W Sejmie jest już projekt dotyczący podwyżek między innymi dla prezydenta, byłych prezydentów i samorządowców. Z kolei prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie wprowadzające podwyżki dla wiceministrów. Na nowych przepisach skorzystają również posłowie i senatorowie, których pensje są uzależnione od wysokości zarobków wiceministrów. Tymczasem Platforma Obywatelska zgłasza projekt ustawy o zamrożeniu podwyżek.
KO zapowiada projekt dotyczący zamrożenia podwyżek dla polityków
Rzecznik PO Jan Grabiec poinformował, że Kolegium Klubu KO spotkało się w poniedziałek z liderem PO Donaldem Tuskiem.
- Podjęta została decyzja, że klub Koalicji Obywatelskiej złoży projekt ustawy dotyczącej uchylenia podwyżek przyznanych przez decyzję prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego - powiedział Grabiec.
Projekt ma zablokować możliwość przyznawania podwyżek politykom do końca obecnej kadencji parlamentu.
Podwyżki dla polityków - opozycja chce zablokować wzrost wynagrodzeń
- Uważamy, że w tym momencie przyznawanie podwyżek w tej skali jest kompletnie nieuczciwe i nie do przyjęcia - powiedział Grabiec. - W tym, co dzieje się w obecnym czasie, kiedy rząd nie radzi sobie z rządzeniem, kiedy koszty tego rządzenia przerzucane są na obywateli, kiedy mają wzrosnąć podatki, kiedy szaleje drożyzna, przyznawanie politykom wybiórczo podwyżek jest po prostu nieuczciwe. Na to się nie godzimy - dodał.
- Za przyjęte rozporządzenie prezydenta, podpisane przez premiera, odpowiedzialność ponosi formacja rządząca w Polsce. Nie mamy z tym nic wspólnego i nie chcemy z tym mieć nic wspólnego, dlatego składamy projekt ustawy, który doprowadzi do wycofania podwyżek przyznanych przez prezydenta Andrzeja Dudę - mówił rzecznik PO.
Donald Tusk podziękował na Twitterze władzom Klubu Koalicji Obywatelskiej za "jednomyślną decyzję w sprawie ustawy blokującej podwyżki dla polityków".
Podwyżki dla polityków - komentarz zastępcy rzecznika PiS
- Jadąc do państwa, próbowałem na szybko znaleźć, jak ustawowo miałoby być rozwiązane unieważnienie zarządzenia Prezydenta RP. Nie znalazłem takich rozwiązań, aczkolwiek nie jestem prawnikiem, więc być może takie istnieją - stwierdził w rozmowie z dziennikarzami zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.
Dodał też: - Żebyśmy mieli jasność - ten mnożnik, który zmienił pan prezydent (...), doprowadza do sytuacji, w której cofamy obniżkę z 2018 roku i podnosimy (pensje polityków - red.) mniej więcej o wskaźnik średniej płacy w ostatnich latach.
Powiedział również, iż "doskonale zdaje sobie sprawę i Prawo i Sprawiedliwość również, że nigdy nie ma, zdaniem dużej części opinii publicznej, zdaniem państwa tu obecnych, dobrego czasu na taką dyskusję".
Zarobki posłów w Polsce
Prezydent Andrzej Duda w piątek podpisał rozporządzenie wprowadzające podwyżki dla wiceministrów, co oznacza wzrost wynagrodzeń posłów i senatorów, których pensje są uzależnione od wysokości zarobków wiceministrów. Zarobki posłów i senatorów zwiększyły się z 10 tys. zł do 16 tys. zł. Wyższe pensje obowiązują już od niedzieli, 1 sierpnia.
Posłom przysługuje również dieta parlamentarna, która wynosi 25 proc. uposażenia.
Z kolei w poniedziałek do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy dotyczący podwyżek dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, a także dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i byłych prezydentów.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Verconer / Shutterstock