Z Koziego Wierchu zeszła lawina, dwie osoby poszkodowane

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp
Źródło:
TVN24 Kraków
Akcja ratunkowa została zakończonaTVN24
wideo 2/7
live zaknczona akcja

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało o wypadku lawinowym w rejonie Koziego Wierchu. Dwie osoby zostały poszkodowane. Akcja została zakończona.

- Dwie osoby zostały poszkodowane. Utrata przytomności, uraz miednicy, uraz uda. Takie stany dosyć poważne, aczkolwiek nie ma zagrożenia życia – mówi Grzegorz Bargiel, ratownik TOPR uczestniczący w akcji.

Bargiel przypomniał też, że wysoko w Tatrach panują jeszcze zimowe warunki i mogą schodzić lawiny. Ta, która zeszła z Koziego Wierchu, pojawiła się w okolicy szlaku turystycznego w kierunku Doliny Pięciu Stawów. - Miała długość około 250 metrów i grubość nawet do trzech metrów – podaje ratownik.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Zagrożenie lawinowe

Obecnie w Tatrach obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego.

"Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

Na ogół dogodne warunki. Należy zachować szczególną ostrożność na stokach bardzo stromych lub ekstremalnych" – czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

LawinyPAP/Maria Samczuk, Maciej Zieliński

Autor:wini/gp

Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Lech Muszyński/PAP