TVN24 | Kultura i styl

Nie żyje aktorka komediowa Betty White

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tas,
akr\mtom
Źródło:
Reuters

Nie żyje aktorka komediowa Betty White. Miała 99 lat. Zmarła w niespełna trzy tygodnie przed setnymi urodzinami - podała Agencja Reutera, powołując się na doniesienia magazynu "People".

Betty White była znana między innymi z ról w telewizyjnych sitcomach "Złote dziewczyny" i "The Mary Tyler Moore Show". Występowała także w sitcomie "Hot in Cleveland" w wieku 92 lat.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Betty WhiteBilly Bennight II/Photoshot/EPA/PAP

Joe Biden: była uroczą damą. Jill Biden: kto nie kochał Betty White?

White była gwiazdą po sześćdziesiątce, a fenomenem popkultury po osiemdziesiątce i dziewięćdziesiątce - oceniła Agencja Reutera. Agent i bliski przyjaciel aktorki Jeff Witjas powiedział magazynowi "People": "Mimo że Betty zbliżała się już do setki, myślałem, że będzie żyła wiecznie".

Kilka minut po pojawieniu się wieści o śmierci aktorki prezydent USA Joe Biden powiedział dziennikarzom, że "była uroczą damą". Jego żona, Jill Biden dodała: - Kto nie kochał Betty White? Bardzo nam przykro z powodu jej śmierci.

Debiutowała w latach 30.

White rozpoczęła karierę w rozrywce od występów w radiu pod koniec lat 30., a jeszcze przed 1939 rokiem zadebiutowała w telewizji. Działała w American Women's Voluntary Service - organizacji, która wspierała amerykańskie działania podczas drugiej wojny światowej. Po wojnie, w 1949 roku, regularnie pojawiała się w codziennym pięciogodzinnym programie na żywo "Hollywood on Television".

Przecierała szlaki kobietom w telewizyjnym biznesie. Była współzałożycielką firmy producenckiej oraz współtwórczynią, producentką i gwiazdą sitcomu z lat 50. "Życie z Elizabeth". Regularnie pojawiała się na szklanym ekranie.

W 1963 roku poślubiła gospodarza "Password" Allena Luddena. Był jej trzecim i ostatnim mężem.

White zdobyła w 1975 i 1976 roku nagrody Emmy dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w "The Mary Tyler Moore Show". W 1986 roku zdobyła kolejną nagrodę Emmy za "Złote dziewczyny". Uhonorowana nią została także za gościnny występ w "The John Larroquette Show" i kilka innych telewizyjnych wcieleń.

Betty White: to niewiarygodne, że nadal pracuję w tym biznesie

White mówiła, że jej długowieczność była wynikiem dobrego zdrowia, szczęścia i miłości do swojej pracy.

- To niewiarygodne, że nadal pracuję w tym biznesie i że nadal mnie znosicie – powiedziała podczas ceremonii wręczenia nagród Emmy w 2018 roku, gdzie została uhonorowana za swoją długą karierę.

"New York Times" napisał o niej w 2013 roku, że "starość jej nie umniejszała", ale "dała jej drugi oddech".

Autor:tas, akr\mtom

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości