Czarno na białym

Strajk pokoleń

Historia trzech kobiet, biorących aktywny udział w protestach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Wszystkie są w różnym wieku, mają różne doświadczenia życiowe. Co sądzą o postulatach Strajku Kobiet, jego przywódczyniach, działaniach policji i władzy PiS? O tym rozmawiał z nimi Juliusz Kaszyński.

 

Zobacz też rozmowę Juliusza Kaszyńskiego z babcią Kasią, która przyznała wprost, że jej marzeniem jest fotel, kryminałek i dobra herbata, a także z Jadwigą Klatą, aktywistką Extinction Rebellion, która mówiła, o co walczy młode pokolenie

 

Protesty w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego trwają od 22 października 2020 roku. Wówczas Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tak zwanej ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niekonstytucyjny. Oznacza to, że kobieta, mimo ciężkiej wady płodu, będzie musiała rodzić. 27 stycznia 2021 roku przed północą wyrok opublikowano w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że przepisy weszły w życie.