Dziewczyna Bonda, kilka dekad później gwiazda "Gry o tron". Zmarła Diana Rigg

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
akw
Źródło:
Reuters, BBC
Zmarła aktorka Diana Rigg

Brytyjska aktorka Diana Rigg, która zdobyła sławę dzięki serialowi "Rewolwer i melonik", a ostatnio wystąpiła w "Grze o tron", zmarła w wieku 82 lat. Na początku roku zdiagnozowano u niej raka.

Aktorka zmarła w czwartek w swoim domu. "Moja ukochana mama zmarła w spokojnym śnie, wcześnie rano, w domu, otoczona rodziną" - potwierdziła w oświadczeniu jej córka, Rachael Stirling. U Rigg w marcu zdiagnozowano raka.

Rigg karierę rozpoczynała w 1959 roku jako aktorka teatralna w zespole The Royal Shakespeare Company, występowała również na Broadwayu. Potem zaczęła grać w serialach telewizyjnych, a rozpoznawalna stała się dzięki roli Emmy Peel w serialu z lat 60. "Rewolwer i melonik", za którą otrzymała nagrodę Brytyjskej Akademii Filmowej (BAFTA).

Aktorka w 1969 roku pojawiła się na kinowym ekranie jako partnerka, a potem żona agenta 007 Jamesa Bonda w filmie "W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości".

Diana Rigg w 1976 rokuMonitor Picture Library/PAP/EPA

W aktorstwie kochała być nielubiana

W 2011 roku wystąpiła jako Lady Olenna Redwyne w hitowym serialu "Gra o tron". Portal BBC przypomniał wywiad z aktorką z zeszłego roku, gdzie Rigg opowiadała o swojej roli z serialu. - Kocham grać czarne charaktery. Są o wiele bardziej interesujące, niż te dobre. Niektórzy nie chcą grać złych postaci, lubią być lubiani. Ja kocham być nielubiana - mówiła.

Rigg urodziła się w Doncaster w północnej Anglii. Jeszcze przed pójściem do szkoły zamieszkała z rodziną w Indiach. Wczesne dzieciństwo spędziła w indyjskim Radżastanie, gdzie jej ojciec pracował jako kolejarz. Po powrocie do Wielkiej Brytanii uczyła się w Leeds, potem studiowała na uczelni Royal Academy of Dramatic Art.

W 1972 była nominowana do Złotego Globu za rolę aktorki drugoplanowej w filmie "Szpital". Od późnych lat 60., do 2018 roku otrzymywała wielokrotne nominacje do nagrody Emmy.

Diana RiggHelen Sloan/PHOTOSHOT/PAP/EPA
Diana Rigg w 2019 rokuPAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER

Autor:akw

Źródło: Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Helen Sloan/PHOTOSHOT/PAP/EPA