Polska

Duda oficjalnym kandydatem na prezydenta. Kaczyński: Polska potrzebuje zmian

Polska

Aktualizacja:
Duda oficjalnym kandydatem na prezydenta. Kaczyński: Polska potrzebuje zmian
tvn24Jarosław Kaczyński uważa, że Andrzej Duda to dobry kandydat

Rada Polityczna PiS zatwierdziła kandydaturę Andrzeja Dudy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. - Z naszym kandydatem łączy się szansa na zmianę. Polska potrzebuje zmiany - mówił na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński. - Obiecuję ciężką pracę - zapewnił Duda.

O tym, że to właśnie krakowski europoseł PiS wystartuje z ramienia tej partii w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Kaczyński poinformował 11 listopada.

Jednak zgodnie ze statutem partii, to Rada Polityczna musiała oficjalnie wskazać kandydata PiS na prezydenta.

Kaczyński podkreślił na konferencji prasowej w sobotę, że z kandydatem PiS łączy się szansa na zmianę, której potrzebuje Polska.

- Jest personifikacją tej nadziei, jej uosobieniem. To będzie główny motyw naszej kampanii, nie będzie on wymyślony, wynikający z przedsięwzięć o charakterze propagandowym, tylko z istotnej potrzeby Polaków, która została bardzo wyraźnie pokazana w trakcie wyborów samorządowych - stwierdził prezes PiS.

Dodał, że kampania prezydencka jest bardzo istotna, zwłaszcza w kontekście, który - jak się wyraził - został stworzony przez wybory samorządowe.

"Czeka nas ciężka praca"

Duda podziękował za nominację prezesowi PiS i całemu kierownictwu partii. - Obiecuję ciężką pracę. Wierzę w to, że w trakcie tej kampanii uda mi się przekonać Polaków, iż Polska potrzebuje właśnie takiej zmiany, którą jest nowa prezydentura. Prezydentura nowej jakości, korzystająca z konstytucyjnych uprawnień, prerogatyw. Prezydentura w granicach konstytucji, a więc także z właściwym rozumieniem współdziałania, współpracy z rządem - powiedział.

Zapewnił, że jego prezydentura będzie aktywna w sprawach zarówno międzynarodowych, jak i krajowych. Ocenił, że Polsce potrzebny jest prezydent, który rozumie, że został wybrany przez naród.

- W związku z tym chronienie najsłabszych, dbanie o interesy obywateli jest jego podstawowym obowiązkiem bez jakiegokolwiek wykluczania, pomijania jakichkolwiek grup społecznych - powiedział Duda.

- Czeka nas ciężka praca. Wierzę, że to będzie wielkie święto polskiej demokracji. Wierzę również głęboko w to, że przy pomocy życzliwych ludzi zwyciężę w tych nadchodzących wyborach prezydenckich - dodał.

Duda kandydatem PiS

Pierwsza deklaracja Kaczyńskiego odnośnie Dudy, ogłoszona w Krakowie w dniu obchodów Święta Niepodległości, była sporym zaskoczeniem.

- Polsce potrzebny jest nowy pierwszy obywatel Rzeczypospolitej. Człowiek, który będzie miał odwagę i determinację Józefa Piłsudskiego, tę którą przejął Lech Kaczyński. Człowiek, który będzie potrafił wziąć na siebie ciężar odpowiedzialności za tę ogromną zmianę, której potrzebujemy - mówił wówczas szef PiS.

Dodał, że kandydat na urząd prezydenta musi łączyć "energię młodości" z doświadczeniem starszych pokoleń, być przygotowanym do pełnienia tak odpowiedzialnej funkcji. - W Krakowie jest taki człowiek. Jest nim Andrzej Duda - mówił Kaczyński.

Europoseł Duda

42-letni Andrzej Duda, z wykształcenia prawnik, w przeszłości pełnił m.in. funkcję wiceministra sprawiedliwości w resorcie kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę i podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zasiadał też w Trybunale Stanu, był posłem VII kadencji, w tym roku po majowych wyborach został europosłem.

PiS to pierwsze ugrupowanie, które ogłosiło, kto z jego ramienia będzie się ubiegał o najwyższy urząd w państwie.

Duda: jeśli zostanę wybrany, moja prezydentura będzie dynamiczna
Duda: jeśli zostanę wybrany, moja prezydentura będzie dynamicznatvn24

Autor: pk,MAC//rzw/kwoj / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości