TVN24 | Kultura i styl

Tadeusz Ross nie żyje. Satyryk i polityk miał 83 lata

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl
Tadeusz Ross miał 83 lata
tvn24.plTadeusz Ross miał 83 lata

Tadeusz Ross, satyryk, aktor, scenarzysta, poseł oraz eurodeputowany nie żyje. Informację o śmierci potwierdziła tvn24.pl rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Monika Beuth-Lutyk. Ross miał 83 lata.

Tadeusz Ross urodził się w Warszawie 14 marca 1938 roku. W 1959 roku ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie (obecnie Akademia Teatralna) i zadebiutował w teatrze. Rozpoznawalność przyniosły mu występy estradowe - kabaretowe i satyryczne. Był twórcą telewizyjnego programu satyrycznego "Zulu-Gula".

W roli jednego z powstańców wystąpił w 1956 roku w "Kanale" Andrzeja Wajdy. Przez lata grał drugoplanowe role bądź pojawiał się gościnnie w produkcjach serialowych: "Daleko od noszy", "Klan", "Nania" czy "Graczykowie".

Tadeusz Ross. Poseł i europoseł

Ross był również politykiem. W 2006 roku uzyskał mandat radnego miasta stołecznego Warszawy, startując z listy Platformy Obywatelskiej. Rok później - również z listy PO - wystartował w wyborach parlamentarnych. Mandat posła pełnił do 2011 roku. Bez powodzenia ubiegał się o reelekcję.

W 2009 roku startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w tym samym okręgu, w którym wygrał Rafał Trzaskowski. Ross zajął drugie miejsce, a gdy Trzaskowski objął tekę ministra w 2013 roku, mandat eurodeputowanego przypadł Rossowi. Nie uzyskał reelekcji w 2014 roku, natomiast w tym samym roku został radnym powiatu piaseczyńskiego. W 2018 roku ponownie został stołecznym radnym. W 2019 roku startował w wyborach do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej, jednak nie uzyskał mandatu. 

Autor:tmw

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości