TVN24 Biznes | Ze świata

Dziesięciu kandydatów na szefa OECD, wśród nich jest Polak

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
"20 decyzji, które definiują politykę klimatyczną na najbliższe dziesięciolecia"
"20 decyzji, które definiują politykę klimatyczną na najbliższe dziesięciolecia"tvn24
wideo 2/2
tvn24"20 decyzji, które definiują politykę klimatyczną na najbliższe dziesięciolecia"

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka jest jednym z kandydatów na sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. O to stanowisko ubiega się w sumie dziesięciu kandydatów - wynika z listy opublikowanej przez OECD.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Listę kandydatów zgłoszonych przez państwa członkowskie OECD, organizacja z siedzibą w Paryżu, opublikowała na swojej stronie internetowej. Ostatecznego wyboru dokona Rada OECD.

Od 2006 roku funkcję sekretarza generalnego pełni Meksykanin Angel Gurria. Jego następca swoją kadencję rozpocznie 1 czerwca 2021 roku.

OECD jest międzyrządową organizacją gospodarczą zrzeszającą 37 państw członkowskich, założoną w 1961 roku w celu stymulowania postępu gospodarczego i handlu światowego. Polska jest jej pełnoprawnym członkiem od 1996 roku.

Kandydaci na szefa OECD

Na oficjalnej liście kandydatów oprócz Michała Kurtyki znaleźli się: Mathias Cormann (Australia), Anna Diamantopulu (Grecja), Vladimir Dlouhy (Czechy), Philipp Hildebrand (Szwajcaria), Kersti Kaljulaid (Estonia), Ulrik Knudsen (Dania), Christopher Liddell (Stany Zjednoczone), Cecilia Malmstroem (Szwecja) i William Morneau (Kanada).

W nadchodzących tygodniach przewodniczący komisji selekcyjnej ambasador Christopher Sharrock, stały przedstawiciel Wielkiej Brytanii, zaprosi każdego z kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną z szefami delegacji krajów członkowskich.

Po rozmowach przewodniczący przeprowadzi poufne konsultacje z krajami członkowskimi OECD, aby zawęzić krąg kandydatów i ostatecznie zidentyfikować tego, wokół którego będzie można zbudować konsensus.

W OECD obowiązuje zasada równości wszystkich członków, niezależnie od ich potencjału gospodarczego czy wkładu do budżetu organizacji. Podstawowym sposobem podejmowania decyzji jest konsensus.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości