"Wczoraj mieliśmy dwie osoby, dzisiaj przybyły trzy. W sumie pięć dodatnich wyników, czekamy na szósty"

Autor:
mag/gp/kwoj
Źródło:
TVN 24 Katowice
Trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Raciborzu
Trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem w RaciborzuTVN24
wideo 2/2
TVN24Trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Raciborzu

Na jednym szpitalnym oddziale zakaźnym w Raciborzu (woj. śląskie) leży już pięć osób zarażonych koronawirusem. Dwa przypadki znane były w niedzielę - mężczyzna wrócił z Włoch, kobieta się od niego zaraziła. Dzisiaj przybyło trzech kolejnych pacjentów, źródło ich zakażenia na razie nie jest ujawniane. Szósta osoba czeka na wyniki.

- Wczoraj mieliśmy dwie osoby z wynikiem dodatnim na obecność koronawirusa, dzisiaj przybyło trzech kolejnych pacjentów z takim wynikiem - poinformował na antenie TVN 24 dyrektor szpitala rejonowego w Raciborzu Ryszard Rudnik.

Wszyscy pacjenci są w dobrym stanie. Dwoje, którzy trafili do szpitala w niedzielę, są "w sile wieku", troje kolejnych w średnim wieku.

Jeden pacjent tego samego szpitala, diagnozowany w kierunku koronawirusa, czeka na wynik.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Sale jak izolatki

Odział zakaźny w Raciborzu to osobny budynek. Liczy 11 sal i łącznie 25 łóżek. Jak powiedział nam dyrektor Rudnik, na razie sale pełnią rolę izolatek.

- Mamy ograniczone możliwości - przyznaje Rudnik. Problem pojawi się, jeśli chorych lub podejrzanych o zakażenie koronawirusem przybędzie. Nie będzie ich wtedy można izolować.

Minister zdrowia: 17 przypadków zarażenia koronawirusem.

Źródło: Lombardia

W niedzielę przed południem zdiagnozowano koronawirusa u mężczyzny w sile wieku z Rybnika. Jak poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, w nocy z 29 lutego na 1 marca wrócił on do Polski autokarem z wyjazdu narciarskiego do Lombardii w północnych Włoszech.

W pierwszych dniach po powrocie rybniczanin czuł się dobrze. Kiedy pojawiły się u niego objawy infekcji, skontaktował się z sanepidem w Rybniku, a następnie karetką został przewieziony na oddział zakaźny szpitala w Raciborzu. Kwarantanną objęto także jego rodzinę.

W niedzielę po południu zdiagnozowano koronawirusa u mieszkanki Rybnika. Kobieta nie była we Włoszech, ale jest osobą z otoczenia zakażonego rybniczanina. Służby sanitarno-epidemiologiczne poddały kwarantannie osoby, z którymi chora miała w ostatnim czasie kontakt.

Koronawirus. Objawy, statystyki. jak rozprzestrzenia się epidemia?

Autokar

Na pokładzie autokaru znajdowało się 33 pasażerów oraz trzy osoby z obsługi: dwóch kierowców i pilot. Wojewoda przekazał, że Inspekcja Sanitarna, wszystkie służby "bardzo sprawnie i szybko dotarły do tych osób, gwarantując znacznie większe bezpieczeństwo i nierozprzestrzenianie się tego wirusa". - Wszystkie te osoby, które podróżowały z pacjentem, u którego zdiagnozowano koronawirusa, zostały już zlokalizowane oraz wszystkie osoby są objęte tak zwaną kwarantanną domową - zapewnił Wieczorek.

23 pasażerowie to mieszkańcy województwa śląskiego. Autokar przywiózł z włoskiej Lombardii również osoby z innych województw – mazowieckiego, lubelskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Wszyscy zostali objęci kwarantanną.

Koronawirus z Chin. Sytuacja w Polsce

Niedziela Palmowa w polskich kościołach (wideo z 2021 roku)
Niedziela Palmowa w polskich kościołach (wideo z 2021 roku)TVN24
wideo 2/20

Autor:mag/gp/kwoj

Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości