Podczas konserwacji krużganków opactwa Benedyktynów w Tyńcu odkryto na ścianach malowidła przedstawiające ornamenty roślinne i gałęziowe, wzory geometryczne i znak herbowy. Najstarsze z dzieł pochodzą z XV wieku, najnowsze – z połowy XVII.
O odnalezieniu malowideł poinformował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). To efekt współpracy Komitetu z mnichami z Tyńca. Efektem prac ma być udostępnienie zwiedzającym w ramach jednej trasy krużganków i podziemi klasztoru.
Najstarsze z odnalezionych malowideł były świadkami gotyckiej przebudowy i przesklepienia krużganków pod koniec średniowiecza.
- Jest tak m.in. ze znajdującym się w zworniku jednego z przęseł herbem Rawicz (panna na niedźwiedziu), którym posługiwał się Andrzej Ożga, opat tyniecki z lat 1477–1486. Na powierzchni płaskorzeźby udało się odnaleźć ślady pierwotnej malatury z poprawnymi heraldycznie kolorami. Z tego okresu pochodzą również fragmenty ornamentu gałęziowego – przekazał Komitet w mediach społecznościowych.
Najstarszy klasztor w Polsce
Konserwatorzy trafili też m.in. na motywy roślinne ze splecioną wstęgą z pierwszej połowy XVI wieku i kartuszowe z pierwszej ćwierci XVII wieku. Jak przekazał Komitet, udało się również odsłonić i uczytelnić namalowane w 1755 roku przez Andrzeja Radwańskiego – czołowego malarza późnobarokowego Krakowa – fragmenty dekoracji geometrycznych mających podkreślać architekturę krużganków.
Opactwo w Tyńcu to najstarszy, wciąż działający benedyktyński klasztor w Polsce, funkcjonuje od 1044 roku. Prace konserwatorskie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: fot. Paweł Krzan / Biuro SKOZK