Poprawia się sytuacja na rzekach południowej Polski. Woda w rzekach opada, ale radość z powodu stabilizacji przesłaniają szacunki strat spowodowanych przez żywioł. W poszczególnych województwach liczone są w milionach złotych. Zdjęcia z podtopionych terenów cały czas otrzymujemy na platformę Kontakt TVN24.
Kwota tzw. szybkiej pomocy dla powodzian wynosi obecnie do 6 tys. zł dla dotkniętego kataklizmem gospodarstwa. Zdaniem premiera Donalda Tuska, przy tej skali powodzi, są to "bardzo duże środki". Przypomniał, że pieniądze są wypłacane właściwie od razu i jest to pomoc bezzwrotna. Premier zaznaczył, że rząd szuka też innych form pomocy. - Opłaca się ubezpieczać, ale nie zostawiamy tych ludzi, którzy są nieubezpieczeni bez żadnej pomocy - podkreślił Tusk.
Choć sytuacja na południu kraju jest już nieco lepsza niż przed kilkoma dniami, w innych miejscach kraju woda wciąż stwarza zagrożenie.
Dużo wody na Mazowszu
W Zaliwiu pod Siedlcami na Mazowszu, poziom wody w rzece Liwiec przekroczył stan alarmowy o 61 cm. Na Wiśle w Kępie Polskiej, w powiecie płockim, woda przekracza stan ostrzegawczy, a do stanu alarmowego wynoszącego 450 cm brakuje 32 cm.
Jak poinformował rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego, jeśli stan wody nadal będzie się podnosił, poziom rzeki zostanie wyregulowany przez zaporę we Włocławku. Nie ma zagrożenia dla mieszkańców tych powiatów ani ich majątku.
Podniesie się w Lubuskiem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w czwartek na stronie internetowej o wysokim poziomie wody na Odrze w woj. lubuskim. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone w Białej Górze i w Słubicach. IMiGW przewiduje, że woda będzie się jeszcze podnosić, dlatego niebezpieczeństwo może grozić osobom znajdującym się w pobliżu brzegów rzeki.
Lawina w Sudetach
Z powodu zejścia błotnej lawiny na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego w czwartek zamknięto Drogę Jubileuszową prowadzącą na szczyt Śnieżki i do obserwatorium meteorologicznego. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.
Pomoc
W ramach pomocy dla powodzian, 150 dzieci z terenów dotkniętych kataklizmem na Dolnym Śląsku wyjedzie na kolonie w ramach akcji, którą koordynuje Ministerstwo Zdrowia. Samorządy zapewnią dzieciom transport, a niektóre z nich przekażą również środki finansowe.
Gotowość udzielenia potrzebującym pomocy zgłosiła Federacja Polskich Banków Żywności. Banki poinformowały, że mają w swoich magazynach produkty spożywcze, które w takich przypadkach najbardziej się przydają. Caritas Polska przekazał 520 tys. zł na pomoc dla powodzian, mieszkających na terenach najbardziej poszkodowanych diecezji.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: film: Irek, fot. dziennik www.zinfo.pl