TVN24 | Kraków

W Cisnej głosują inaczej niż w całym Podkarpackiem

TVN24 | Kraków

Autor:
ib\kwoj
Źródło:
TVN24 Wrocław
W Cisnej głosują inaczej niż w całym województwie
W Cisnej głosują inaczej niż w całym województwieTVN24
wideo 2/22
TVN24W Cisnej głosują inaczej niż w całym województwie

Województwo podkarpackie to od lat bastion Prawa i Sprawiedliwości. Związany z partią rządzącą Andrzej Duda uzyskał tam w pierwszej turze aż 60,69 proc. poparcia. Wszystkie gminy w tamtym regionie - oprócz jednej - zagłosowały na urzędującego prezydenta. Tym wyjątkiem jest Cisna.

Andrzej Duda zdecydowanie zdominował wybory prezydenckie na Podkarpaciu. Zdobył prawie 650 tysięcy głosów. Rafał Trzaskowski zdobył ponad 170 tysięcy głosów w tym regionie, co w przeliczeniu na procenty daje ich 16,23.

Duda dominuje wszędzie wokół, ale nie tutaj

Jest jednak "samotny żagiel na podkarpackim morzu, gdzie wygrywa Trzaskowski" - jak zauważyła na Twitterze Elżbieta Łukacijewska, eurodeputowana z Podkarpackiego, startująca w ostatnich eurowyborach z list Koalicji Europejskiej. Sama w 2019 roku sprawiła sensację, zdobywając ponad 40 tysięcy głosów. Teraz fenomenem nazywana jest gmina Cisna.

W Cisnej role się odwróciły. To jedyna gmina w całym Podkarpackiem, gdzie Rafał Trzaskowski wyprzedził Andrzeja Dudę. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył 37,26 proc. głosów. Drugi wynik - 26,23 proc. - należy do Dudy. Jak to możliwe?

Reporter TVN24 próbował dowiedzieć się, skąd taki trend. Rozmawiał między innymi ze wspomnianą już europosłanką Łukacijewską. - To prawdopodobnie przez ludzi, którzy w ciągu ostatnich dziesięcioleci rzucili wszystko w dużych miastach i wyjechali w Bieszczady. A wiadomo, że mieszkańcy dużych miast chętniej głosują na Koalicję Obywatelską - przytacza słowa Łukacijewskiej Konrad Borusiewicz.

Inny ze wskazanych przez nią powodów to turyści, którzy przyjechali akurat w okolice Cisnej w weekend wyborczy i właśnie tam zagłosowali.

Będzie wóz?

Gmina Cisna na tle innych wyróżniła się nie tylko preferencjami, ale też frekwencją. Ta wyniosła aż 75,03 proc., co czyni ją zwycięzcą w skali województwa.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w trakcie kampanii wyborczej obiecało, że każda gmina do 20 tysięcy mieszkańców z każdego województwa, z największą frekwencją w wyborach 28 czerwca, otrzyma pieniądze na zakup nowego wozu strażackiego. W Cisnej już zacierają ręce.

- Ponoć najlepsza frekwencja z całego województwa. Wóz się należy, tak jak obiecali. A wynik? Dla nas wynik nieważny. Co mi za różnica - szczerze przyznał jeden z mieszkańców.

Autor:ib\kwoj

Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości