopolskie) zatrzymali mężczyznę, gdy podwoził kolegę, któremu samodzielną podróż uniemożliwiał sądowy zakaz.

Był poszukiwany czterema listami gończymi. Zgubiły go uczynność i zepsute światło

Był poszukiwany czterema listami gończymi. Zgubiły go uczynność i zepsute światło

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum nakazała w sobotę wprowadzenie ceł w odwecie za 25-procentowe taryfy nałożone na import z Meksyku przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Odrzuciła oskarżenia o związki jej rządu z organizacjami przestępczymi.

"Kategorycznie odrzucamy kalumnię, wygłaszaną przez Biały Dom"

"Kategorycznie odrzucamy kalumnię, wygłaszaną przez Biały Dom"

Źródło:
PAP

Na autostradzie A4 w województwie opolskim zderzyły się cztery samochody. Jak podaje policja, jeden z kierowców zasnął za kierownicą. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala.

Zasnął za kierownicą, doprowadził do serii zderzeń

Zasnął za kierownicą, doprowadził do serii zderzeń

Źródło:
tvn24.pl

Od kilku dni w Grecji w rejonie wyspy Santoryn odnotowuje się raz po raz słabe i umiarkowane trzęsienia ziemi. Zdaniem ekspertów, wstrząsy nie są powiązane z aktywnością wulkaniczną. W poniedziałek, w ramach środków ostrożności, szkoły mają być jednak zamknięte.

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Źródło:
Reuters, PAP, GreekReporter

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Słynny świstak Phil z miasta Punxsutawney w Pensylwanii został wyciągnięty z nory. Gryzoń zobaczył swój cień i się ukrył, co według wierzeń oznacza, że zima ma potrwać jeszcze kolejne sześć tygodni.

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Źródło:
CNN, ENEX

Na krajowej "ósemce" w pobliżu miejscowości Brody (Podlaskie) autobus zderzył się z osobową toyotą. Autem podróżował 18-latek, który zginął na miejscu.

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Źródło:
TVN24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn, który rozmawiał także z reporterem TVN24.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Wraz z rosnącą liczbą zachorowań na grypę w ostatnich tygodniach zwiększa się aktywność przeciwników szczepień. Do obiegu wracają stare teorie - na przykład ta, że dowodem na nieskuteczność szczepionek na grypę jest fakt, iż choroba ta pojawia się co roku. Eksperci wyjaśniają więc, o co chodzi z sezonowością grypy i dlaczego właśnie szczepionki zmniejszają ryzyko zachorowania.

Szczepionki są, a "mamy grypę co roku". Eksperci tłumaczą

Szczepionki są, a "mamy grypę co roku". Eksperci tłumaczą

Źródło:
Konkret24

W czwartym dniu po egzekucji Franza Kutschery odbył się jego "ślub" z 26-letnią Jane Lillian Steen, norweską volksdeutschką. Zamiast wesela odbył się pogrzeb. Kat Warszawy został pochowany na powązkowskim niemieckim "cmentarzu bohaterów".

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Źródło:
PAP

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Wielkie święto muzyki coraz bliżej. W nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu wręczone zostaną nagrody Grammy. Po raz piąty galę poprowadzi południowoafrykański komik Trevor Noah. Czy Beyoncé w końcu doceniona zostanie w kategorii album roku, czy Taylor Swift poprawi swój rekord w tej kategorii? Werdykt Akademii Fonograficznej przed nami.

Grammy 2025 w hołdzie Los Angeles i Quincy'emu Jonesowi

Grammy 2025 w hołdzie Los Angeles i Quincy'emu Jonesowi

Źródło:
tvn24.pl