"Instytucje państwa całkowicie zawiodły. Miały informację i mogły zadziałać"

Reportaż Jacka Smaruja w "Czarno na białym"
Reportaż Jacka Smaruja w "Czarno na białym"
Źródło: TVN24

Tajemniczy informator i powtarzające się wciąż pytanie: czy można było uniknąć afery, w której tysiące Polaków straciło 2,5 miliarda złotych? Kulisy śledztwa w sprawie GetBack o godzinie 20.30 w "Czarno na białym" w TVN24.

Jacek Smaruj dotarł do pisma sygnalisty, który na pół roku przed wybuchem afery ostrzegał o zagrożeniu najważniejsze państwowe instytucje - Komisję Nadzoru Finansowego, Giełdę Papierów Wartościowych, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sygnalista tłumaczył w swoim piśmie krok po kroku, jakie mechanizmy stosował GetBack, wskazywał zagrożenia oraz ostrzegał, co się stanie, jeśli państwowe instytucje nie zareagują na czas. Jak niedawno potwierdziła Najwyższa Izba Kontroli, żadna z tych instytucji na te ostrzeżenia jednak odpowiednio nie zareagowała. Dlaczego?

Śledztwo w sprawie afery GetBack

W programie także pytanie, dlaczego wciąż nie ma odpowiedzialnych za samą aferę. Śledztwo w sprawie afery GetBack trwa już drugi rok, ale ciągle niewiele wiadomo o jego efektach. Nie będziemy oceniać stawianych zarzutów ani tym bardziej rozstrzygać, kto jest winny, a kto nie. Pokażemy jednak nietypowe działania śledczych w tej sprawie, między innymi dotyczące tymczasowego aresztowania jednego z podejrzanych. Szczegóły w reportażu Leszka Dawidowicza.

Czytaj także: