Kraków ma nową atrakcję turystyczną: olbrzymie muzeum otwarto... pod Rynkiem Głównym. W środku są znaleziska archeologiczne i animacje w 3D, które mają wprowadzić zwiedzających w świat średniowiecznego - i nie tylko - miasta.
- Otwieramy dzisiaj muzeum wyjątkowe, które łączy prawie tysiącletnią historię Krakowa, bo obejmuje ono historię miasta od czasów przedlokacyjnych do współczesności. Muzeum, które - jak sądzę - wytyczy nowe drogi w muzealnictwie; muzeum, które jest najnowocześniejsze w tej chwili w Polsce; muzeum, które jest przystosowane do tego, aby zwiedzać je w sposób aktywny - powiedział w trakcie uroczystości otwarcia placówki prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
W podziemiach na powierzchni ponad 4 tysięcy metrów kwadratowych może przebywać jednocześnie 300 osób,a czuwa nad tym system elektroniczny. Do niedzieli zwiedzanie trasy turystycznej będzie możliwe tylko po okazaniu bezpłatnych wejściówek, które można było odebrać kilka dni wcześniej. Od poniedziałku wejść będzie można z płatnymi już biletami.
800 lat Krakowa
Podziemna ekspozycja ukazuje rolę Krakowa w średniowiecznej Europie wraz z jego ponad 800-letnią tradycją handlu i rzemiosła. Prezentuje odnalezione przez archeologów pozostałości wczesnośredniowiecznej osady i cmentarzyska, a także fragmenty późniejszej zabudowy Rynku z czasów Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego wraz ze średniowiecznymi brukami i reliktami miejskiej infrastruktury.
Na ekspozycji zgromadzono ok. 700 najciekawszych przedmiotów codziennego użytku, wybranych spośród kilku tysięcy znalezionych podczas badań pod Rynkiem. Dla ponad 500 eksponatów stworzono ich animowane odwzorowania w technologii 3D, po obejrzeniu oryginału będzie więc można przybliżyć na ekranie dotykowym komputerową kopię przedmiotu i zobaczyć go w trójwymiarze.
"Największe podziemne muzeum na całym globie"
Przy tworzeniu ekspozycji wykorzystano nowoczesne techniki multimedialne, które tworzą iluzję tętniącego życiem średniowiecznego Krakowa. - Jest to niewątpliwie największe podziemne muzeum na całym globie - ponad 4 tys. metrów kwadratowych. Takich podziemnych muzeów nie ma na świecie - podkreślił na briefingu prasowym autor koncepcji muzeum, zarazem przewodniczący zespołu ekspertów, prof. Ireneusz Płuska.
Jedną z licznych atrakcji muzeum jest szklana fontanna, łącząca podziemia z powierzchnią Rynku. Jej przeszklone dno umożliwia turystom na Rynku spojrzenie w głąb podziemnego muzeum. Dokładnie pod fontanną zobaczą makietę średniowiecznego Krakowa, a patrzący z podziemi widzą poprzez dno fontanny Bazylikę Mariacką.
Muzeum za 52 miliony
Podziemne muzeum powstało w efekcie badań archeologicznych, które rozpoczęły się w 2005 r. na krakowskim Rynku w związku z wymianą jego nawierzchni. Archeolodzy przebadali wówczas ok. 22 arów w otoczeniu Sukiennic, czyli ok. 5 proc. całej powierzchni Rynku.
W ciągu ostatnich pięciu lat na badania archeologiczne, remont podziemi Rynku i urządzenie tam ekspozycji wydano ok. 52 mln zł, z czego 16 mln zł to wsparcie zewnętrzne z funduszy UE i rządu. Inwestorem tego projektu był w imieniu miasta krakowski Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, PAP