Daft Punk kończy karierę

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
mjz/kab
Źródło:
TVN24
ReutersDuet Daft Punk wykonywał muzykę elektroniczną na pograniczu gatunku house

Pochodzący z Paryża duet Daft Punk poinformował, że po 28 latach działalności kończy karierę. Opublikował w mediach społecznościowych pożegnalny klip. Od 1997 roku, gdy Guy-Manuel de Homem-Christo i Thomas Bangalter podpisali pierwszy kontrakt z Virgin Records, nagrali cztery płyty.

Informację o końcu kariery Daft Punk potwierdził w rozmowie z amerykańskim magazynem "Variety" publicysta związany z grupą muzyczną. Zespół zamieścił na swoim kanale w serwisie YouTube pożegnalne nagranie zatytuowane "Epilog".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Francuski duet

Daft Punk to pochodzący z Paryża duet, który tworzyli Guy-Manuel de Homem-Christo i Thomas Bangalter. Wykonywał muzykę elektroniczną na pograniczu gatunku house. Cechą charakterystyczną artystów było to, że niemal nigdy nie pojawiali się publicznie bez hełmów oraz kostiumów robotów.

W 1997 roku duet podpisał pierwszy kontrakt z Virgin Records. W tym samym roku ukazał się jego debiutancki album "Homework". W 2001 roku wydali płytę "Discovery", a w 2005 "Human After All". W 2010 roku na ekrany trafił film "Tron: Dziedzictwo", do którego Daft Punk stworzyli ścieżkę dźwiękową. Utwory z filmu zostały później wydane jako oddzielny album.

W 2013 roku duet wydał singiel "Get Lucky" z gościnnym udziałem Pharrella Williamsa i Nile'a Rodgersa. Utwór, który stał się wielkim przebojem, promował ich - jak się okazało - ostatnią płytę "Random Access Memories". Album był utrzymany w innej stylistyce niż poprzednie. Muzycy zrezygnowali z house'u na rzecz disco czy funku w stylu retro. "Random Access Memories" zdobył w 2014 roku trzy nagrody Grammy, w tym tę najbardziej prestiżową, za album roku. Utwór "Get Lucky" został natomiast uznany za nagranie roku.

W 2016 roku duet współpracował jeszcze z kanadyjskim muzykiem The Weeknd, czego owocem były utwory "Starboy" oraz "I Feel It Coming".

Zespół Daft Punk kończy karierę po 28 latachShutterstock

Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock