Bunt w szpitalu. "Mają miesiąc na znalezienie nowych lekarzy"

[object Object]
Dyrekcja stara się znaleźć nową kadręTVN24 Łódź
wideo 2/2

Z bełchatowskiego szpitala znikają anestezjolodzy. Jeden ma zostać zwolniony, a 9 kolejnych wypowiedziało umowę. Z 11 zostaje tylko jeden - kierowniczka oddziału, z którą reszta specjalistów jest skłócona. Lekarze skarżą się, że mają zbyt dużo obowiązków, a w placówce łamane jest prawo. Kierowniczka mówi o "interesownych medykach" i "próbie obrony wygodnego układu".

- Nie mogliśmy dłużej przymykać na to oczu. Skoro wcześniej inne sposoby wpływania na dyrekcję zawiodły, to musieliśmy podjąć radykalne kroki - mówi anestezjolog Anna Błaszczyk-Pruba, która w ubiegły piątek wymówiła kontrakt bełchatowskiemu szpitalowi.

Podobnie zrobiło dziewięciu z jedenastu medyków, którzy dotąd opiekowali się pacjentami. Dlaczego? W dużym skrócie - poszło o pieniądze. Od kilku miesięcy anestezjolodzy ze szpitala w Bełchatowie narzekali, że jest ich po prostu za mało. Już w listopadzie pisali do dyrektora, że przy takiej liczbie medyków na dyżurze nie można realizować zadań - między innymi znieczulać rodzące pacjentki.

Lekarze chcieli, by w szpitalu zatrudniono więcej specjalistów.

"Jest nas za mało"

- Podkreślaliśmy, że lekarz zobowiązany jest do ciągłej obecności przy rodzącej pacjentce i nie ma prawa iść w czasie porodu do innych zadań. Dlatego konieczne było stworzenie kolejnego, trzeciego zespołu anestezjologicznego - mówi nam jeden ze zbuntowanych lekarzy. Skarży się, że dyrekcja była głucha na ich apele.

Spór przybrał na sile, kiedy pod koniec ubiegłego roku dyrektor unieważnił konkurs na szefa oddziału anestezjologii. Wygrała go dr Małgorzata Kuśmierek-Kowalska, która od lat pełniła tę funkcję.

- Wpłynęła tylko jedna oferta, która spełniała warunki konkursowe. Miałem prawo unieważnić konkurs. Zrobiłem to, bo nie byłem zadowolony ze sposobu organizacji pracy - mówi nam dr Paweł Skoczylas.

Nowa szefowa

Dyrektor Skoczylas powierzył szefowanie oddziałem nowej osobie w szpitalu - dr Tamarze Trafidło. Szybko doszło do konfliktu pomiędzy nią a anestezjologami.

Lekarze (wszyscy zatrudnieni na podstawie umów cywilno-prawnych ze szpitalem) zaczęli zarzucać nowej szefowej łamanie prawa - między innymi obowiązującego od grudnia ubiegłego roku rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Wskazuje ono, że lekarz uczący się specjalizacji może wykonywać znieczulenia tylko pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Od tej zasady można zrobić wyjątek, jeżeli lekarz rezydent jest na specjalizacji już co najmniej dwa lata.

- Dyrekcja przymykała oko na fakt, że jeden z "naszych" rezydentów uczy się specjalizacji ledwie od trzech miesięcy, a drugi od roku. W świetle prawa powinni zatem uczyć się fachu od specjalistów. Tutaj było jednak inaczej – mówi dr Tamara Trafidło.

- Nie przypominam sobie ani jednej sytuacji, w której naruszone zostały obowiązujące przepisy – komentuje. Jej zdaniem źródłem konfliktu jest "próba zmian w skostniałej grupie”.

Wyjaśnia, że od początku swojej pracy w Bełchatowie chciała "maksymalizować wydajność kadry lekarskiej". Opowiada, że zależało jej na lepszym dostosowaniu godzin pracy lekarzy do rzeczywistych potrzeb oddziału. Starała się też - jak mówi - pomagać lekarzom w lepszej organizacji realizowanych zadań.

- To bunt, który ma bronić wygodnego układu. Chronią hermetyczne układy i poglądy, które pozwalają na zarabianie bardzo dużo bez angażowania się. Ten zespół bardzo źle zniósł to, że ktoś z zewnątrz chce zmusić go do podjęcia pracy w wysokich standardach – tłumaczy.

Dodaje, że ostra decyzja lekarzy ją zaskoczyła.

- Do niedawna myślałam, że z częścią grupy uda mi się dojść do porozumienia. Teraz jednak drzwi pomiędzy nami zostały zamknięte. Mam nadzieję, że pan dyrektor szybko zadba o nową grupę specjalistów – kończy dr Tamara Trafidło.

"Przelana czara goryczy"

Lekarze już w styczniu prosili dyrektora o interwencję, ale ten milczał. Spór narastał, a jego punktem kulminacyjnym był wniosek nowej szefowej, aby dyrekcja rozwiązała kontrakt z jej poprzedniczką. Uzasadniła to "utratą zaufania" do dr Kuśmierek-Kowalskiej. Co to znaczy?

- Wolałabym tę kwestię zostawić dla siebie - mówi dr Tamara Trafidło.

"Niezrozumiała" decyzja wywołała bunt reszty lekarzy.

- Zwolnienie wybitnego specjalisty przelało czarę goryczy. Dlatego też stwierdziliśmy, że nasza współpraca ze szpitalem powinna się zakończyć – tłumaczą anestezjolodzy.

Obowiązuje ich miesiąc wypowiedzenia. W połowie maja już ich nie będzie.

Dyrekcja nie chce negocjować

Dr Paweł Skoczylas, dyrektor bełchatowskiego szpitala, stara się bagatelizować problem. W rozmowie z nami mówi, że "to normalne, że ludzie zmieniają pracę". W tej sprawie murem stoi za kierowniczką oddziału.

- To ludzie, których wydajność pozostawiała dużo do życzenia. Niestety, ich działanie zdradza fakt, że nie obchodzi ich dobro pacjentów. Decyzję o odejściu podjęli bez jakiejkolwiek rozmowy z dyrekcją – argumentuje.

- Kiedy pan chciał z nimi rozmawiać? Oni chyba właśnie na to liczyli: na rozmowy, dialog i interwencję – pytamy.

- Nie rozumiem, czemu miałbym rozmawiać z podmiotami, które są związane ze szpitalem umową cywilnoprawną – kwituje dyrektor.

Dyrektor Skoczylas zapewnia, że do 14 maja (czyli dnia, w którym na dyżur nie przyjdą już dotychczasowi lekarze) do dyspozycji pacjentów będą już inni specjaliści.

- Trwają rozmowy z nową kadrą. Mogę zapewnić, że ta sytuacja nie wpłynie na pacjentów – ucina dyrektor.

Po co to wszystko?

Sytuacji w bełchatowskim szpitalu nie rozumie prof. Wojciech Gaszyński, były konsultant wojewódzki ds. anestezjologii w Łodzi.

- Znalezienie nowych specjalistów nie będzie łatwe, bo ich brakuje na rynku. Ściągnięcie ich do Bełchatowa w trybie nagłym może być dla szpitala bardzo kosztowne – prognozuje.

Prof. Gaszyński podkreśla, że dyrekcja najprawdopodobniej była przeciwna dodatkowym dyżurom ze względów finansowych.

- Teraz pewnie wyjdzie drożej. Warto zapytać, po co to wszystko – kończy.

Autor: bż/jb / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości

W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim trwa ćwiczenie Defender-24. Od 4 do 6 maja planowane są tam przemieszczenia kolumn wojskowych. Poinformował o tym we wtorek Sztab Generalny Wojska Polskiego, apelując o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Źródło:
PAP

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Wtorek 30 kwietnia to nie tylko ostatni dzień na złożenie PIT-u, ale także na zapłatę ewentualnej niedopłaty podatku. - Termin także upływa dzisiaj - przypomniał w TVN24 BiS Radomir Szaraniec, doradca podatkowy, członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Nie tylko PIT, ale i przelew. "Termin także upływa dzisiaj"

Nie tylko PIT, ale i przelew. "Termin także upływa dzisiaj"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otwiera kwietniowy ranking zaufania CBOS. Tuż za liderem Polski 2050 uplasował się wicepremier, szef MON i koalicjant z Trzeciej Drogi - Władysław Kosiniak-Kamysz. Na trzecim miejscu, ex aequo, są prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz prezydent RP Andrzej Duda. Z największą nieufnością spotyka się prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Źródło:
PAP

Liderzy partii zachęcają swoich wyborców, by wzięli udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, kładąc nacisk na frekwencję w każdym okręgu. Bo w tych wyborach liczba głosów w okręgach jest szczególnie istotna.

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Źródło:
Konkret24

Nastoletni chłopiec zginął, a cztery inne osoby zostały ranne po wtorkowym ataku z użyciem miecza w Londynie. Sprawca został aresztowany przez policję. Służby twierdzą, że zdarzenie nie miało podłoża terrorystycznego.

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl. BBC

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek przebywa poza Polską - przekazał poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Jak dodał, został o tym poinformowany premier Donald Tusk. - Jest na Węgrzech, czyli schronił się u Orbana, czyli schronił się u swoich kontrahentów - dodał Szczerba w rozmowie z reporterką TVN24.

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda mianował generała broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a generała brygady Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej. Informację przekazało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent mianował wojskowych dowódców

Prezydent mianował wojskowych dowódców

Źródło:
PAP

Jeśli pozyskamy dofinansowanie to przy dzisiejszym poziomie technologii, modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Nie żyje 76-letnia kobieta potrącona na osiedlowym parkingu w Będzinie przez kierującego śmieciarką. Przyczyny wypadku bada policja.

Na osiedlowym parkingu zginęła kobieta, potrącił ją kierowca śmieciarki

Na osiedlowym parkingu zginęła kobieta, potrącił ją kierowca śmieciarki

Źródło:
PAP/tvn24.pl

49-letnia Suzanne Morphew wybrała się na przejażdżkę rowerową w maju 2020 r. Nigdy nie wróciła do domu. Po latach znaleziono jej szczątki. Sekcja zwłok, której wyniki przedstawiono wczoraj, wykazała, że kobieta ​​zmarła w wyniku zabójstwa. W jej organizmie stwierdzono obecność "mieszanki leków używanej do unieruchamiania zwierząt".

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Źródło:
CNN, CBS, ABC News

13-letni chłopiec odnalazł na plaży plastikową figurkę-ośmiornicę słynnego producenta klocków. Jak podają brytyjskie media, jest ona jedną z kilku tysięcy, które wpadły do morza ponad ćwierć wieku temu w wyniku uderzenia fali w kontenerowiec Tokyo Express. Zbieracze zatopionych klocków tłumaczą, że ośmiornica jest postrzegana przez nich jako "święty Graal".

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Na chwilę obecną są prowadzone trzy główne postępowania w sprawie Orlenu - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk na konferencji prasowej. Przekazał też, że w związku z tym doszło do przeszukań, między innymi u byłego prezesa koncernu Daniela Obajtka.

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Źródło:
TVN24

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Jedno z najstarszych, nieprzerwanie działających w tym samym miejscu kin na świecie od 30 kwietnia jest własnością Szczecina. Miasto zdecydowało, że nowym operatorem instytucji zostanie warszawskie Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

Wiadomo już, kto zajmie się najstarszym kinem na świecie

Wiadomo już, kto zajmie się najstarszym kinem na świecie

Źródło:
tvn24.pl, stowarzyszeniekinstudyjnych.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24