TVN24 | Kraków

Wielkie sprzątanie Tatr. W góry ruszyły prawie dwa tysiące wolontariuszy

TVN24 | Kraków

Autor:
wini
Źródło:
PAP
Akcja sprzątania Tatrzańskiego Parku Narodowego
Akcja sprzątania Tatrzańskiego Parku NarodowegoTVN24
wideo 2/5
TVN24Akcja sprzątania Tatrzańskiego Parku Narodowego

Rozpoczęła się 11. edycja akcji Czyste Tatry. Wolontariusze zbierają śmieci pozostawione na szlakach przez turystów. - Zachęcamy wszystkich, aby śmieci zabierali ze sobą. Edukujemy, jak to jest ważne dla przyrody i podpowiadamy jak zmienić swoje nawyki- powiedział prezes stowarzyszenia Czysta Polska Maciej Marculanis.

Wolontariusze mogą pobrać worki na śmieci i rękawiczki w sześciu punktach wyjściowych do Tatrzańskiego Parku Narodowego. W tych samych miejscach później zostawią zebrane w Tatrach śmieci.

W ramach akcji na zakopiańskiej Równi Krupowej powstało ekologiczne miasteczko, gdzie na poszczególnych stoiskach można zapoznać się z różnymi postawami proekologicznymi oraz dowiedzieć się na przykład jak powstaje plastik i co można z niego powtórnie zrobić.

- Najważniejsza jest edukacja. Zachęcamy wszystkich turystów, aby śmieci zabierali ze sobą. Edukujemy, jak to jest ważne dla przyrody i podpowiadamy jak zmienić swoje nawyki, aby na co dzień dbać o czystość środowiska. Wiemy, że nie zmienimy świata jednodniowym sprzątaniem, ale gromadzimy społeczność. W ciągu 10 lat w akcji brało udział ponad 35 tysięcy wolontariuszy, którzy przez te lata zebrali blisko 6,7 ton śmieci – powiedział prezes stowarzyszenia Czysta Polska Maciej Marculanis.

Czyste TatryTVN24

Czytaj też: Niedźwiedzica z młodymi w Dolinie Pańszczycy. Zamknięty fragment szlaku

Sprzątają góry, półwysep, będą sprzątać lasy

Stowarzyszenie Czysta Polska powstało 10 lat temu, a flagowym projektem organizacji jest akcja Czyste Tatry. Stowarzyszeniu udało się także po raz pierwszy w ubiegłym roku zorganizować sprzątanie Półwyspu Helskiego, a w planach jest także sprzątanie lasów.

Akcja Czyste Tatry odbywa się co roku przez jeden dzień, ale codziennie o czystość szlaków dbają wolontariusze, którzy od wiosny do jesieni wychodzą na tatrzańskie szlaki, aby pozbierać śmieci pozostawiane przez lekkomyślnych turystów. Każdego roku wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego znoszą z górskich szlaków blisko 22 metry sześcienne śmieci. Ponadto o czystość niektórych popularnych szlaków, jak np. traktu do Morskiego Oka, dbają zewnętrzne firmy.

W sobotę w Tatrach pogoda uległa diametralnej zmianie. Jeszcze w piątek temperatura w Zakopanem osiągnęła 31 st. C, a w sobotę spadła do 18 st. Zaczął padać deszcz, a góry spowiła gęsta mgła.

Tatry w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba 4 mln 600 tys. turystów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:wini

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości