Wkrótce dwa miliardy ludzi bez wody. "Najbogatsze kraje wcale nie są wolne od problemów"

Rozmowy na szczycie

Wkrótce dwa miliardy ludzi bez wody. "Najbogatsze kraje wcale nie są wolne od problemów"

Na Ziemi żyje 7 mld ludzi, a prawie miliard z nich nie ma dostępu do wody pitnej. Jak prognozuje ONZ, sytuacja będzie się pogarszać. Do roku 2025 prawie 2 mld ludzi nie będą miały co pić. Dziennikarze Marcin Wrona i Jacek Stawiski w programie "Rozmowy na szczycie" w TVN24 GO odnieśli się do tej sprawy. – Wodę zużywamy w zastraszającym tempie. Odnoszę wrażenie, że skupiliśmy się na ociepleniu klimatu i gdzieś nam ta woda wyparowała – mówił Wrona przebywający w siedzibie głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, gdzie odbywa się trzydniowa konferencja wodna. Dodał, że jest coraz więcej powodzi i susz, które są coraz bardziej tragiczne w skutkach. W ocenie Stawiskiego "czysta woda pitna, która wydaje się najbardziej banalną rzeczą, staje się cennym bogactwem naturalnym". – Kraje, które mają dostęp do wody pitnej, są szczęśliwsze od tych, które jej nie mają. Co ciekawe, nawet najbogatsze kraje wcale nie są wolne od problemów. (…) To jest wielki problem polityczny, nie tylko są kwestie zbrojeń, rywalizacji między miastami i wojen, ale też chodzi o dostęp do bogactw naturalnych – wyjaśnił. Dziennikarze skomentowali również dwudniową wizytę przywódcy Chin Xi Jinpinga w Moskwie.

 

"Do ostatniej kropli", najnowszy dokument Ewy Ewart, traktuje o jednym z największych zagrożeń dla cywilizacji ludzkiej, jakim jest narastający kryzys niedoboru słodkiej wody. Rzeki ucierpiały szczególnie, należą obecnie do najbardziej zdegradowanych ekosystemów. To właśnie o nich i ich obrońcach opowiada reżyserka. Premiera filmu w TVN24 i TVN24 GO już 26 marca (niedziela) o godzinie 20:00. Po emisji (ok. 21:10) odbędzie się debata z udziałem ekspertów.

Opis programu

Dwa miasta, dwa kraje, dwa kontynenty i dwie perspektywy. Marcin Wrona - z Waszyngtonu i Jacek Stawiski - z Krakowa, w luźnej atmosferze rozmawiają o tym, co w ostatnich dniach najmocniej przykuło ich uwagę. "Rozmowy na szczycie" to ich autorski spojrzenie na wydarzenia w Polsce, Ameryce, na świecie. Jak sami mówią, takie pełne pasji, ale też humoru dyskusje często prowadzą prywatnie. Teraz chcą się nimi podzielić z widzami.

 

 

Marcin Wrona - korespondent „Faktów” TVN w Stanach Zjednoczonych. W TVN od 1997 roku. Relacjonował liczne amerykańskie kampanie prezydenckie. Był w amerykańskiej bazie w Guantanamo na Kubie, pokazywał widzom "Faktów" skutki huraganów, tornad i śnieżyc. Spędził też dwa tygodnie na Haiti zaraz po potężnym trzęsieniu ziemi, które zabiło dziesiątki tysięcy ludzi.

 

Jacek Stawiski – szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa a także historią najnowszą. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski. 

23.03.2023
Kraj produkcji: Polska