- Szczyt trwał długo, ale jesteśmy bardzo zadowolenie z rezultatu. Nikt nie może wrócić z poczuciem wyizolowania w UE - ogłosiła wyniki szczytu nad ranem w sobotę kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Przywódcy państw UE porozumieli się w sprawie mandatu na przyjęcie nowego traktatu UE. Nowy traktat pod nazwą Traktat Reformujący ma zostać przyjęty przez Konferencję Międzyrządową do końca tego roku i zastąpi odrzuconą przez Francję i Holandię eurokonstytucję.
Merkel podkreśliła, że bardzo cieszy się, iż udało się osiągnąć porozumienie z Polską w sprawie systemu głosowania w Radzie UE. - Ten kompromis, który to bardzo dobra rzecz dla całej Europy i dla Polski. Cieszę się, że się udało zrealizować, choć nie było łatwo - powiedział Merkel.
Mimo że nowy traktat ma wejść w życie w 2009 roku, przywódcy państw UE uzgodnili, że do 2014 roku będą obowiązywały dotychczasowe, korzystne dla Polski zasady głosowania w Radzie UE jakie przewiduje Traktat z Nicei. Dopiero potem zacznie obowiązywać system podwójnej większości państw (55 proc.) i obywateli (65 proc.) z eurokonstytucji. Przez trzy kolejne lata, do 2017 roku, każdy kraj będzie mógł zażądać powtórnego głosowania w systemie nicejskim i jeśli zbuduje mniejszość blokującą - decyzja nie zapadnie.
- Wolałabym, by (nowe zasady głosowania większością głosu) zaczęły obowiązywać już w roku 2009, ale się nie udało. Biorąc jednak pod uwagę wcześniejsze deklaracje (z Polski), udało się zawrzeć taki kompromis, by każdy mógł wrócić do kraju bez poczucia wyizolowania - dodała niemiecka kanclerz.
Sam traktat ma wejść w życie już w 2009 roku, przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, o ile oczywiście nie natrafi na kłopoty w jakimś kraju członkowskim. Merkel wyraziła opinię, że są wszelkie szanse, by dochować zaplanowanego terminu. Każdy kraj sam zdecyduje jednak, czy przeprowadzi referendum, czy wystarczy ratyfikacja w parlamentach narodowych.
Kanclerz Niemiec i szef Komisji Europejskiej o zakończonym szczycie
- Dzięki przyjęciu mandatu, który otwiera drogę do nowego traktatu UE, możliwe będzie dalsze rozszerzenie Unii Europejskiej - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i dodał, że "to dobra wiadomość zwłaszcza dla Chorwacji."
Źródło: PAP, APTN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24