Najnowsze

Najnowsze

Bolsonaro wysyła wojsko do walki z pożarami

Brazylijskie wojsko zostanie włączone do walki z pożarami lasów w Amazonii - zdecydował w piątek Jair Bolsonaro. Zgodnie z prezydenckim dekretem, armia będzie także współpracować z organami bezpieczeństwa publicznego i agencjami ochrony środowiska.

Strzelanina w Berlinie. Sprawca zatrzymany

Policja w Berlinie poinformowała o incydencie w dzielnicy Moabit. Sprawca, który jechał na rowerze, około południa postrzelił mężczyznę. Napastnik został aresztowany.

Największy na świecie kontenerowiec wpłynął do portu w Gdańsku

Największy na świecie kontenerowiec MSC Gulsun, który ma prawie 400 metrów długości i ponad 60 metrów szerokości, wpłynął do gdańskiego terminala kontenerowego DCT Gdańsk. Podczas jego postoju zostanie przeładowanych 11 tysięcy kontenerów, co oznacza, że będzie to największa wymiana takiego ładunku w Europie.

"Gdy już znajdziemy się w obliczu piorunów, najlepiej nie uciekać"

W Tatrach w wyniku burzy śmierć poniosły cztery osoby, a ponad 150 zostało poszkodowanych. Duża część rannych stanowiły osoby, które znalazły się w centrum panicznej ucieczki turystów ze szczytu góry. Taternicy i przewodnicy tatrzańscy tłumaczą, jak należy zachować się w czasie nagłej zmiany pogody.

Ich dom płonie, nie zamierzają poddać się bez walki

Ogień jeszcze do niech nie dotarł, ale wiedzą, że niebawem go zobaczą. Plemię Mura mieszka w Puszczy Amazońskiej, która od wielu miesięcy płonie i każdego dnia jest wycinana. Są oburzeni decyzją prezydenta Brazylii, który konsekwentnie realizuje swój plan, nie zważając na nic ani na przyrodę, ochronę środowiska, ani na ludzi, którzy żyją tam od lat i mają tam swoje domy. Plemię Mura nie zamierza się jednak poddać bez walki.

Opozycja dopina listę do Senatu

Listy do Senatu na opozycji jeszcze nie dopięte, a rozmowy jeszcze trwają. - Rozbija się to wszystko dzisiaj o ambicje pojedynczych osób. I dlatego apeluję do tych pojedynczych osób: zróbcie krok do tyłu, bo wasz krok do tyłu jest naszym krokiem do przodu - powiedział Sławomir Nitras z Platformy Obywatelskiej.

Pytania o sędziów zamieszanych w aferę hejterską

Sędziowie zamieszani w ataki hejterskie na niepokornych sędziów nie pracują już w Ministerstwie Sprawiedliwości, więc teoretycznie mogą wrócić do pracy w sądach. Były sędzia Trybunału Konstytucyjnego i szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński uważa, że "nie powinno dojść do sytuacji, że ci sędziowie orzekają".

Skutki afery hejterskiej w ministerstwie

Sondaż Kantar dla Faktów TVN i TVN24 nie pozostawia złudzeń - afera hejterska w Ministerstwie Sprawiedliwości wpłynęła na poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Rządząca partia traci punkty procentowe, a opozycja dalej domaga się dymisji ministra Zbigniewa Ziobry.

Oczekiwanie na wyrok Trybunału

Sprawą polskich sądów cały czas zajmuje się Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu - od jego wyroku będzie zależało, czy Prawo i Sprawiedliwość będzie musiało wycofać się z wprowadzonych reform. W piątek okazję do rozmowy z prezesem Trybunału miał Zbigniew Ziobro, ale z niej nie skorzystał. Na uroczystościach związanych z europejskim dniem pamięci ofiar reżimów totalitarnych mówił jednak jak ważną rolę odegrał jego resort oczyszczając środowisko sędziowskie.

Szef Komisji Europejskiej wyszedł ze szpitala

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wyszedł już ze szpitala i w przyszłym tygodniu ma wrócić do pracy - poinformowała w piątek rzeczniczka KE Mina Andreewa. W miniony weekend Juncker przeszedł w Luksemburgu operację usunięcia pęcherzyka żółciowego.

Norweska agencja: 8 sierpnia odnotowaliśmy dwa wybuchy na północy Rosji

Na poligonie rosyjskiej marynarki wojennej w Nionoksie nad Morzem Białym zarejestrowaliśmy dwie eksplozje, z których druga zbiegła się w czasie ze zgłoszonym wzrostem promieniowania - podała w piątek niezależna norweska agencja badań geologicznych Norsar. Dotychczasowe informacje mówiły o jednym wybuchu, w wyniku którego zginęło pięć osób. Przedstawiciel władz obwodu archangielskiego zaprzeczył doniesieniom o drugiej eksplozji.

Wiceminister sprawiedliwości: nie mamy się czego wstydzić i z czego tłumaczyć

- Pan minister Ziobro nie wiedział o tych rzeczach. Kiedy się dowiedział, to natychmiast zdecydował się podjąć działania i to jest ten nowy standard. Wiceminister sprawiedliwości został zdymisjonowany - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik z Solidarnej Polski, odnosząc się do sprawy organizowania hejtu wobec sędziów.

Przerwana akcja, koledzy grotołazów apelują do premiera. "Trudna do zrozumienia decyzja TOPR"

Apel do premiera Mateusza Morawieckiego kierują koledzy grotołazów, poszukiwanych od minionej soboty w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach. Chcą, by szef rządu wpłynął na zmianę decyzji Jana Krzysztofa, naczelnika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, o zaniechaniu akcji ratowania drugiego, nieodnalezionego speleologa. TOPR-owcy dotarli do ciała pierwszego z zaginionych i przypuszczają, że "nieopodal" znajdują się zwłoki jego towarzysza.

Działaczka na rzecz zniesienia obowiązkowych szczepień ponownie przegrała z lekarzem

Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP Justyna Socha pomówiła immunologa i pediatrę, dr. Pawła Grzesiowskiego, sugerując, że jest on lobbystą firm farmaceutycznych – uznał w piątek Sąd Okręgowy w Poznaniu, rozpoznając wniesioną przez obrońcę Sochy apelację od wyroku pierwszej instancji. - Kierujemy sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - zapowiedziała zwolenniczka zniesienia obowiązkowych szczepień.

"Prezydent Bolsonaro postanowił nie dotrzymywać obietnic dotyczących klimatu"

Europejscy liderzy wyrażają zaniepokojenie rozległymi pożarami Puszczy Amazońskiej. Prezydent Francji Emmanuel Macron zarzucił "kłamstwo" Jairowi Bolsonaro. Jego zdaniem przywódca Brazylii nie dotrzymał obietnic związanych z ochroną środowiska. W piątek gotowość do walki z pożarami wyraził szef brazylijskiej armii Edson Leal Pujol.

"Pierwszy sygnał, że ministerstwo tych dokumentów na razie nie chce ujawnić"

Troje parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej podjęło w piątek kontrolę poselską w Ministerstwie Sprawiedliwości. Poseł Mariusz Witczak tłumaczył, że "dymisja wiceministra Łukasza Piebiaka nie kończy afery siania nienawiści" i zapowiedział "bardzo precyzyjne" sprawdzanie dokumentów. Politycy opozycji spotkali się z wiceministrem Michałem Wójcikiem, który zapewniał po tej rozmowie, że problem z przekazaniem niektórych dokumentów jest wyłącznie "techniczny". W ocenie posłów są jednak powody, by podejrzewać, że "ministerstwo tych dokumentów na razie nie chce ujawnić".

Posłowie chcą zniesienia obowiązku używania świateł w dzień. Jest odpowiedź

"Kierowcy po raz kolejny podkreślają, iż używanie świateł mijania w dzień w niczym nie poprawia bezpieczeństwa na drodze" - zaznaczyli posłowie w interpelacji skierowanej do Ministerstwa Infrastruktury. Parlamentarzyści zwrócili się z pytaniami, czy resort planuje zmianę przepisów w tej sprawie. Teraz do tej propozycji odniósł się przedstawiciel ministerstwa.

"Jestem bardzo wyrozumiałym człowiekiem". Posłanka Krynicka o kłótni z partyjną koleżanką

Ja tam widziałam tylko jedna osobę napiętą - przekonywała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Bernadeta Krynicka, komentując w piątek w rozmowie z TVN24 czwartkową cierpką wymianę zdań z partyjną koleżanką, byłą wiceprezydent Łomży Agnieszką Muzyk. Krynicka oświadczyła, że jako "wyrozumiały człowiek" i pielęgniarka potrafi "zrozumieć różne reakcje ludzkie, nerwy, stres".