Najwięksi polscy wydawcy chcą wypracowania systemu egzekwowania i przekazywania przez gigantów cyfrowych należnych rekompensat. Ma to oparcie w unijnej dyrektywie w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym, którą część krajów wprowadziła już w życie.
Jak pisze magazyn "Press", unijna dyrektywa z 2019 roku "daje wydawcom prasy - na równi z autorami – prawo do wynagrodzenia za korzystanie przez platformy cyfrowe z tworzonych przez nich treści", jednak obecnie takich regulacji nie ma, przez co Facebook, Google i inni cyfrowi giganci korzystają i powielają treści tworzone przez wydawców, i na nich zarabiają.
W dyrektywie przyjętej w 2019 roku przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej podkreślono zaś, że Traktat o Unii Europejskiej przewiduje "wprowadzenie systemu zapewniającego niezakłóconą konkurencję na rynku wewnętrznym", a "do osiągnięcia tych celów powinna przyczynić się dalsza harmonizacja ustawodawstw państw członkowskich w zakresie prawa autorskiego i praw pokrewnych".
"Takie zharmonizowane ramy prawne przyczyniają się do należytego funkcjonowania rynku wewnętrznego oraz pobudzają innowacje, kreatywność, inwestycje i produkcję nowych treści" – głosi jeden z zapisów dyrektywy (UE/2019/790).
Zapisy w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku były 9 grudnia przedmiotem spotkania przedstawicieli Izby Wydawców Prasy, Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców Repropol oraz osób reprezentujących wydawców: Agorę, Grupę DGP Infor, Gremi Media, Grupę Interia, Polska Press Grupę, Ringier Axel Springer Polska, tvn24.pl, Grupę Wirtualna Polska oraz ZPR Media.
W komunikacie po spotkaniu zaznaczono, że omawiano "stan implementacji dyrektywy w Polsce i mechanizmy wdrożenia jej postanowień". Dodatkowo "przeanalizowano także przykłady innych państw członkowskich UE, które implementację dyrektywy mają za sobą, jak i kilku państw spoza UE, które wprowadziły lub wprowadzają regulacje dotyczące obrotu treściami prasowymi w internecie".
"Uczestnicy spotkania wyrazili zamiar współdziałania w celu wypracowania efektywnego systemu egzekwowania i przekazywania wydawcom należnych rekompensat z tytułu prawa pokrewnego nadanego art. 15 dyrektywy, który mógłby zostać oparty na współpracy z Izbą Wydawców Prasy oraz Stowarzyszeniem Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL - organizacją zbiorowego zarządzania założoną przez wydawców" - czytamy.
"Zapraszamy wszystkich wydawców publikacji prasowych, działających na wszystkich kanałach publikowania treści, aby dołączyli do wspólnego działania na rzecz wdrożenia w Polsce prawa pokrewnego" - podkreślono w komunikacie po spotkaniu.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock