Premium

"Pisali do mnie: popełnisz rosyjskie samobójstwo"

Zdjęcie: Laura Pohjanvirta Yle

Postawiła się propagandowej machinie Władimira Putina. I płaci za to najwyższą cenę. - Moje życie stało się piekłem - mówi Jessikka Aro, dziennikarka fińskiego nadawcy publicznego Yle, autorka opublikowanej właśnie w Polsce książki "Trolle Putina".

Dziennikarskie śledztwo, w którym obnażyła mechanizmy działania rosyjskich trolli, okazało się - jak sama przyznaje - przekroczeniem cienkiej, czerwonej linii. Jessikka Aro stała się ich celem.

Była nazywana amerykańskim szpiegiem, psychopatką, narkotykową dilerką i medialną prostytutką. Dostawała groźby. Telefon nie przestawał dzwonić. Musiała w końcu wyjechać z kraju. Ukryć się. Odwrócili się od niej przyjaciele. Czuła się samotnie, ale nie była sama.

Im więcej pisała, tym więcej osób dostrzegało jej pracę. Jej teksty zaczęły pojawiać się w amerykańskiej prasie. Artykuły publikował "New York Times". Napisała w końcu książkę "Trolle Putina".

Jacek Tacik: Gdzie teraz jesteś?

Jessikka Aro: Finlandia.

Miasto?

Nie mogę zdradzić.

Ukrywasz się?

Tak, nic się nie zmieniło od sześciu lat. 2017 rok był jednak najgorszy: dostawałam tak wiele gróźb, że zdecydowałam się wyjechać z kraju na dwa lata. Nawet policja przyznała, że to dobry pomysł: otwarcie mi mówiła, że jeśli znajdę się w złym miejscu o złej porze, to ktoś - reagując impulsywnie - może mnie skrzywdzić.

Gdzie wyjechałaś?

Nie powiem, ale internetowe trolle podawały, że ukryłam się w Londynie. Niech tak pozostanie.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam