TVN24 | Kultura i styl

"Kora twierdziła, że ta książka powinna być w hotelach zamiast Biblii"

TVN24 | Kultura i styl

Aktualizacja:
Autor:
pp//rzw
Źródło:
TVN24
Kamil Sipowicz o "Tajemniczym przybyszu" Marka Twaina
TVN24Kamil Sipowicz o "Tajemniczym przybyszu" Marka Twaina

- Jest to ukochana książka mojej żony. Kora zawsze twierdziła, że ta książka powinna być w hotelach zamiast Biblii - powiedział w "Xięgarni" Kamil Sipowicz o powieści Marka Twaina "Tajemniczy przybysz".

Kamil Sipowicz jest filozofem, pisarzem i wieloletnim partnerem zmarłej w lipcu ubiegłego roku wokalistki i poetki Olgi Sipowicz - Kory.

"Ponura wizja ludzkości" w prozie Twaina

O "Tajemniczym przybyszu" Marka Twaina Sipowicz powiedział, że była to ukochana książka jego żony. - Kora zawsze twierdziła, że ta książka powinna być w hotelach zamiast Biblii - mówił.

- Akcja książki dzieje się w Austrii w Średniowieczu. Trzech chłopców spotyka Filipa Trauma, pięknego młodzieńca, który - jak się okazuje - jest aniołem przed upadkiem, szatanem. Pokazuje im różnego rodzaju sztuczki i objaśnia rzeczywistość. Z jego perspektywy, perspektywy wysokiego ducha, to, co robią ludzie, jest okropne. A będzie coraz gorzej, będą wojny, mordy. Jest to ponura wizja ludzkości - opowiadał Sipowicz.

Tę samą myśl, o której w "Tajemniczym przybyszu" mówi Mark Twain, zawiera - według Sipowicza - zbiór filozoficznych esejów Martina Heideggera "Znaki drogi". - Heidegger analizuje pojęcie humanizmu, które powstało w Republice Rzymskiej, a później zostało odnowione w Odrodzeniu. Do dzisiaj jest pojęciem, które triumfuje. Pokazuje humanizm jako filozofię z takimi odmianami jak komunizm, nacjonalizm, internacjonalizm, a nawet faszyzm - komentował Kamil Sipowicz.

Jak mówił, "humanizm umieścił człowieka w centrum świata, a relacja człowieka do świata polega na tym, że świat jest traktowany instrumentalnie, przedmiotowo". - Właściwie my ze światem możemy robić to, co chcemy. To jest traktowanie go jako przedmiotu. Rezultatem jest to, co widzimy teraz. Ta droga prowadzi nas do zagłady - powiedział gość "Xięgarni".

Biografia Bronisława Piłsudskiego

Sipowicz rekomendował też biografię brata Józefa Piłsudskiego - Bronisława - autorstwa Pawła Goźlińskiego.

- To była bardzo fascynująca osoba. Został zesłany na Sachalin, gdzie zajął się plemieniem Ajnów. Na przełomie XIX i XX wieku, będąc zesłańcem, nagrywał ich pieśni na woskowych wałkach Edisona (fonografie - red.) - opowiadał Sipowicz.  

Cała rozmowa z Kamilem Sipowiczem
Cała rozmowa z Kamilem Sipowiczem TVN24

Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 2.30.

Źródło: TVN24

Autor:pp//rzw

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości