Zmarł Terry Jones, gwiazda grupy Monty Pythona. "Po długiej, ale prowadzonej w dobrym humorze walce"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
akw
Źródło:
Daily Mail, PAP

Nie żyje Terry Jones, jeden z członków słynnej brytyjskiej grupy komediowej Monty Pythona. 1 lutego artysta skończyłby 78 lat.

Terry Jones cierpiał na rzadką formą demencji, FTD - otępienia czołowo-skroniowego. W 2006 roku zdiagnozowano u niego także raka jelita grubego.

Terry Jones zmarł "po długiej walce" z chorobą

W oświadczeniu rodzina Jonesa napisała, że zmarł on we wtorek wieczorem "po długiej, niezwykle dzielnej, ale prowadzonej zawsze w dobrym humorze walce".

"Przez ostatnie dni jego żona, dzieci, liczna rodzina oraz bliscy przyjaciele nieustannie czuwali przy nim, aż do chwili, gdy zmarł we własnym domu" - napisali bliscy artysty. "Jego praca z Monty Pythonem, jego książki, filmy, programy telewizyjne i wiersze będą żyły wiecznie, jako spuścizna jego erudycji" - dodali.

Komik renesansowy

Pochodzący z Walii Terry Jones był reżyserem, scenarzystą i historykiem. Wraz z Erikiem Idle'em, Johnem Cleese'em, Michaelem Palinem, Grahamem Chapmanem i Terrym Gilliamem założył w 1969 roku Latający Cyrk Monty Pythona, którego surrealistyczny humor zrewolucjonizował nie tylko brytyjską komedię. Wyreżyserował i zagrał także w kilku innych filmach poza grupą, był także prezenterem telewizyjnych filmów dokumentalnych o historii starożytnej i średniowiecznej.

Grupa Monty Pythona istniała do 1983 roku, po czym kilkakrotnie się reaktywowała. To właśnie podczas przygotowań do jednego z takich powrotów u Jonesa zauważono pierwsze objawy choroby, gdy nie był w stanie zapamiętać swoich kwestii. W 2017 roku Michael Palin ujawnił, że Jones nie jest już w stanie mówić.

Jones wystąpił we wszystkich filmach i programach Monty Pythona. Był też reżyserem trzech z czterech pełnometrażowych filmów grupy - "Monty Python i Święty Graal" (razem z Terrym Gilliamem), "Żywot Briana" i "Sens życia według Monty Pythona".

- Terry był jednym z moich najbliższych, najbardziej cenionych przyjaciół. Był miły, hojny, wspierający i pełen pasji, by żyć pełnią życia. Był kimś więcej niż jednym z najzabawniejszych pisarzy-wykonawców swojego pokolenia, był kompletnym komikiem renesansowym - pisarzem, reżyserem, prezenterem, historykiem, genialnym pisarzem dziecięcym i najcieplejszym, najwspanialszym towarzyszem, jakiego można było sobie życzyć - powiedział na wieść o śmierci Jonesa Michael Palin.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nie żyje Neil Innes, współtwórca sukcesów grupy Monty Pythona

Źródło: Daily Mail, PAP

akw