Najnowsze

Najnowsze

Niezwykłe wyzwanie

Gdy jedni mówią, że medycyna już nic więcej nie może, oni pokazują, że to niekoniecznie prawda. Tak było też w przypadku bohaterki naszego reportażu, u której po urodzeniu wykryto bardzo rzadki rodzaj nowotworu. Atakuje twarz, zniekształca ją i utrudnia normalne funkcjonowanie. Na tę chorobę nie ma leku. Jedynym lekarstwem jest skalpel, ale nikt nie chciał podjąć się tej operacji. I wtedy zespół profesora Adama Maciejewskiego podjął wyzwanie. Z jakim efektem? O tym Magdalena Gwóźdź.

Lekarze z zespołu profesora Adama Maciejewskiego. Jaki jest ich klucz do sukcesu?

Pionierskie operacje to już ich znak rozpoznawczy w medycznym świecie. Lekarze z gliwickiego centrum onkologii wkraczają do akcji, gdy inni mówią, że medycyna już nic więcej nie może. Cudotwórcy czy fachowcy, którzy po prostu nie boją się wyzwań, żeby ratować chorego? O lekarzach z zespołu profesora Adama Maciejewskiego i o tym w czym tkwi ich siła Łukasz Karusta.

"Ministerstwo nie będzie uczestniczyło w prywatnym projekcie politycznym prezydent Gdańska"

Zaostrza się spór o przejęcie Westerplatte specustawą, którą we wtorek posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali na sejmowej Komisji Infrastruktury. Politycy PiS oskarżają prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz o obrazę ofiar komunizmu, a gospodarz terenu - Muzeum Gdańska - traci nadzieję na pozytywne dla siebie rozstrzygnięcie. Pod znakiem zapytania stanęło zaplanowane na 25 czerwca spotkanie Dulkiewcz z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem.

Shots, fear and fainting. Shocking anti-terror training in Pabianice school

School board in Łódź will look into the training for teachers that was carried out by former anti-terror officers in a school in Pabianice. Last Thursday (13 June) the school was raided by armed men who imitated a terrorist attack. "We will investigate where the idea for such training originated," said Łódź school superintendent.

Kto pokieruje instytucjami unijnymi? Tusk napisał list

W Unii Europejskiej są różne punkty widzenia, różne interesy, ale także wspólna wola sfinalizowania procesu obsadzenia stanowisk nowych szefów instytucji Unii Europejskiej jeszcze w czerwcu, przed pierwszą sesją Parlamentu Europejskiego - poinformował w środę Donald Tusk w liście do unijnych przywódców.

Tesla w ogniu. Został tylko wrak

Na jednej z ulic w Ścinawie na Dolnym Śląsku doszczętnie spłonęła tesla o wartości kilkuset tysięcy złotych. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru.

Rzecznik praw dziecka: trzeba rozróżnić, czym jest klaps, a czym jest bicie. "To haniebne"

"Klaps nie zostawia wielkiego śladu. (...) Trzeba rozróżnić, czym jest klaps, a czym jest bicie" - stwierdza w opublikowanej w środę w "Dzienniku Gazecie Prawnej" rozmowie rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, mówiąc o karach cielesnych dla dzieci. Jednocześnie przekonuje, że "absolutnie nie wolno bić dzieci". Politycy opozycji oceniają, że Pawlak nie ma "kwalifikacji moralnej" do pełnienia swej funkcji i domagają się jego dymisji.

"Jedno z najbardziej emocjonujących przeżyć w moim życiu!". Ambasador Mosbacher w F-16

"Lot F-16 był jednym z najbardziej emocjonujących przeżyć w moim życiu!" - napisała w środę na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Opublikowała film, przedstawiający przygotowania do lotu. - Trochę się denerwuję, ale to jeden z najlepszych samolotów na świecie i lecę z amerykańskim pilotem najwyższej klasy, więc czuję się świetnie - mówi ambasador w krótkim wideo.

Miało być szkolenie z "elementem zaskoczenia". Były strzały, strach i zaalarmowana policja

Dwóch zamaskowanych, uzbrojonych mężczyzn wpadło do sali, gdzie trwała rada pedagogiczna. Ponad 40 przerażonych nauczycieli ze szkoły w Pabianicach (woj. łódzkie) miało prawo przez kilkadziesiąt sekund myśleć, że są świadkami ataku terrorystycznego. Były to jednak niezapowiedziane ćwiczenia, o których wiedziała tylko dyrektorka szkoły. Jedna osoba zemdlała, ktoś zawiadomił policję o "strzelaninie".

"Ktoś się zastanowił nad tym, że w świat idzie bardzo zła informacja"

Premier jest ostatnią instancją, która powinna decydować o tym, że pociągi będą jechały lub nie - stwierdził Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przyznał jednak, że "ktoś poszedł po rozum do głowy i w ostatniej chwili zrobił dobrą decyzję". Po tym, jak spółka kolejowa początkowo odmówiła uruchomienia dodatkowych pociągów na Pol'and'Rock Festival, w sprawę włączył się Mateusz Morawiecki i "polecił przygotowanie pociągów".

25-centymetrowy nóż w głowie nastolatka. Chłopak przeżył

15-letni Eli Gregg z Redfield w amerykańskim stanie Kansas może mówić o wielkim szczęściu. Chłopak przeżył po tym, jak 25-centymetrowy nóż przebił jego twarz i utknął w czaszce. - To niemal cud, że udało się bezpiecznie wyciągnąć ostrze - mówi Jimmy Russell, matka nastolatka.

Bruksela chce zmian w rządowym programie. Ministerstwo odpowiada

Nawet kilka miliardów euro unijnego dofinansowania na walkę ze smogiem może stracić Polska. Powodem jest program Czyste powietrze, który - zdaniem Komisji Europejskiej - wymaga zmian. List w tej sprawie Bruksela wysłała między innymi do Ministerstwa Środowiska. Resort w odpowiedzi przyznał, że są planowane modyfikacje w programie. "Na początku lipca planowane jest spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Banku Światowego podczas, którego zaprezentujemy zmiany, które zostaną wprowadzone w programie" - czytamy w komunikacie.

Ziobro chce surowszej kary dla bombera z Wrocławia

Prokurator generalny skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku w sprawie podłożenia ładunku wybuchowego w autobusie. Zdaniem prokuratury, wyrok 15 lat więzienia dla Pawła R. został wydany przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu z naruszeniem prawa, a orzeczona kara jest "rażąco niewspółmierna" do popełnionego czynu.

Atak rakietowy na tereny firm naftowych w Basrze

Rakieta trafiła w środę rano w tereny zajmowane przez kilka światowych firm naftowych, w tym amerykański koncern paliwowy ExxonMobil, w pobliżu miasta Basra na południu Iraku - poinformowała iracka armia. Trzy osoby zostały ranne. Nikt nie przyznał się do ataku.

"Ten dzień to nie koniec kryzysu w polskiej szkole"

Reforma edukacji przeprowadzona przez rząd doświadczyła nie tylko uczniów i nauczycieli, ale także samorządy - mówiła w środę w Sejmie posłanka klubu PO-KO, była minister edukacji Krystyna Szumilas. Poseł PO-KO Mariusz Witczak wskazywał, że dostosowanie szkół przez jednostki samorządu terytorialnego do "deformy" pochłonęło miliardy złotych.

"Będę starał się pomóc, aby ciężka praca nauczyciela była doceniana"

Życzę dzieciom, by dobrze skorzystały z wakacji, wypoczęły i nabrały sił do kolejnych wyzwań, życzę miłego i bezpiecznego wypoczynku - powiedział w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w Ogrodniczkach w województwie podlaskim. Zapewniał też, że "będzie starał się pomóc, aby ciężka praca nauczyciela była doceniana".