Na nowojorskiej aukcji sztuki powojennej i współczesnej w domu Sotheby's padł rekord ceny za dzieło żyjącego artysty. Obraz niemieckiego malarza Gerharda Richtera "Domplatz, Mailand" (Plac katedralny w Mediolanie) sprzedano we wtorek za 37 mln dolarów.
Obraz powstał w 1968 roku na zamówienie firmy Siemens Elettra dla jej biur w Mediolanie i ukazuje centrum handlowe obok mediolańskiej katedry. Obraz wisiał w biurach Siemensa przez 30 lat, a następnie w 1998 roku kupiła go na aukcji rodzina Pritzkerów - jedna z najbogatszych w USA. Rodzina jest właścicielem sieci hotelowej Hyatt i fundatorem nagrody Pritzkera, która uważana jest za Nobla w architekturze.
Cena za kupiony w 1998 roku obraz już wtedy stanowiła rekord. Rodzina zapłaciła za dzieło Richtera 3,5 mln złotych. Z części zysków ze sprzedaży płótna Hyatt Hotels Corporation chce kupić inne dzieła sztuki do swoich hoteli.
Rochter pobił sam siebie
Do sprzedaży płótna doszło w siedem miesięcy po poprzednim rekordzie ustanowionym przez dzieło Richtera - 34,3 mln dolarów za "Abstraktes Bild (809-4)". Richter, abstrakcjonista i fotorealista, płynnie łączący od 1989 roku oba te kierunki i sięgający też po inne środki wyrazu, np. witraż, jest najlepiej sprzedającym się żyjącym artystą. W jego dziełach przenikają się nawzajem iluzjonistyczna przestrzeń i malarskie gesty w postaci smug i chlapnięć farby. Artysta, niedający się zamknąć w jednym stylistycznym obszarze czy medium, malował też obrazy będące fotograficzną trawestacją malarstwa dawnego (Vermeera, Tycjana), w których uprawiał swoistą grę z widzem i technologią produkcji masowej.
Sotheby's i rekordy
Na aukcji w Sotheby's sprzedano 83 proc. z 64 wystawionych dzieł, uzyskując 293,587 mln dolarów - niewiele ponad dolną granicę szacunków (284-383 mln dolarów).
Podczas aukcji padł również rekord ceny za dzieło amerykańskiego artysty. Obraz abstrakcyjnego ekspresjonisty Barnetta Newmana (1905-70) "Onement VI" z 1953 roku uzyskał cenę 43,8 mln dolarów. Sprzedawał go współzałożyciel Microsoftu Paul Allen.
Słabo wypadły lub nie znalazły nabywcy obrazy Andy'ego Warhola, Jean-Michela Basquiata i Jeffa Koonsa. Zaskoczeniem było to, że cienia zainteresowania nie wzbudził obraz Francisa Bacona "Studium do portretu P.L.", którego wartość szacowano na 30-40 mln dolarów.
Aukcję sztuki powojennej i współczesnej zaplanowano także na środę wieczór w domu Christie's. Oferuje on 72 dzieła na łączną sumę szacunkową około 300 mln dolarów. Są wśród nich arcydzieła abstrakcyjnych ekspresjonistów, m.in. Jacksona Pollocka, Willema de Kooninga, Marka Rothko, a także słynne prace Warhola.
Autor: pk//bgr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Sotheby's