Prawie 2 tys. historycznych waliz, które należały do Żydów deportowanych do Auschwitz, znalazły się w specjalnie zaprojektowanych magazynach. Pomieszczenia wyposażono w nowoczesne oświetlenie, bezpieczne dla historycznych pamiątek, oraz szafy zaprojektowane do ich przechowywania.
Zanim walizy przeniesiono do nowych magazynów, zostały zmierzone i oczyszczone. Pracownicy muzeum sprawdzili też ich stan. Teraz 1800 obiektów trafiło do specjalnych pomieszczeń, które zostały przystosowane do ich przechowywania.
Bezpieczne przechowywanie
Magazyny wyposażono w system gaszenia, specjalistyczne szafy na obiekty oraz oświetlenie, które jest dla pamiątek bezpieczne.
- Konstrukcja szaf jest wynikiem analiz wielu czynników związanych ze stanem zachowania oraz charakterystyką przechowywanych obiektów - powiedziała Magdalena Emilewicz-Pióro, koordynująca projekt. - Pod uwagę wzięta została zarówno problematyka konserwatorska, jak i wielkość waliz oraz dostępna przestrzeń magazynowa. Szafy są lekkie i wykonane z bezpiecznych, trudno zapalnych materiałów. Wysokość pomiędzy wysuwanymi perforowanymi półkami jest indywidualnie dobierana w zależności od wielkości obiektu. Same walizy ułożone są, opierając się na największej powierzchni. Dzięki temu nie będą ulegać deformacjom - podkreśliła Emilewicz-Pióro.
Katalog dostępny dla zwiedzających
Pracownicy muzeum wykonali dokumentację napisów na walizach oraz innych oznaczeń indywidualnych. Dla zwiedzających udostępnione zostaną w postaci katalogu.
Na jednej z waliz widnieje nazwisko Else Ury, znanej przed wojną autorki książek dla dzieci i młodzieży. Największy rozgłos przyniosła jej seria dziesięciu tomów Beniaminków opowiadająca o perypetiach młodej dziewczyny Anny Marii Brown. W styczniu 1943 r. Else Ury została wywieziona z Berlina do obozu Auschwitz, a tam zamordowana w komorze gazowej 13 stycznia, zaraz po przybyciu. W obozie zginęła także jej siostra Kate z dziećmi i mężem.
Są kolejne projekty
W zbiorach Muzeum Auschwitz znajduje się łącznie ok. 3,8 tys. waliz, z czego 2 tys. prezentowane są na wystawie głównej, gdzie odwiedzający mogą zobaczyć wiele osobistych przedmiotów należących do ofiar obozu. Zakończona właśnie modernizacja magazynów to część inwestycji służących zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa archiwaliom i zbiorom stanowiącym materialne świadectwo ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W tej chwili trwa opracowywanie projektu nowych magazynów, w których przechowywane będą tekstylia poobozowe.
Autor: mmw / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: auschwitz.org