Najnowsze

Najnowsze

Problemy Wyspy Wielkanocnej

Wyspa Wielkanocna walczy z tłumami turystów. Już zmieniła prawo, a jeśli to nie poskutkuje, władze będą zmuszone podjąć radykalne decyzje, czyli będą musiały wyspę zamknąć. To nie jedyny problem. Sporo szkód wyrządziła zmiana klimatu.

Niełatwe koleje kolei

Na Dolnym Śląsku PLK odnowiły nieużywaną od dawna linię do Krotoszyna i Lubina i wybudowały przystanki. Ale samorząd nie chce się zgodzić, by na tych przystankach zatrzymywały się pociągi. Kłótnia trwa i dzieli nawet samych mieszkańców. Pytanie, czy uda się osiągnąć kompromis.

Wróci konflikt w Irlandii Północnej?

W Irlandii Północnej szok i smutek po zabójstwie dziennikarki. Lyra McKee pisała o konflikcie w Irlandii Północnej. Zginęła od kul podczas zamieszek w Londonderry, prawdopodobnie z rąk bojówkarzy z tak zwanej Nowej IRA. Sytuacja od dawna jest napięta, teraz jeszcze bardziej zaognia się.

Przemoc w przedszkolu dla niepełnosprawnych

Skandal w chojnickim niepublicznym przedszkolu, do którego chodzą niepełnosprawne dzieci między innymi z autyzmem. Opiekunki miały kneblować dzieciom usta, zamykać je w ciemnych pomieszczeniach. Jedna kobieta już została dyscyplinarnie zwolniona. Pozostałe dwie przedszkolanki są zawieszone. Placówką już zajęły się odpowiednie służby, trwa w niej kontrola i śledztwo.

12. dzień strajku nauczycieli

Strajk nauczycieli cały czas trwa. W piątek mija 12. dzień. Okrągły stół dopiero w następny piątek. Wcześniej, we wtorek, demonstracja ZNP przed MEN. Najważniejsze pytania dotyczą matur: czy zbiorą się rady pedagogiczne i nauczyciele dopuszczą uczniów do egzaminu dojrzałości. Sytuacja jest trudna, bo z jednej strony nauczyciele mają determinację do dalszego prowadzenia strajku, a z drugiej nie chcą, by ucierpieli na tym maturzyści.

Nastoletnia aktywistka

Europejskie tournée najsłynniejszej, najmłodszej aktywistki Grety Thunberg. 16-letnia Szwedka jest idolką dla młodych ludzi z całego świata, ale słuchają jej nie tylko dzieci. Spotyka się z ważnymi politykami, a nawet z papieżem.

Czysta chemia. Oto, co jemy

Pokażemy to, co jemy. I to, na co często w ogóle nie zwracamy uwagi, czyli różne oznaczenia na opakowaniach. Bywa, że to czysta chemia dodawana do jedzenia i napojów, po to, żeby ładniej wyglądały i lepiej smakowały. Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że różnego rodzaju ulepszacze jemy kilogramami, ale producenci żywności odpowiadają - raport NIK jest nierzetelny. Igor Sokołowski sprawdził więc, jakie są fakty.

Góra zbędnych potrzeb. Kupujemy i wyrzucamy za dużo

Wyrzucanie żywności. Jedna z liczb, które robią ogromne wrażenie, to dziewięć milionów ton. Tyle jedzenia Polacy wyrzucają w ciągu roku. Ale do naszej wyobraźni bardziej może przemówić inna liczba - dwa i pół tysiąca złotych. Taką kwotę przeciętna polska rodzina rocznie wyrzuca do śmieci, marnując żywność. Czy można to zmienić? Między innymi o tym Katarzyna Lazzeri.

Smolar, Ujazdowski i Hall w "Faktach po Faktach". Cała rozmowa

Na dzisiaj wydaje się, że przewagę ma władza, rząd, ale konflikt się nie skończy. Opór będzie trwał, a przede wszystkim będzie się umacniało olbrzymie rozżalenie tego środowiska w stosunku do władz - powiedział w "Faktach po Faktach" Aleksander Hall, opozycjonista z czasów PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Wraz z Aleksandrem Smolarem i europosłem Kazimierzem Michałem Ujazdowskim dyskutowali o strajku nauczycieli. Gościem drugiej części programu był Bogdan Zdrojewski.

"Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

Na dzisiaj wydaje się, że przewagę ma władza, rząd, ale konflikt się nie skończy. Opór będzie trwał, a przede wszystkim będzie się umacniało olbrzymie rozżalenie tego środowiska w stosunku do władz - powiedział w "Faktach po Faktach" Aleksander Hall, opozycjonista z czasów PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Wraz z Aleksandrem Smolarem i europosłem Kazimierzem Michałem Ujazdowskim dyskutowali o strajku nauczycieli.

Bio żywność pod lupą

Sami coraz częściej świadomie wybieramy żywność, której nazwa poprzedzona jest skrótami "bio" albo "eko". Ekologiczne warzywa, ekologiczne pieczywo czy ekologiczne wędliny podbijają bio bazarki, a my sprawdziliśmy, czy produkty te rzeczywiście różnią się od tych sprzedawanych w normalnych sklepach. Magdalena Gwóźdź pyta między innymi, czy ktoś to kontroluje i sama taką kontrolę kilku produktów przeprowadziła.

Pascha czyli Pesach. Judaizm, chrześcijaństwo i to, co wspólne

W podobnym czasie, kiedy chrześcijanie świętują Wielkanoc, Żydzi obchodzą święto Paschy (Pesach). Jest ono obchodzone na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej. Goście "Tak jest" w TVN24 - rabin chasydzki Szalom Dow Ber Stambler i historyk religii profesor Zbigniew Mikołejko - rozmawiali na temat żydowskich tradycji związanych z tym świętem, między innymi o kolacji sederowej.

Wielka debata na stadionie. Poroszenko straszy: za Zełenskim stoi Rosja

Na Stadionie Olimpijskim w Kijowie odbyła się w piątek wieczorem debata kandydatów na prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski wystąpił jako pierwszy i oświadczył, że sam głosował na Petra Poroszenkę w poprzednich wyborach, lecz się wtedy pomylił. Urzędujący prezydent odpowiedział, że jego kontrkandydat jest opakowaniem, w którym ukrywa się Moskwa.

Rząd szykuje podatek cyfrowy. Ile zyska na tym budżet?

Dochody z podatku od przedsiębiorstw cyfrowych mogą wynieść w 2020 roku około 217,5 miliona złotych - szacuje resort finansów w Aktualizacji Programu Konwergencji (APK) będącej częścią opublikowanego w tym tygodniu Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019 - 2022.

Co łączy Święto Pesach i Wielki Piątek?

Dziś żydowskie Święto Pesach i chrześcijański Wielki Piątek. O tym co te święta mają ze sobą wspólnego rozmawiali goście programu Tak Jest - Szalom Dow Ber Stambler i prof. Zbigniew Mikołejko

W niedzielę wybory na Ukrainie. Moskwa wysuwa oczekiwania wobec ich zwycięzcy

Rosja chciałaby, aby przyszły prezydent Ukrainy "spojrzał w inny sposób" na perspektywy relacji z Moskwą, a także, by "całkowicie wykluczał jakiekolwiek siłowe metody" uregulowania sytuacji w Donbasie - oświadczył w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. O prezydenturę walczą na Ukrainie Petro Poroszenko i Wołodymyr Zełenski. Na niedzielę zaplanowana jest II tura wyborów.

Trump wraca do raportu Muellera. "Totalne bzdury"

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że pewne wypowiedzi na jego temat zawarte w raporcie specjalnego prokuratora Roberta Muellera są "sfabrykowane i całkowicie nieprawdziwe" oraz są "totalnymi bzdurami". Wcześniej zawartość dokumentu, podsumowującego prawie dwuletnie śledztwo, szef amerykańskiego państwa skwitował słowami "Game over".

Krystyna Budnicka

Wiedziałam, że jestem zagrożona, że mogę w każdej chwili nie żyć. Myślałam: za chwilę ja. Byłam gotowa. Nawet nie wiem, czy się bałam - opowiada Krystyna Budnicka w rozmowie z Magdą Łucyan, reporterką "Faktów" TVN i autorką cyklu rozmów "Getto". - Nie płakałam, do dnia dzisiejszego nie płaczę. Nie mam łez - podkreśla.

"My life cries out loud, it cries so that no child ever has to suffer like that"

"I felt danger. I knew that I was in danger and that I could have died at any minute. I always thought that I was going to be next. Actually I was expecting death. I’m no longer sure if I was scared," - a survivor from the Warsaw Ghetto, Krystyna Budnicka told Magda Łucyan, a reporter from "Fakty" TVN and the author of the series of conversations: "The Ghetto". "No, I didn’t cry then and I don’t cry today. I don’t have tears," she revealed.