Najnowsze

Najnowsze

Święta i zmiana przepisów sprzyjały zakupom. Nowe dane GUS

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że sprzedaż detaliczna w grudniu 2019 roku wzrosła o 5,7 procent w ujęciu rocznym. Jak zauważają w komentarzach ekonomiści, dane z ubiegłego miesiąca są zbliżone do oczekiwań, w kolejnych miesiącach wzrost sprzedaży w sklepach może jednak spowolnić między innymi ze względu na rosnącą inflację.

"Najbogatsza kobieta Afryki" z prokuratorskimi zarzutami

Prokuratura generalna Angoli oskarżyła w środę Isabel dos Santos, córkę byłego prezydenta tego kraju Jose Eduardo dos Santosa, o niegospodarność i defraudację środków publicznych. Do procederu miało dojść w latach 2016-2017, gdy kierowała państwową petrochemiczną spółką Sonangol.

"Kaczyński uznaje pełny prymat woli politycznej nad prawem"

Dla prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego prawo to rękawiczka, w którą ubiera siłę, nagą pięść - ocenił Łukasz Lipiński z "Polityki". Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej" powiedział, że wniosek marszałek Sejmu do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący "sporu kompetencyjnego" z Sądem Najwyższym to "kuriozalne wykorzystywanie istniejących przepisów".

Macron wyprosił izraelskie służby ze świątyni w Jerozolimie

Emmanuel Macron wyprosił funkcjonariuszy izraelskich służb bezpieczeństwa z Bazyliki św. Anny w Jerozolimie po tym jak chwilę wcześniej doszło do przepychanki między nimi jego ochroną - pisze agencja Reutera. - Nie podoba mi się to, co zrobiliście - słychać na nagraniu słowa prezydenta Francji skierowane do Izraelczyków. Świątynia należy do eksterytorialnych posiadłości Francji w Izraelu.

Hermeliński: jeżeli jest rzekomy spór, to Sejm i prezydent też powinni wstrzymać postępowania

Nie ma żadnego sporu kompetencyjnego. Złożony w złej wierze wniosek marszałek Sejmu to kolejna próba zablokowania posiedzenia Sądu Najwyższego - ocenił w TVN24 Wojciech Hermeliński, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Tłumaczył też, że według przepisów wszystkie podmioty, które są zaangażowane w ten rzekomy spór powinny "wstrzymać swoje postępowania". W tym przypadku, poza Sądem Najwyższym, dotyczy to Sejmu i prezydenta.

"Warto, abyśmy w imię odpowiedzialności siedli do wspólnego stołu, a nie licytowali się w tej chwili"

Myślę, że dochodzimy powoli do takiego stanu, w którym Polacy coraz mniej rozumieją, dlaczego sędziowie wychodzą na ulicę i o co tak naprawdę w tym sporze chodzi - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister rozwoju i wiceprezes Porozumienia Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do zmian przeprowadzanych w wymiarze sprawiedliwości. - Siądźmy do wspólnego stołu, porozmawiajmy o tym, co nie działa w systemie sprawiedliwości i spróbujmy usprawnić ten system - apelowała.

Prezydent: Prawda o Holokauście nie może umrzeć. Nie wolno jej zniekształcać

"Aby kształtować przyszłość świata, musimy pogłębiać wiedzę o tym, co wydarzyło się 75 lat temu, w sercu Europy, i o czym nie przestają nam przypominać pozostający jeszcze przy życiu ocaleni z Holokaustu" - napisał Andrzej Duda. List prezydenta cztery dni przed rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz–Birkenau opublikowały dzienniki "Le Figaro", "Die Welt" i "Washington Post".

Kiedy otrzymasz zwrot podatku? Wyjaśniamy

Zastanawiasz się, kiedy otrzymasz zwrot nadpłaconego w 2019 roku podatku? Jak to wygląda w przypadku deklaracji podatkowych złożonych w formie elektronicznej, a jak w papierowej? Co trzeba zrobić, by otrzymać zwrot podatku w 2020 roku na konto? Wyjaśniamy.