Dom w Liverpoolu, w którym urodził się perkusista Beatlesów Ringo Starr, nie zostanie zburzony, tylko wyremontowany. Władze miasta przystały na to pod presją fanów muzyka. Niezamieszkały dom w dzielnicy Dingle od dawna jest w ruinie.
Ringo Starr, czyli Richard Starkley przyszedł na świat 7 lipca 1940 roku przy 9 Madryn Street. Muzyk mieszkał tam ledwie przez kilka pierwszych miesięcy swojego życia.
Wywalczyli fani
Budynek popada w ruinę, od dłuższego czasu jest zabity dyktą. Mimo tego, zamiar wyburzenia go zmobilizował fanów i lokalną społeczność. Zasypali oni protestami radę miejską i wymusili zmianę planów. Władze Liverpoolu przystały na renowację budynku i zachowanie dalszych szesnastu sąsiednich domów położonych wzdłuż ulicy. Kosztować ma to w sumie 13,5 mln funtów.
- Dom Ringo Starra to magnes dla fanów. To pamiątka z cegły i zaprawy murarskiej po zespole, który miał wielki wpływ na muzykę - stwierdził minister stanu ds. budownictwa Grant Shapps. - To także coś więcej niż historia muzyki. To przykład oddolnej inicjatywy społecznej dla ocalenia miejsc, które dla ludzi mają sentymentalne znaczenie.
Grupa SMS
Grupa SMS (Save Madryn Street) przekonała Shappsa do renowacji domu Ringo Starra. Minister skutecznie interweniował u władz miejskich Liverpoolu, mimo że organizacja National Trust sprawująca pieczę nad architektonicznymi zabytkami uznała, że domu Starra nie warto ratować. Według niej budynek nie odznacza się niczym szczególnym, a sam Starr mieszkał tam krótko. SMS sądzi, że renowacja powinna objąć 500 dalszych budynków przy sąsiednich ulicach, tzw. Welsh Streets, tak, by ocalić całe sąsiedztwo i w tym celu zabiega o fundusze. National Trust opiekuje się w Liverpoolu rodzinnymi domami Paula McCartney'a i Johna Lennona. Liverpool ma muzeum Beatlesów i replikę klubu The Cavern, w którym występowali. Rodzinny dom czwartego z Beatlesów George'a Harrisona przy 12 Arnold Grove w Liverpoolu pochodzący z końca XIX w. jest wciąż zamieszkany.
Autor: pk/tr / Źródło: PAP