Fakty po Faktach

prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, Krzysztof Makowski, Radosław Fogiel

Nie mamy takiego globalnego, ogólnokrajowego dobrze rozwiniętego programu poszukiwania nowych wariantów (COVID-19) – mówiła w "Faktach po Faktach" wirusolog prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Komentowała informacje rządu na temat pojawianie się w kraju nowej południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa. - Jeżeli ten wariant się pojawił, to oznacza, że jest ich więcej – oceniła.

 

W piątek odbyła się konferencja prasowa szefa KPRM i pełnomocnika rządu do spraw szczepień Michała Dworczyka, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego i rzecznika rządu Piotra Muellera. Rząd poinformował między innymi o zmianach związanych z zakrywaniem nosa i ust w miejscach publicznych. - Przyłbice - nie, chusty - nie, maseczki – tak – poinformował minister zdrowia.

 

Krzysztof Makowski z Zakładu Ochron Osobistych i Centralnego Instytutu Ochrony Pracy tłumaczył, z czego wynika ta decyzja. - Przyłbica nie filtruje. Skoro nie filtruje, nie daje ochrony przed żadnym zanieczyszczeniem w tym również przed wirusami – mówił. Wyjaśnił też na przykładach, jakie maseczki najlepiej chronią przed zakażeniem.

 

Gościem drugiej części programu był poseł PiS Radosław Fogiel. Z Anitą Werner rozmawiał o tym, co dzieje się w Zjednoczonej Prawicy i czy będą zmiany w rządzie. - Na razie rząd działa w takim składzie, w jakim został powołany – powiedział poseł. Pytany o większość w Sejmie zapewnił, że Zjednoczona Prawica ją "miała, ma i mieć będzie".