Najnowsze

Najnowsze

Nie ma chętnych na ukończenie części A1

Ani jedna firma nie zgłosiła się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, by ukończyć prace na obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1. GDDKiA nie poddaje się jednak i zapowiada kolejny przetarg, z tym samym terminem wykonania prac.

Oman na sportowo. "Wymarzone miejsce, ale dla zaawansowanych piechurów"

Jeszcze parę lat temu wydawało się, że wyprawa do Omanu jest prawdziwym wyzwaniem. Dzisiaj ten kraj jest dużo bardziej dostępny dla turystów. Jak jednak spędzić czas w Omanie? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła w programie "Pokaż nam świat" alpinistka i pracownica naukowa Sorbonne University Abu Dhabi Magdalena Nowak. - Jest to miejsce wymarzone do wszelkiego rodzaju sportów na świeżym powietrzu. Jeśli chodzi o szlaki, o wycieczki piesze - wymarzone miejsce, ale dla zaawansowanych piechurów. Na pewno nie dla nowicjuszy. Szlaki nie są takie jak w Europie, nie są tak dobrze oznaczone - opowiadała. - W Omanie, jeżeli chodzi o wspinanie, jest absolutnie wszystko - stwierdziła.

Przez Słowenię na rowerze. "Każdy znajdzie coś dla siebie"

Słowenia nie znajduje się daleko od Polski, a wciąż wydaje się być nieodkryta. Zapaleni rowerzyści i podróżnicy Katarzyna Jadaluk i Jakub Rybicki postanowili zwiedzić na dwóch kółkach ten piękny kraj. - Słowenia jest tak dostępna i różnorodna, że każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy na południu plaże, później mamy region winnic, mamy też góry - opowiadała podróżująca graficzka, autorka bloga dobrapodroz.pl Katarzyna Jadaluk. - Piękno Słowenii polega na tym, że gdzie się nie obrócisz, tak naprawdę masz fajne miejsce do zobaczenia - mówił z kolei fotograf, dziennikarz, autor bloga Jakubrybicki.pl Jakub Rybicki.

Tak Poznań przesadzał i przesadza drzewa

- Poznania nie stać na usuwanie kolejnych dużych drzew – twierdzi radny Andrzej Rataj (KO) i zachęca władze miasta do kupienia specjalnej maszyny do przesadzania najokazalszych okazów. Sprawdziliśmy, że takie przenosiny na wielką skalę mają w Poznaniu długie korzenie - tego typu operacje przeprowadzano już przed II wojną światową. Tyle, że bez maszyny.

Opozycyjna liderka skazana na blisko 10 lat więzienia

Liderka opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej Canan Kaftancioglu została skazana przez sąd w Stambule na dziewięć lat i osiem miesięcy więzienia. Oskarżona była między innymi o znieważenie prezydenta i propagowanie terroryzmu - poinformowały władze partii.

Gdańsk stawia na autobus bez kierowcy

Pasażerowie autobusów zyskują cenne minuty, a kierowcy samochodów tracą czas i nerwy. Wrocław uruchamia kolejne buspasy, Łódź daje priorytet samochodom na prąd, a w Gdańsku ruszył pierwszy autobus, w którym nie ma kierowcy. Pomysłów na sprawną komunikację miejską jest coraz więcej, a przez to coraz mniej pozostaje wymówek, aby z niej nie korzystać.

Sędzia Radzik przeprasza za słowa. "Były nie na miejscu"

- Tego wam nigdy nie zapomnę jako człowiek i jako sędzia - powiedział w czwartek sędzia Przemysław Radzik. W piątek wyraził w związku z tymi słowami ubolewanie i tłumaczył się emocjami. Sędzia według "Gazety Wyborczej" miał być członkiem grupy "Kasta", odpowiedzialnej za zorganizowany hejt na sędziów. On sam zaprzecza, że miał jakikolwiek związek z tą aferą i zagroził procesami.

Komisja do spraw VAT przyjęła raport końcowy

Komisja do spraw VAT przyjęła raport końcowy. Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że jest druzgocący dla Platformy Obywatelskiej. Opozycja odpowiada, że to wynik skrajnej nieuczciwości. Przyjęto wniosek o postawienie Donalda Tuska i Ewy Kopacz przed Trybunałem Stanu.

Pytania o program Koalicji Obywatelskiej

Polityczni przeciwnicy zarzucali Koalicji Obywatelskiej, że nie ma programu. Gdy ten pojawił się w postaci szóstki Schetyny, szybko zginął w natłoku politycznej walki. Z kolei ci, którzy powinni znać go na wyrywki, nieco się zagubili.

Prokuratura w sprawie Kosteckiego: nie ingerowano w oględziny prowadzone przez prokuratora

- 2 sierpnia w areszcie, w którym znaleziono martwego Dawida Kosteckiego, byli funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Centralnego Zarządu Służby Więziennej - poinformowała w komunikacie Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Dodała, że nie ingerowali oni "w czynności oględzin przeprowadzanych przez prokuratora Wojciecha Kapuścińskiego". "Oględziny celi i zwłok były przeprowadzane bez udziału tych osób" - wskazała.

Jak wyglądały polityczne wakacje?

Zanim kampanię można było formalnie prowadzić, dwie największe partie szukały sposobów, żeby przekonywać do siebie wyborców. To były spontaniczne spotkania - jak podkreślano - bo oficjalnie agitacji nie można było prowadzić. I tak Prawo i Sprawiedliwość zapraszało na pikniki rodzinne. Sprawdziliśmy więc, jak uprawia się politykę w rytmie muzyki i przy suto zastawionych stołach.

Pracowite wakacje Koalicji Obywatelskiej

Na oficjalnej konwencji Koalicja Obywatelska zaprezentowała program i hasło wyborcze. Wcześniej, w wakacje bez wielkiej sceny, oficjalnego programu i długich przemówień, w niemal rodzinnej atmosferze, politycy Koalicji spotykali się z wyborcami. Właśnie wtedy padały między innymi pytania o program. Nie zawsze były to łatwe spotkania, zwłaszcza gdy liderzy PO odwiedzali tereny nazywane bastionami PiSu. Jak sobie tam radzili i jak próbowali w wakacyjnej atmosferze przekonywać do szóstki Schetyny?

Najbardziej zaskakujące porozumienie tych wakacji

Polityczne lato było czasem zaskakującej przemiany. Człowiek niosący antysystemowe sztandary zdecydował się do najbliższych wyborów pójść pod skrzydłami partii uznawanej za część systemu. Paweł Kukiz zawarł najbardziej zaskakujące porozumienie tych wakacji - z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Działacze Kukiz 15 znaleźli się więc na wspólnych listach z członkami PSL. Antysystemowi wojownicy idą więc ramię w ramię z ludowymi działaczami. Jak zostało to odebrane przez działaczy Kukiza?

Jego żołnierze mordowali, gwałcili i palili wioski. "Bohater, który zdradził"

We wczesnych latach 80. XX wieku, niedługo po uzyskaniu przez Zimbabwe niepodległości, rząd Roberta Mugabe wysłał na zachód kraju wojsko, by krwawo rozprawić się z opozycją. Żołnierze z Piątej Brygady, wyszkoleni przez Koreę Północną, byli brutalni i całkowicie bezwzględni. Ich ofiarami padły dziesiątki tysięcy ludzi. Tamte wydarzenia do dziś są najkrwawszym rozdziałem w historii Zimbabwe. Tymczasem zmarły w piątek Robert Mugabe jeszcze tego samego dnia został ogłoszony bohaterem narodowym. O decyzji tej poinformował w telewizji obecny przywódca państwa Emmerson Mnangagwa.

"Całe państwo stało się częścią partii politycznej"

Pegasus jest niebezpieczny, ponieważ jest zbudowana infrastruktura prawna do działań, które mogą wykorzystać ustawę antyterrorystyczną do działania, które może być zwrócone przeciwko przeciwnikom politycznym - mówił w "Faktach po Faktach" TVN24 Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych i kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu.

"Musimy o sobie dziś myśleć jako o konkurentach, ale też jako o naturalnych sojusznikach"

- Ta zmiana, która zaszła w Platformie Obywatelskiej, to że ona odkryła prawa kobiet, ekologię, że pojawiają się tam związki partnerskie, to jest jednak związane z tym, że lewica się zjednoczyła - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 socjolog Maciej Gdula startujący do Sejmu z list Lewicy. Odniósł się w ten sposób do przedstawionego w piątek programu Koalicji Obywatelskiej. - Musimy o sobie dziś myśleć jako o konkurentach w walce o wyborców, ale też jako o naturalnych sojusznikach po wyborach - mówił z kolei politolog Marek Migalski, startujący do Senatu z list Koalicji Obywatelskiej.

"Powinien być pan w Brukseli i negocjować"

Brexit powoduje frustrację nie tylko polityków, ale także zwykłych obywateli. Przekonał się o tym w czwartek Boris Johnson, zaatakowany na ulicy przez przechodnia. - Prowadzi pan grę! Cały kraj to wie - krzyczał rozzłoszczony mężczyzna do brytyjskiego premiera.