Tutaj Donalda Trumpa trzeba przekonywać. "To ważne, że to robił Andrzej Duda, ponieważ Trump go lubi"

Rozmowy na szczycie

Tutaj Donalda Trumpa trzeba przekonywać. "To ważne, że to robił Andrzej Duda, ponieważ Trump go lubi"

Prezydent Andrzej Duda był na kolacji u Donalda Trumpa w słynnym Trump Tower. To jest spotkanie, które wywołało komentarze, troszkę kontrowersji - mówił Marcin Wrona w "Rozmowach na szczycie" w TVN24 GO. Według niego "polskie władze powinny mieć kontakt i z jedną, i z drugą stroną amerykańskiej sceny politycznej". Jego zdaniem to "bardzo dobrze, że prezydent polski spotkał się z kandydatem republikanów w wyborach prezydenckich". - W krótkiej rozmowie prezydent Andrzej Duda mówił mi, że podczas tej rozmowy przedstawił swoje stanowisko dotyczące wojny w Ukrainie - wspomniał Wrona. Jak zaznaczył, "to dobrze, bo wiemy, jakie jest stanowisko Andrzeja Dudy, że on wspiera wsparcie Ukrainy na całej linii, a tutaj Donalda Trumpa trzeba przekonywać". - To ważne, że to robił Andrzej Duda, ponieważ Trump go lubi - dodał. W przekonaniu Jacka Stawiskiego "polskie władze mają obowiązek utrzymywania kontaktu z obiema stronami amerykańskiej sceny politycznej, zwłaszcza teraz, gdy wynik wyborów prezydenckich jest trudny do przewidzenia i znajdujemy się w bardzo trudnej fazie wojny rosyjskiej przeciwko Ukrainie". - Ameryka do uratowania Ukrainy, ale i do naszego bezpieczeństwa, jest niezbędna - wskazał. Zwrócił też uwagę, że "być może obóz Trumpa zdaje sobie sprawę, że porażka Ukrainy na froncie może być dla niego obciążeniem w kampanii wyborczej".

Opis programu

Dwa miasta, dwa kraje, dwa kontynenty i dwie perspektywy. Marcin Wrona - z Waszyngtonu i Jacek Stawiski - z Krakowa, w luźnej atmosferze rozmawiają o tym, co w ostatnich dniach najmocniej przykuło ich uwagę. "Rozmowy na szczycie" to ich autorski spojrzenie na wydarzenia w Polsce, Ameryce, na świecie. Jak sami mówią, takie pełne pasji, ale też humoru dyskusje często prowadzą prywatnie. Teraz chcą się nimi podzielić z widzami.

 

 

Marcin Wrona - korespondent "Faktów" TVN w Stanach Zjednoczonych. W TVN od 1997 roku. Relacjonował liczne amerykańskie kampanie prezydenckie. Był w amerykańskiej bazie w Guantanamo na Kubie, pokazywał widzom "Faktów" skutki huraganów, tornad i śnieżyc. Spędził też dwa tygodnie na Haiti zaraz po potężnym trzęsieniu ziemi, które zabiło dziesiątki tysięcy ludzi.

 

Jacek Stawiski – szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa a także historią najnowszą. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski. 

18.04.2024
Data premiery: 2024
Kraj produkcji: Polska