Najnowsze

Najnowsze

Marszałek o nagraniu z obrad KRS: nic pani nie wie, jak głosowano

Dzięki temu, że w ustawie jest obowiązek przeprowadzania transmisji z obrad Krajowej Rady Sądownictwa, była taka możliwość, aby zobaczyć, jak się głosuje - podkreślił w piątek Stanisław Karczewski (PiS). Tak marszałek Senatu skomentował nagranie z tajnego głosowania w nowej, wybranej przez polityków, KRS. Zrodziło ono pytania, czy jedna z sędziów, Dagmara Pawełczyk-Woicka, uzgadniała swój głos z ministrem Zbigniewem Ziobrą.

Partie Macrona i Le Pen idą równo

Centrowa partia prezydenta Francji Emmanuela Macrona La Republique en Marche (LREM) i skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) Marine Le Pen idą łeb w łeb przed przyszłorocznymi wyborami europejskimi - wynika z najnowszego sondażu.

Gersdorf: odwołano 10 kolejnych spraw rozpatrywanych przez Sąd Najwyższy

10 spraw spadło z wokandy, bo nie będą ich rozstrzygać sędziowie, którzy otrzymali wczoraj zawiadomienie o tym, że przeszli w stan spoczynku - poinformowała w piątek Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Chodzi o siedmiu sędziów SN, którzy w czwartek odebrali listy od prezydenta Andrzeja Dudy z decyzją w sprawie ich dalszego orzekania.

IPN żąda usunięcia grunwaldzkich mieczy. "Niedługo wezmą się za Mieszka"

Dwa miecze grunwaldzkie, do których przytwierdzony jest pozbawiony korony orzeł na czerwonym tle stoją w Mirosławcu (woj. zachodniopomorskie). Zdaniem burmistrza i mieszkańców to symbol miasta, który upamiętnia Polaków walczących z Niemcami w trakcie drugiej wojny światowej. Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej miecze powinny zniknąć, bo propagują komunizm.

Pięciu na pięciu dodatkowych członków komisji wyborczej z rekomendacji PiS. Jest protest

Miejska komisja wyborcza w Pucku (woj. pomorskie) składa się z dziewięciu osób. Czterech członków rekomendowały cztery różne lokalne komitety, które powinny zostać poinformowane przez komisarza wyborczego o brakującej piątce. Po zgłoszeniu dodatkowych kandydatów, członkowie winni być wyłonieni drogą losowania. Do takiego losowania jednak nie doszło, a wszyscy dobrani członkowie miejskiej komisji to osoby rekomendowane przez Prawo i Sprawiedliwość.

Rozmowa o Niepodległej z Tomaszem Bagińskim

O miejscu, w jakim się znaleźliśmy, o Polsce, która cieszy się dziś stuleciem niepodległości, o naszej historii, perspektywach dla Polski i jej mieszkańcach. Rozmowa o Niepodległej z Tomaszem Bagińskim.

Ciężarówką wjechał pod pociąg. Pięć osób w szpitalu

Pięć osób trafiło do szpitala po zderzeniu pociągu osobowego relacji Szepietowo-Białystok z naczepą tira - poinformowała podlaska policja. Do wypadku doszło w piątek rano na niestrzeżonym przejeździe w miejscowości Dworaki-Staśki w województwie podlaskim. Ruch samochodowy został wstrzymany, możliwe są również opóźnienia w ruchu pociągów.

Plan w warszawskim metrze wskazywał drogę do tajnego kompleksu policji

Dzięki planowi miasta na stacji warszawskiego metra każdy pasażer mógł trafić do tajnego kompleksu policji - dowiedział się tvn24.pl. Wyraźnie zaznaczono na nim budynek "Biura Techniki Operacyjnej Komendy Głównej Policji", w którym podsłuchuje się rozmowy przestępców, a swoją siedzibę mają policjanci przenikający do świata przestępczego.

"Polska zostanie wykluczona z grona państw praworządnych"

Zmiany w prawie i zachowanie władz wobec sędziów Sądu Najwyższego to droga ku wykluczeniu Polski z grona państw praworządnych - ostrzegali przedstawiciele środowiska prawniczego przed siedzibą Sądu Najwyższego. - Prezydent, dokonując tych aktów w odniesieniu do siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, był świadom, że toczy się procedura prejudycjalna przed Trybunałem Sprawiedliwości UE - mówił Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy. Dlatego, jak argumentował, "takie akty urzędowe prezydenta są dotknięte bezskutecznością, nie mają mocy prawnej".

Rosyjski opozycjonista z zakazem udziału w demonstracjach

Rosyjski opozycjonista Siergiej Udalcow, przywódca radykalnego Frontu Lewicy, został objęty trzyletnim nadzorem administracyjnym, który przewiduje m.in. zakaz udziału w demonstracjach - podało radio Echo Moskwy. Udalcow odbywa obecnie karę aresztu.

Ciało noworodka z ranami kłutymi. "Skupiamy się na poszukiwaniach matki"

Dwa miesiące temu w Nowej Soli wędkarz wyłowił z Odry torbę z ciałem wcześniaka. Dziecko miało głębokie rany, największa z nich przecinała przełyk. Nie udało się ustalić, kim była matka chłopca. - W samym powiecie nowosolskim mamy informację o tysiącu kobiet, które skorzystały z porady ginekologicznej w okresie ośmiu miesięcy przed tym zdarzeniem - wyjaśniał Grzegorz Jaroszewicz z gorzowskiej policji w rozmowie z "Uwagą!" TVN.

Wszyscy ludzie Ziobry w nowej KRS

Jedenastu z siedemnastu sędziów nowej Krajowej Rady Sądownictwa to ludzie zawdzięczający awans ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze. A niektórzy o ten awans długo i bezskutecznie zabiegali między innymi z powodu dyscyplinarki na koncie albo niskiej oceny ich pracy w sądzie powszechnym. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Odroczone rozprawy, niepewność sędziów. Kto kieruje Sądem Najwyższym, kto orzeka?

Co najmniej 99 spraw w Sądzie Najwyższym znika z wokandy – to efekt decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który przesłał do sądu pisma stwierdzające przejście z dniem 12 września w stan spoczynku siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia. Sędziowie, których dotyczy postanowienie prezydenta, z uwagi na dobro stron procesowych odstępują od orzekania – poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

Nazwał prezydenta Włoch "terrone". Rok więzienia

Włoski senator i założyciel partii Liga Północna Umberto Bossi został prawomocnie skazany przez Sąd Najwyższy na rok i 15 dni więzienia za nazwanie siedem lat temu ówczesnego prezydenta Giorgio Napolitano "chłopem z południa". Uznano to za jego znieważenie.

Sędzia uzgadniała głos z ministrem? Nagranie z tajnego głosowania

Kulisy pracy powołanej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa, która wybierała kandydatów do Sądu Najwyższego. Jest nagranie z tajnego głosowania i pytanie, czy jedna z sędziów - Dagmara Pawełczyk-Woicka - uzgadniała swój głos z ministrem Zbigniewem Ziobrą. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Pożegnanie z sędziami w Sądzie Najwyższym

Pożegnania w Sądzie Najwyższym. Jest emocjonalnie i merytorycznie. Obecna jest Małgorzata Gersdorf i ci, którzy otrzymali od prezydenta pisma przenoszące ich w stan spoczynku. Sędziowie z decyzją się nie zgadzają, czekają na orzeczenie Trybunału, ale do tego czasu orzekać nie będą. Kto został wykluczony? Paulina Chacińska.

Rozmawiał z młodzieżą o konstytucji, ma kłopoty

Prokurator w stanie spoczynku rozmawiał z młodzieżą o konstytucji, teraz ma kłopoty. Rzecznik dyscyplinarny prokuratury zainteresował się sprawą i postanowił przyjrzeć się gdzie, z kim i na jakich zasadach odbywały się zajęcia. Prawnicy nie mają wątpliwości, że to ponowna próba zastraszania ich środowiska. Michał Chlebowski.

Sędzia Katner: poczuwam się nadal sędzią Sądu Najwyższego

Nie wszyscy sędziowie wybierają się na emeryturę. Sędzia Wojciech Katner pismo od prezydenta dostał, w pracy nadal się jednak stawia, choć orzekać do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Luksemburg nie zamierza. Podobnie jak inni sędziowie wierzy, że konstytucja wygra nad ustawą. O rozbieżnych interpretacjach prawa Dawid Rydzek.