WKW: nie wyróżniamy się na tle innych, mamy jeden protokół. Głosy liczone są "na piechotę"

WKW: przeszliśmy na ręczne liczenie głosów
WKW: przeszliśmy na ręczne liczenie głosów
TVN24 Łódź
TVN24 ŁódźWKW: przeszliśmy na ręczne liczenie głosów

Dostaliśmy na razie tylko jeden protokół zbiorczy z całego województwa, a powinniśmy mieć ich 24 - informują w rozmowie z tvn24.pl członkowie Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Łodzi. Podkreślają, że wciąż nie działa system informatyczny do zliczania głosów. PKW wydało zgodę na ręczne liczenie.

Pierwszy (i na razie jedyny) protokół zbiorczy trafił do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Łodzi w środę po godz. 10.

- Wciąż czekamy na 23 inne protokoły - mówi Rafał Andrzejak, pełnomocnik marszałka województwa łódzkiego ds. wyborów.

Andrzejak tłumaczy, że do WKW mają spłynąć protokoły z każdego powiatu (21 dokumentów) i z trzech miast na prawach powiatu, czyli Łodzi, Piotrkowa i Skierniewic.

Czytaj więcej o problemach z liczeniem głosów i niewydolnym systemie informatycznym

Mogą liczyć ręcznie

Andrzejak wyjaśnia w rozmowie z tvn24.pl, że wciąż występują problemy z zalogowaniem się do systemu, który miał ułatwiać zliczanie głosów. O kłopotach z systemem informatycznym informują też komisje powiatowe.

- Dostaliśmy zgodę z PKW na przejście na pełne ręczne liczenie i odstąpienie od systemu - podkreśla pełnomocnik ds. wyborów.

Na brak takiej zgody skarżyli się liczący głosy na Dolnym Śląsku.

Ludowcy biorą łódzkie?

Według cząstkowych danych PKW wybory w sejmiku w Łódzkiem może wygrać PSL, uzyskując 31,21 proc. głosów i wyprzedzając PiS, na który zagłosowało 29,48 proc. wyborców.

Te wyniki zostały podane przez PKW we wtorek na podstawie informacji ze 108 770 obwodów do głosowania - łączna ich pula to 123 359. Trzeba jednak podkreślić, że najpierw zliczane były głosy w mniejszych miejscowościach, gdzie zazwyczaj ludowcy cieszą się większym poparciem. Ostateczne wyniki będą też zawierać głosy z miast, a tam PSL raczej nie może liczyć na tak dobry rezultat.

Dopiero trzeci wynik może uzyskać Platforma Obywatelska, na którą - według cząstkowych wyników podanych przez PKW - oddało głosy 20,54 proc. wyborców. Radnych wojewódzkich będzie miał także komitet SLD Lewica Razem, który uzyskał 8,62 proc. głosów.

5-procentowego progu wyborczego nie przekroczyły i mandatów nie zdobyły: Komitet Wyborczy Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - 3,37 proc., Ruch Narodowy - 1,44 proc. i Demokracja Bezpośrednia - 1,39 proc.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: bż/i / Źródło: TVN24 Łódź/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Raporty:
Pozostałe wiadomości