Prezydent: nie mogę ujawnić szczegółów dotyczących mojej wiedzy na temat podejrzeń takiego procederu

Źródło:
TVN24
Prezydent: nie mogę ujawnić szczegółów dotyczących mojej wiedzy na temat podejrzeń takiego procederu
Prezydent: nie mogę ujawnić szczegółów dotyczących mojej wiedzy na temat podejrzeń takiego procederuTVN24
wideo 2/9
Prezydent: nie mogę ujawnić szczegółów dotyczących mojej wiedzy na temat podejrzeń takiego procederuTVN24

Nie mogę ujawnić szczegółów dotyczących mojej wiedzy na temat podejrzeń takiego procederu - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany przez reportera TVN24 o to, kiedy dowiedział się o procederze handlowania polskimi wizami. - Chcę powiedzieć jasno i wyraźnie, że jakieś sugerowane przez niektóre media rzekome próby jakichś szantaży wobec mnie nigdy nie miały miejsca - dodał.

31 sierpnia premier Mateusz Morawiecki odwołał Piotra Wawrzyka z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jak wyjaśnił resort dyplomacji, powodem tej decyzji był "brak satysfakcjonującej współpracy".

Jednocześnie prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzą śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydawanie wiz. Opozycja mówi o korupcji i twierdzi, że podejrzenia budzą setki tysięcy wydanych wiz.

Prezydent: nie mogę ujawnić szczegółów dotyczących mojej wiedzy na temat podejrzeń takiego procederu

O tę sprawę w Krynicy-Zdroju był pytany prezydent Andrzeja Duda. - Panie prezydencie, kiedy pan dowiedział się o procederze handlowania polskimi wizami i czy na ten moment ma pan zaufanie do ministra (spraw zagranicznych Zbigniewa - red.) Raua? - zapytał reporter TVN24 Mateusz Półchłopek.

- Nie mogę ujawnić szczegółów dotyczących mojej wiedzy na temat podejrzeń takiego procederu. Mogę panu tylko powiedzieć tyle, że moje decyzje, które były podejmowane, o których informowały media nie tak dawno, dotyczące obsady polskich placówek dyplomatycznych i decyzji, które w tym zakresie mogłyby być podejmowane, nie były uwarunkowane absolutnie żadnymi moimi jakimiś osobistymi ambicjami, tylko po prostu interesami państwowymi, obiektywną wiedzą państwową, którą na etapie artykułowania moich decyzji w tym zakresie posiadałem - oświadczył prezydent.

Duda: sugerowane przez niektóre media rzekome próby jakichś szantaży wobec mnie nigdy nie miały miejsca

- Natomiast bardzo państwa proszę, żeby starać się uniknąć spekulacji, a zwłaszcza starać się uniknąć bezpodstawnych oskarżeń, których pojawia się ostatnio sporo. Mogę powiedzieć, że według mojej wiedzy absolutnie, przynajmniej część informacji, które pojawiają się w mediach, jest po prostu informacjami nieprawdziwymi. W szczególności chcę państwu powiedzieć jasno i wyraźnie, że jakieś sugerowane przez niektóre media rzekome próby jakichś szantaży wobec mnie nigdy nie miały miejsca - powiedział.

W ten sposób Andrzej Duda odniósł się do informacji podawanych przez portal gazeta.pl, że Piotr Wawrzyk przez miesiące naciskał, by Jakub Osajda został ambasadorem w Islandii. Wedle tych doniesień, były wiceszef MSZ razem z ministrem Zbigniewem Rauem mieli blokować nominację nowych ambasadorów, by wywrzeć presję na prezydencie.

Czytaj także: Pytania o aferę wizową. "Informatorzy mówią, że Wawrzyk nie zrobiłby czegokolwiek w MSZ bez zgody ministra Raua"

- Chcę to jasno i wyraźnie podkreślić, ja po prostu artykułowałem swoje decyzje, żadnych szantaży wobec mnie nikt nie stosował i nie wiem, czemu ktoś takie informacje rozprzestrzenia. Mogę z uśmiechem tylko powiedzieć, że z tego, co widzę, nie są to media, które kiedykolwiek jakieś dobre słowo na mój temat by powiedziały, więc bardzo proszę o odrobinę jednak obiektywizmu, zwłaszcza że są to poważne sprawy państwowe - zaznaczył Duda.

Jak podkreślił, "odpowiednie służby prowadzą w tej chwili postępowanie". - Ja również czekam na wyniki tych postępowań, spokojnie i konsekwentnie, bo widzę, że te postępowania są prowadzone skutecznie. I myślę, że dopiero wtedy będziemy mogli mówić o podejmowaniu jakichś konkretnych decyzji, w szczególności decyzji personalnych - dodał prezydent.

Politycy PiS pytani o sprawę. "Szukacie teraz sensacji przy kampanii wyborczej"

O tę sprawę dziennikarze TVN24 próbowali w czwartek pytać też polityków PiS.

- Bez komentarzy. Nie macie innych senatorów czy posłów? - powiedział senator PiS z okręgu sieradzkiego Przemysław Błaszczyk. - Szukacie teraz sensacji przy kampanii wyborczej - dodał. Dopytywany o dymisję ministra Wawrzyka, odparł, że jest to decyzja ministra Raua.

Senator PiS Przemysław Błaszczyk pytany o aferę wizową: szukacie sensacji przy kampanii wyborczej
Senator PiS Przemysław Błaszczyk pytany o aferę wizową: szukacie sensacji przy kampanii wyborczejTVN24

Poseł Bartosz Kownacki mówił, że nie ma wiedzy na temat dymisji ministra Wawrzyka. - Nie byłem zwierzchnikiem pana ministra Wawrzyka i trudno mi na to pytanie odpowiedzieć. Wielu ministrów odchodzi ze swojej funkcji, później zajmuje inne funkcje. Różnie jest - stwierdził.

Bartosz Kownacki: wielu ministrów odchodzi ze swojej funkcji, później zajmuje inne
Bartosz Kownacki: wielu ministrów odchodzi ze swojej funkcji, później zajmuje inneTVN24

Minister Henryk Kowalczyk, były wicepremier, pytany o kwestię handlowania wizami, powiedział, że "nie wie dokładnie, o jakim procederze tu jest mowa". - Natomiast faktycznie było tak, że była dyskusja o kandydowaniu Piotra Wawrzyka do parlamentu i wtedy było powiedziane, że nie może kandydować, bo są pewne niejasne sprawy i tylko tyle, a ja o tych szczegółach nie wiedziałem - dodał.

Henryk Kowalczyk o aferze wizowej: nawet nie wiem dokładnie, o jakim procederze tu jest mowa
Henryk Kowalczyk o aferze wizowej: nawet nie wiem dokładnie, o jakim procederze tu jest mowaTVN24

Autorka/Autor:pp / prpb

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Decyzja Kaczyńskiego o dalszym kierowaniu PiS jest dobra dla obecnie rządzącej koalicji, bo nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi - mówił w TVN24 Grzegorz Schetyna z KO. Ocenił, że "PiS nie jest w stanie postawić dobrej diagnozy" po porażce w wyborach parlamentarnych. Schetyna mówił też między innymi o aborcji i planowanych zmianach w Trybunale Konstytucyjnym.

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Źródło:
TVN24

Centrum prasowe stołecznego pogotowia ratunkowego opublikowało film promocyjny z udziałem specjalistycznej karetki ze Śródmieścia. Z naszych ustaleń wynika, że w czasie realizacji nagrania dyspozytorzy medyczni nie mogli skontaktować się z załogą karetki, choć pacjenci czekali na pomoc. Rzecznik pogotowia najpierw zaprzeczał, że takie nagranie powstało, a teraz przekonuje, że wykonano je, zanim karetka trafiła do systemu ratownictwa. Tylko, że wtedy musiałyby zostać wykonane zimą, a na nagraniu pogoda jest letnia.

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zastosowanie w polskiej gospodarce rozwiązań sztucznej inteligencji może przynieść korzyści odpowiadające pracy 4,9 miliona osób, generując dodatkową wartość produkcyjną na poziomie dziewięćdziesiąt miliardów dolarów rocznie - wskazano w raporcie przygotowanym przez EY i Liberty Global.

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Źródło:
PAP

Zarządcy plaż alarmują, że nie są w stanie znaleźć chętnych do pracy. Jak podał dziennik "La Repubblica", przed zbliżającym się sezonem letnim na włoskich plażach brakuje czterech tysięcy ratowników. Młodzieży nie interesuje już ta praca - przyznają przedstawiciele nadmorskiej branży turystycznej.

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Źródło:
PAP

15 lat pozbawienia wolności - taki wyrok usłyszał 52-latek, który został nieprawomocnie skazany za zabójstwo, do którego doszło w 1992 roku na ulicy Żelaznej w Białymstoku. To tam znaleziono ciało mężczyzny z raną ciętą brzucha. Po latach podejrzanego udało się wytypować dzięki współpracy śledczych i policjantów z Archiwum X. Teraz sprawa trafiła do apelacji. Pierwsza rozprawa już w kwietniu.

Zabójstwo na ulicy, wyrok po ponad 30 latach, a to jeszcze nie koniec

Zabójstwo na ulicy, wyrok po ponad 30 latach, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
PAP

Śmierć 25-letniej Lizy napadniętej w centrum Warszawy wstrząsnęła wszystkimi. Kim jest 23-letni Dorian S., który napadł i bestialsko zgwałcił mijaną na ulicy dziewczynę? Reportaż Agnieszki Madejskiej w "Uwaga!" TVN.

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

Źródło:
Uwaga! TVN

Tragiczny wypadek na autostradzie A4 w Rudzie Śląskiej. Według wstępnych ustaleń doszło do niego, gdy kierujący autem osobowym obywatel Hiszpanii wjechał na autostradę pod prąd, doprowadzając do czołowego zderzenia z ciężarówką.

Wjechał po prąd na A4, nie żyje

Wjechał po prąd na A4, nie żyje

Źródło:
PAP/śląska policja

Zakończono spotkania konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt nowych przepisów w tej sprawie - podaje "Rzeczpospolita". Poprzedni rząd zakładał, że obowiązek e-faktur zacznie obowiązywać od połowy 2024 roku, jednak wszystko wskazuje, że opóźnienie będzie co najmniej półroczne.

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Źródło:
"Rzeczpospolita", PAP

Brytyjskim naukowcom udało się rozwiązać zagadkę wieku jednej z największych wydm na świecie, marokańskiej Lala Lallii. Należy ona do wydm gwiaździstych - choć dziś występują one na wielu kontynentach, są prawie nieobecne w zapisie skalnym.

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w piasku

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w piasku

Źródło:
Reuters, Aberystwyth University

W miejscowości Kąśna Górna w województwie małopolskim samochód osobowy wypadł z drogi i uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia zginęło dwóch mężczyzn.

Śmiertelny wypadek w miejscowości Kąśna Górna

Śmiertelny wypadek w miejscowości Kąśna Górna

Źródło:
TVN24

Na strychu jednego z domów w Siemiatyczach (woj. podlaskie) policjanci znaleźli 33-latka poszukiwanego do odbycia kary więzienia. Mężczyzna chował się za słomą. Nie krył zdziwienia wizytą policjantów. 

Zabezpieczył właz i ukrył się za słomą na strychu. Przyszli po niego policjanci

Zabezpieczył właz i ukrył się za słomą na strychu. Przyszli po niego policjanci

Źródło:
tvn24.pl

Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy przywracającą nadzór ministra nauki nad NCBR - poinformowała Kancelaria Prezydenta. To kolejna z ustaw skierowana do TK w trybie kontroli następczej.

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Źródło:
PAP

Paweł Kukiz zeznawał w poniedziałek przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Już na początku posiedzenia komisji doszło do spięcia pomiędzy przewodniczącym komisji Dariuszem Jońskim z Koalicji Obywatelskiej a przewodniczącym trzyosobowego koła poselskiego Kukiz'15. 

Joński przedstawia sylwetkę Kukiza. "To ma tyle wspólnego ze sprawą, jak to, że był pan kierownikiem basenu"

Joński przedstawia sylwetkę Kukiza. "To ma tyle wspólnego ze sprawą, jak to, że był pan kierownikiem basenu"

Źródło:
TVN24

Czy to był Hermes, czy Pegasus, czy każdy inny system, oni to robili po to, żeby móc uprawiać politykę, bo ci goście nie potrafią inaczej - powiedział w programie "Tak jest" poseł Koalicji Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz, odnosząc się do doniesień o używaniu specjalistycznego systemu szpiegowskiego Hermes przez Prokuraturę Krajową. Szefowa sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa Magdalena Sroka, która zadeklarowała zbadanie tej kwestii, mówiła, że "prokuratura sama w sobie nie ma uprawnień do tego, żeby stosować kontrolę operacyjną".

Pytania o system Hermes. "Jeżeli kupują coś Ziobro ze Święczkowskim w wielkiej tajemnicy, to znaczy, że mają niecne cele"

Pytania o system Hermes. "Jeżeli kupują coś Ziobro ze Święczkowskim w wielkiej tajemnicy, to znaczy, że mają niecne cele"

Źródło:
TVN24

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Burmistrz Świebodzina (Lubuskie) poinformował o "strząsaniu" gniazd i płoszeniu gawronów w parku Chopina. Zgodę na takie działania wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, ale interwencję zapowiedział już wiceminister klimatu i środowiska.

Gniazda "strząśnięte", teraz mają płoszyć gawrony w miejskim parku. Interwencja wiceministra

Gniazda "strząśnięte", teraz mają płoszyć gawrony w miejskim parku. Interwencja wiceministra

Źródło:
tvn24.pl

Warunkami przyznawania stypendiów dla młodych lekarzy są: dobra średnia i wybór specjalizacji, na której są wakaty - tak Dolny Śląsk walczy o specjalistów. Muszą oni potem przepracować trzy lata w tym regionie. Program stypendialny istnieje nie tylko tam. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Walczą o specjalistów. Oferują stypendia dla młodych lekarzy

Walczą o specjalistów. Oferują stypendia dla młodych lekarzy

Źródło:
TVN24

26. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły za nami. W kategorii Najlepszy film zwyciężyła 20. fabuła Agnieszki Holland "Zielona granica". To pierwsza nagroda w dorobku legendarnej filmowczyni. Holland uhonorowana została także Orłem za osiągniecia życia.

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Źródło:
tvn24.pl

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl