3 333 333 PIT-ów w internecie. Ministerstwo chwali się rekordem

Aktualizacja:
Ostatni dzień rozliczania się z fiskusem
Ostatni dzień rozliczania się z fiskusem
tvn24
tvn24Został tylko jeden dzień na rozliczenie PIT i zapłatę podatku

3 333 333 - już tyle deklaracji PIT zostało złożonych przez internet. Resort finansów cieszy się z rekordu, bo taki właśnie wynik chciał osiągnąć. Każdy, kto nie rozliczył się jeszcze z fiskusem, ma czas do wtorku do północy.

Celem resortu finansów - jak mówiła rzeczniczka resortu finansów Wiesława Dróżdż - jest otrzymanie w tym roku 3 333 333 e-deklaracji.
 Dodała,, że przez internet po raz kolejny rozliczył się wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski.

We wtorek resort poinformował, że wczoraj o godz. 19.26 została złożona elektronicznie 3 333 333 deklaracja PIT. "Wyczekiwany przez nas formularz PIT złożył samodzielnie podatnik, który rozliczył się w Urzędzie Skarbowym Wrocław-Fabryczna na formularzu PIT-37" - napisało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Tegoroczny rekord obejmuje elektroniczne formularze PIT 28, 36, 36L, 37, 38, 39 oraz PIT 16, 16A i 19A, zarówno z kwalifikowanym podpisem, jak i bez niego. A formularze do systemu wciąż wpływają, bo na rozliczenie jest jeszcze czas dziś do końca dnia.

Według najnowszych danych w systemie jest już 3 420 312 PIT-ów.

Rafał Bunkiewicz z III Urzędu Skarbowego w Szczecinie podkreślał w rozmowie z TVN24, że mimo, iż wielu podatników składa PIT w sieci, to najpopularniejszą formą rozliczenia z fiskusem i tak pozostaje wizyta w urzędzie. - Wolą dopytać, jak należy wypełnić (PIT -red.), czy zrobili jakiś błąd - powiedział Bunkiewicz.

Do wtorku do północy

Deklarację podatkową trzeba złożyć do końca kwietnia, do tego czasu trzeba się też rozliczyć z fiskusem - kto nie zdąży, może mieć kłopoty. Rzeczniczka ministerstwa finansów powiedziała, że spóźnialscy podatnicy powinni złożyć deklarację z wyjaśnieniem przyczyn opóźnienia, tzw. czynnym żalem. - Zazwyczaj urzędy skarbowe przyjmują tłumaczenia podatników i odstępują od wymierzenia kary finansowej. Jeżeli jednak ktoś notorycznie spóźnia się ze składaniem deklaracji lub nie płaci na czas podatku, musi brać pod uwagę, że zostanie ukarany grzywną - powiedziała Dróżdż. Przypomniała, że termin na złożenie deklaracji mija we wtorek o godz. 24. Do tego czasu należy wysłać deklarację za pośrednictwem Poczty Polskiej (listem poleconym), tzw. urzędomatu (urządzenia znajdują się w wielu urzędach, np. gmin, czy dzielnic), czy przez internet w ramach systemu e-Deklaracje. Resort finansów namawia do korzystania zwłaszcza z tej ostatniej możliwości. Informację o elektronicznych rozliczeniach podatkowych można znaleźć na stronie www.e-deklaracje.gov.pl

Obowiązkowo

Zgodnie z ustawą o PIT deklarację podatkową powinien złożyć każdy, kto osiągnął w 2012 r. dochód. Małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie. W porównaniu z ubiegłorocznym rozliczeniem nie zmieniła się skala podatkowa ani próg dochodu, po przekroczeniu którego płaci się wyższy podatek. Pozostał on na poziomie 85 tys. 528 zł. Oznacza to, że osoba, której dochód w 2012 r. był niższy od tej kwoty, zapłaci 18-proc. podatek pomniejszony o 556 zł 2 gr (tzw. kwotę zmniejszającą podatek). W przypadku dochodów przekraczających próg, podatek wyniesie 14 tys. 839 zł plus 32 proc. od nadwyżki przekraczającej próg. Podobnie jak w latach ubiegłych podatnicy rozliczający się według skali podatkowej mogą korzystać z ulg podatkowych (opodatkowani 19-proc. podatkiem liniowym nie mają takiej możliwości). Od dochodu można odliczyć m.in.: wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE); wydatki na internet; na rehabilitację, czy na nabycie nowych technologii (w przypadku podatników prowadzących działalność gospodarczą). Swój dochód mogą też obniżyć honorowi krwiodawcy, natomiast od podatku można odliczyć przede wszystkim ulgę prorodzinną związaną z posiadaniem dzieci. Jeżeli z deklaracji wynika, że suma odprowadzonych zaliczek jest niższa od podatku należnego, podatnik musi dopłacić podatek na konto urzędu skarbowego. Jeżeli nie zrobi tego w terminie, czyli do końca kwietnia, powstanie zaległość podatkowa, od której trzeba będzie, bez wezwania urzędu skarbowego, naliczyć i zapłacić odsetki za zwłokę. Jeżeli natomiast suma odprowadzonych zaliczek jest wyższa od podatku należnego - podatnik otrzyma zwrot nadpłaty.

1 procent

Podatnicy mogą przekazać 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Wystarczy podać w deklaracji jej numer KRS oraz przekazywaną kwotę.

Wykaz organizacji uprawnionych do uzyskania 1 proc. podatku można znaleźć na stronie internetowej resortu pracy www.mpips.gov.pl/bip/wykaz-organizacji-pozytku-publicznego/.

Autor: mn/tr/k / Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości