"Polska to nie kraj dla starych ludzi"

Kraków

Stanisław Kołton | tvn24Geriatria ginie w zestawieniu z potrzebami innych dyscyplin medycznych

- Odbiegamy od krajów Europy zachodniej, a potrzeby rosną w sposób dramatyczny - nie ukrywa Krajowy Konultant do spraw Geriatrii. Prof. Tomasz Grodzicki cieszy się, że WOŚP po raz pierwszy zagra także dla osób starszych. -To ogromna zaleta Orkiestry, że zwraca uwagę na sprawę, o której wcześniej mówiło się bardzo niewiele.

- Rzeczywiście geriatria w Polsce jest nieco zaniedbana. Ginie w porównaniu z potrzebami innych dyscyplin medycznych, wymaga dopieszczenia. Musi być stworzony system opieki nad starszym pacjentem w Polsce. Mamy zalążek, kilkadziesiąt oddziałów, kilkaset łóżek i specjalistów, ale to ciągle za mało – ocenia Grodzicki.

Tłumaczy, że oddziały geriatryczne i ośrodki opiekuńczo-lecznicze w Polsce są niedofinansowane. Często brakuje tam najprostszego sprzętu. Potrzebne są przede wszystkim dobrej klasy łóżka i sprzęt rehabilitacyjny.

- Parafrazując film Clinta Eastwooda, to nie jest kraj dla starych ludzi z punktu widzenia chorowania. Problem dotyczy całego świata, ale my odbiegamy od krajów europy zachodniej, a potrzeby rosną w sposób dramatyczny – dodaje profesor Grodzicki.

Orkiestra zagra dla seniorów

W 21 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po raz pierwszy zebrane pieniądze przeznaczone zostaną w części na pomoc osobom starszym,

- To ogromna zaleta Wielkiej Orkiestry, że zwraca uwagę na sprawę, o której wcześniej mówiło się bardzo niewiele. Druga ogromna korzyść to wymierne środki, które z WOŚP będą płynęły – cieszy się prof. Grodzicki.

Jego zdaniem korzyści z akcji Jerzego Owsiaka pozwolą zaspokoić podstawowe potrzeby, doposażyć część sal w sprzęt rehabilitacyjny, a także w łóżka. Potrzeby są jednak znacznie większe. Wśród nich dostosowanie pod seniorów posadzek, poręczy, czy łazienek. WOŚP jednak nie wystarczy

- Zabezpieczenie podstawowych potrzeb naszego szpitala, to kwota rzędu kilkuset tysięcy złotych. Gdyby chcieć mówić o remoncie, dostosowaniu oddziału do osób starszych, kwota wzrośnie do kilku milionów. WOŚP nie może być panaceum na wszystkie nasze bolączki – podsumowuje prof. Grodzicki.

Autor: bpaw//kv / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | Bartosz Pawłowski