Koronawirus u krakowskich felicjanek. 46 sióstr zakażonych

TVN24 | Kraków

Autor:
wini
Źródło:
PAP
Koronawirus u krakowskich felicjanekTVN24
wideo 2/6
TVN24Koronawirus u krakowskich felicjanek

Siostry z krakowskiego zgromadzenia felicjanek są zakażone koronawirusem. 10 kobiet jest hospitalizowanych, pozostałe są w izolacji domowej.

Pierwsze dwie zakonnice zachorowały na koniec sierpnia. Dotychczas przebadano 55 sióstr, 46 z nich miało wynik pozytywny. Krakowskie felicjanki nie pracują w placówkach oświatowych, poza liceum, gdzie jedna z sióstr brała udział w rozpoczęciu roku szkolnego. W związku z jej obecnością jedna osoba skierowana została przez sanepid na kwarantannę, a trzy pozostają pod nadzorem epidemiologicznym.

W prowadzonym przez zgromadzenie Przedszkolu Publicznym nr 15 - zgodnie z oświadczeniem sióstr - nie było kontaktu z osobami zakażonymi, natomiast od 1 września nie funkcjonuje kuchnia społeczna im. Siostry Samueli przy ul. Smoleńsk 4, w której wydawane były obiady dla osób starszych i ubogich.

- W dalszym ciągu trwa dochodzenie epidemiologiczne dotyczące tego ogniska. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie jest w stałym kontakcie z siostrą przełożoną i ustala osoby, które mogły mieć kontakt z zakażonymi - powiedziała Dominika Łatak-Glonek, rzeczniczka małopolskiego sanepidu.

Zakażenia w innych zakonach

Kwarantanną objęte są też siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach. Jak podaje sanepid, koronawirusa wykryto u 38 sióstr. Dwie są hospitalizowane, a 36 zakonnic przebywa w izolacji, w tym 19 w izolacji instytucjonalnej.

Poprawiła się natomiast sytuacja w Domu Księży Chorych. Ponieważ przeprowadzone na początku września powtórne testy diagnostyczne u 21 pensjonariuszy i sześciu pracowników dały wynik ujemny, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny skrócił kwarantannę dla przebywających tam osób.

W połowie sierpnia dodatni wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 uzyskał jeden z pracowników tej placówki. Wszystkie osoby z personelu i mieszkańcy Domu Księży Chorych, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną, czyli 27 pensjonariuszy, 13 pracowników oraz ich rodziny zostały poddane 14-dniowej kwarantannie. - Testy przeprowadzono w siódmym dniu od kontaktu z osobą zakażoną, dały one wynik dodatni u 13 osób: sześciu pensjonariuszy i siedmiu pracowników – poinformowała rzeczniczka prasowa sanepidu.

Pięć sióstr zakonnych i dwóch pracowników świeckich zostało skierowanych do izolacji domowej w miejscu zamieszkania, a na mieszkających z nimi domownikami została nałożona kwarantanna domowa. W związku z tym ogniskiem czterech pensjonariuszy jest hospitalizowanych, jeden został skierowany do izolatorium, a jeden zmarł.

Autor:wini

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24