TVN24 | Polska

Antonina Girycz–Dzienisiewicz nie żyje. Aktorka miała 82 lata

TVN24 | Polska

Autor:
mjz
Źródło:
PAP

Antonina Girycz–Dzienisiewicz, aktorka teatralna, filmowa, radiowa i dubbingowa, zmarła w wieku 82 lat. Informację o śmierci przekazała, w imieniu rodziny zmarłej, jej córka Julia Dzienisiewicz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Aktorka przez ponad 30 lat występowała na scenie warszawskiego Teatru Współczesnego. "Nie była aktorką pierwszoplanową, ale jej charakterystyczne postaci drugoplanowe, epizody oraz kreacje dubbingowe na długo zostaną w pamięci widzów" - czytamy w informacji przesłanej przez rodzinę.

Artystka urodziła się 20 lutego 1939 roku w Berdyczowie (dzisiejsza Ukraina). W 1959 roku ukończyła we Wrocławiu studia dramatyczne i zadebiutowała rolą Ady w "Lekkomyślnej siostrze" Włodzimierza Perzyńskiego w reżyserii Igora Przegrodzkiego we wrocławskim Teatrze Dramatycznym.

Wieloletnia praca na deskach teatru

W latach 1960-67 była aktorką między innymi Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze, Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu i Teatru Polskiego we Wrocławiu. W 1962 roku otrzymała nagrodę na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za rolę Magdy w przedstawieniu "Kondukt" wystawianym w Teatrze Lubuskim.

Od 1967 do 2001 roku Antonina Girycz-Dzienisiewicz miała etat w Teatrze Współczesnym w Warszawie. W tym czasie powstało trzynaście spektakli Teatru Telewizji z jej udziałem, m.in.: "Strach i nędza III Rzeszy", "Malowana żona", "Dziady", czy "Komu wierzycie".

Zajmowała się też dubbingiem

Aktorka w swoim dorobku miała też wiele ról filmowych i serialowych, m.in. w "Polowaniu na Muchy" Andrzeja Wajdy, "Bilansie kwartalnym" Krzysztofa Zanussiego i "Czterdziestolatku" Jerzego Gruzy.

Jak podaje Encyklopedia Teatru Polskiego, wystąpiła w 156 audycjach i słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, m.in. w: "Co tu kłopotu", "Komu bije dzwon" i "Sława i chwała". Kreacje głosowe tworzyła też w dubbingu w bajkach i filmach dla dzieci, m.in. jako Swatka w "Mulan", babcia Georginia w "Charliem i fabryce czekolady" czy matka Gru w "Jak ukraść księżyc".

Jak podkreśliła rodzina, uwielbiała pracę z młodzieżą. "Poza własną pracą zawodową zajmowała się przygotowaniem do egzaminów do szkół teatralnych i filmowych późniejszych koleżanek i kolegów, którzy obecnie pracują w zawodzie" - czytamy w przesłanej Polskiej Agencji Prasowej informacji.

Była żoną Macieja Dzienisiewicza (1939-87), aktora, reżysera, dyrektora teatru i pedagoga. Ma z nim dwie córki - Julię i Izabellę.

Autor:mjz

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości