Na Stadionie Śląskim w Chorzowie zakończył się tzw. big lift, czyli operacja podnoszenia linowej konstrukcji dachu. - To był najtrudniejszy etap całości budowy, teraz już będzie po prostu z górki - mówi Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa śląskiego. Planowany termin zakończenia całej inwestycji to koniec 2016 r.
Jak informuje Michał Sachs, dyrektor wydziału inwestycji Urzędu Marszałkowskiego, skomplikowana operacja big lift, czyli podnoszenia ważącej ok. 830 ton konstrukcji dachu na koronę obiektu, trwała od 17 czerwca do 1 lipca. Cała konstrukcja centymetr po centymetrze była wciągana specjalnym systemem podnośników. Cztery lata temu podczas podobnej operacji doszło do awarii, która znacząco opóźniła termin oddania obiektu do użytku.
"Teraz będzie z górki"
- Chciałem oficjalnie ogłosić, że operacja big lift 2, czyli podnoszenie konstrukcji linowej, która będzie podtrzymywać dach, udała się. W tej chwili trwa proces mocowania lin radialnych do ringu głównego. Jesteśmy pewni, że pod koniec 2016 roku ten stadion zostanie oddany do użytkowania, a na początku 2017 roku odbędą się pierwsze imprezy - mówi Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa śląskiego.
I dodaje: Udało się wykonać to, co było największym problemem, największym zmartwieniem budowniczych. To był najtrudniejszy etap całości budowy, teraz już będzie po prostu z górki.
- W tej chwili, kiedy udało się podnieść dach, podnieść konstrukcję dachu, jesteśmy już pewni, że stadion oddamy do użytkowania i praktycznie od dzisiaj rozpoczynamy pracę nad przygotowaniem kalendarza wydarzeń. Chcielibyśmy, żeby ten stadion kojarzył się z dużymi, dobrymi imprezami, tak jak to miało miejsce w przeszłości - podkreśla Karolczak.
I zaznacza: Ten stadion jest potrzebny województwu śląskiemu. Będą tu odbywały się w dalszym ciągu imprezy na europejskim, światowym poziomie.
Nie tylko mecze
Członek zarządu województwa śląskiego dodał, że mają do nich należeć koncerty, mecze piłkarskie, mityngi lekkoatletyczne.
- Wyobrażamy sobie, że to nie będzie tylko stadion piłkarski, ale również stadion, na którym będą odbywały się największe koncerty. Uważamy, że akustyki tego stadionu nie przebije żaden inny w Polsce, który może zgromadzić taką liczbę ludzi. Ten stadion był z tego znany, koncertowały tu naprawdę znane zespoły, m.in. U2 - dodaje Karolczak.
Obecny szacunkowy koszt całego zadania związanego z budową zadaszenia stadionu, wraz z inną infrastrukturą, wynosi ok. 586 mln zł.
11 km lin
Konstrukcja linowa zadaszenia Stadionu Śląskiego składa się z 40 lin promieniowych górnych i 40 lin promieniowych dolnych, 320 lin-wieszaków, łączących górne i dolne liny, 40 stalowych łączników i 8 lin tworzących pierścień wewnętrzny rozciągany. Całkowita długość lin wynosi ok. 11 km.
Na konstrukcji zostanie ułożone poliwęglanowe pokrycie o powierzchni 43 tys. m kw. W ostatniej fazie prac zostanie zamontowany system monitoringu obciążenia konstrukcji. Jest to istotne z punktu widzenia oceny prawidłowości pracy konstrukcji w trakcie jej eksploatacji, a w szczególności pracy w warunkach ekstremalnych, tj. w okresie zimowym lub przy ponadnormatywnych opadach śniegu i wichurach.
Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 roku, kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace przy przebudowie wstrzymano w lipcu 2011 roku. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 zastosowanych krokodyli, czyli chwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem.
Po awarii prace zmierzające do wznowienia budowy przyspieszyły w drugiej połowie 2013 roku. Budowę dachu kontynuuje obecnie niemiecka firma Pfeifer Seil und Hebetechnik.
Stadion Śląski w Chorzowie:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ejas / Źródło: PAP, TVN24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice