Tylko w TVN24 GO

Program specjalny. Jeff Bezos poleciał w kosmos

Jeff Bezos, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, na pokładzie swojej rakiety New Shepard przekroczył granicę kosmosu. Spędził w nim 11 minut. Zabrał ze sobą brata Marka, 82-letnią Amerykankę Wally Funk, która w latach 60. XX wieku przeszły szkolenie dla astronautów, ale nie poleciała w kosmos ze względu na płeć oraz 18-letniego Olivera Daemena, syna Joesa Daemena, prezesa Somerset Capital Partners. Media przypominają, że lot statku New Shepard firmy Blue Origin odbył się w rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Księżycu, do czego doszło 20 lipca 1969 roku podczas amerykańskiej misji załogowej Apollo 11.

 

W programie specjalnym w TVN24 GO start rakiety New Shepard, przygotowania do lotu oraz bezpieczeństwo wyprawy w kapsule komentowali goście Moniki Tomasik - doktor Piotr Witek z Planetarium Centrum Nauki Kopernik, Krzysztof Kanawka, prezes Blue Solutions, generał Mirosław Hermaszewski, pierwszy Polak w kosmosie, Jerzy Rafalski, astronom z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium Toruń orz Anna Łosiak, geolożka planetarna z University of Exeter. Generał Mirosław Hermaszewski wyprawę określił "przedsionkiem biznesu kosmicznego, który ma otworzyć drogę w kosmos zwykłemu śmiertelnikowi". - Oni zaznają tej nieważkości jedynie przez kilka minut, po wyłączeniu silników rakiety, kiedy będzie się jeszcze bezwładnie wznosiła. Wrażeń będą mieli naprawdę bardzo dużo - mówił. - Dlaczego by na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie wybudować hotelu? Wierzę, że takie loty stanieją, że nawet za naszego życia być może zabawy w turystykę kosmiczną będą powszechne i dużo tańsze - ocenił astronom Jerzy Rafalski. Według Anny Łosiak "wiele osób chciałoby polecieć w kosmos i popatrzeć na naszą planetę z dużej odległości, ale w przeciągu najbliższych kilkunastu-kilkudziesięciu lat nie stanieje to na tyle, żeby przeciętnego człowieka było na to stać". 

 

W kosmicznym wyścigu miliarderów udział biorą 71-letni Richard Branson, który 11 lipca jako pierwszy miliarder poleciał w kosmos na pokładzie VSS Unity. Jednak w przeciwieństwie do lotu New Shepard, Brytyjczyk nie przekroczył tak zwanej linii Karmana, która przez NASA jest uznawana za granicę kosmosu. Trzecim miliarderem jest właściciel firmy SpaceX. Elon Musk przygotowuje się do komercyjnego lotu na orbitę księżyca w 2023 oraz do pierwszego, w pełni cywilnego lotu na orbitę okołoziemską. 

20.07.2021
Długość: 75 min