"Jestem z antyrosyjskiej rodziny, Julia jest z Kazachstanu. Zderzenie było interesujące"

TVN24

tvn24Autorzy książki "Długi taniec za kurtyną. Pół wieku armii radzieckiej w Polsce" w sobotę w "Xięgarni"

Punkt wyjścia tej książki był trochę taki, że ja jestem z Polski z Mazowsza z antyrosyjskiej rodziny. Julia jest z Kazachstanu, jest córką kogoś, kto służył w armii radzieckiej. Zderzenie było interesujące - mówił Grzegorz Szymanik, jeden z autorów książki "Długi taniec za kurtyną. Pół wieku armii radzieckiej w Polsce". Co wynikło z tego zderzenia? Odpowiedź już w sobotę w "Xięgarni" w TVN24.

Autorami książki "Długi taniec za kurtyną. Pół wieku armii radzieckiej w Polsce" są Julia Wizowska i Grzegorz Szymanik.

Julia Wizowska urodziła się w Kazachstanie i została wychowana w duchu szacunku dla sowieckich wojskowych. Grzegorz Szymanik to Polak, wyrosły w pogardzie do armii radzieckiej.

Autorzy przybliżają historie bohaterów zza obu stron muru. Opisują życie w radzieckich bazach wojskowych i pokazują, w jaki sposób koszary "nieproszonej armii" przez dekady były codziennym elementem otaczającego nas krajobrazu. W ten sposób powstała reporterska opowieść o tym, co wrasta w człowieka niezauważone i potrafi być trwalsze niż beton i wieczne imperia.

Wizowska i Szymanik w 2016 roku wydali pierwszą wspólnie napisaną książkę "Po północy w Doniecku".

"Zderzenie było interesujące"

- Punkt wyjścia tej książki był trochę taki, że ja jestem z Polski z Mazowsza z antyrosyjskiej rodziny. Julia jest z Kazachstanu, jest córką kogoś, kto służył w armii radzieckiej. Zderzenie było interesujące - mówił w "Xięgarni" w TVN24 Grzegorz Szymanik.

- Cechą wspólną obu książek jest to, że są to książki polsko-rosyjskie. Uzupełnialiśmy się, przy okazji tej książki zajmowałam się rosyjskojęzycznymi tematami, nawiązywałam kontakty z rosyjskojęzycznymi rozmówcami, a Grzesiek polskojęzycznymi bohaterami - dodała Wizowska. Dziennikarka wyjaśniła, że do Polski przyjechała jako piętnastolatka. - Rzeczywiście byłam wychowana w tej kulturze prorosyjskiej, proradzieckiej, prożołnierskiej. Z biegiem czasu poznawałam polską perspektywę i gdzieś tam to się równoważyło. Jestem w stanie zrozumieć i jedną, i drugą perspektywę. Myślę, że dla nas była to trochę terapeutyczna praca - oceniła. Prywatnie, autorzy książki są małżeństwem.

- Jak się poznaliśmy, to było dziesięć lat temu, to mieliśmy czasem kłótnie, czasem złośliwe, o historię polsko-rosyjską - wspomniał Szymanik. Reporter stwierdził, że te historie, o które się z Wizowską kłócą nie są do końca ich. - To są historie naszych dziadków, mojego ojca. To są emocje, które zostały nam przekazane w jakimś sensie. Może to już czas odłożyć gdzieś na bok - dodał.

W drugiej części programu lektury obowiązkowe Wojciecha Pszoniaka.

Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godz. 18. oraz w niedzielę o godz. 2.30.

Autor: kb, tmw/ / Źródło: tvn24