Meloni przyjęła Macrona. "Musimy kontynuować z Włochami całą rozpoczętą pracę"

Autor:
pqv//now
Źródło:
PAP

Giorgia Meloni, nowa premier Włoch, spotkała się w niedzielę w Rzymie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem - podała agencja informacyjna Ansa. Do niezapowiadanej wcześniej rozmowy doszło dzień po zaprzysiężeniu jej gabinetu. Macron jest pierwszym przywódcą, z którym spotkała się szefowa rządu centroprawicy.

Francuski prezydent przybył do Wiecznego Miasta na spotkanie międzyreligijne "Wołanie pokoju", zorganizowane przez Wspólnotę Sant'Egidio (Świętego Idziego). Uczestniczył w jego inauguracji razem z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą.

Wizyta Macrona w Rzymie zbiegła się w czasie z rozpoczęciem pracy przez nowy włoski rząd. Wieczorem spotkał się z Meloni. Plany te były utrzymywane w tajemnicy do ostatniej chwili.

Dziennik "La Repubblica" podkreślił na swojej stronie internetowej, że to "próba dialogu między liderami".

"Spotkanie zmierza w dobrym kierunku"

W wydanym komunikacie Kancelaria Premiera Włoch podkreśliła, że Meloni i Macron poruszyli podczas nieformalnego spotkania wszystkie kluczowe kwestie europejskie.

Przywódcy Włoch i Francji wyrazili "wolę kontynuowania współpracy w sprawie wielkich wspólnych wyzwań w wymiarze europejskim i przy poszanowaniu wzajemnych interesów narodowych".

Prezydent Macron napisał na Twitterze: "Jako Europejczycy, jako kraje sąsiadujące ze sobą, jako zaprzyjaźnione narody musimy kontynuować z Włochami całą rozpoczętą pracę".

Dodał, że "młodzieży i obu narodom jesteśmy winni to, by się to udało, w dialogu i z ambicją. Nasze pierwsze spotkanie w Rzymie zmierza w tym kierunku".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pqv//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/EmmanuelMacron

Pozostałe wiadomości